تاج دندان یک روکش محافظ است که دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی بر روی دندان قرار می دهد تا نقص های ظاهری دندان پوشانده شود و زیباتر به نظر برسد یا دندان بتواند بوسیله ی این تاج ها محافظت و عملکرد خود را بعد از آسیب های ساختاری شدید بدست آورد. روند قرار دادن تاج دندان ساده است، اما ممکن است بر اساس شرایط و نظرات خاص بیمار تنظیمات خاصی انجام شود.

 قرار دادن تاج دندان

قبل از قرار دادن روکش دندان، متخصص ترمیمی و زیبایی ،دندان ها را بررسی و معاینه می کند تا بداند که آیا تاج دندان ضروری است یا خیر. ممکن است در بعضی موارد دندان برای نگه داشتن تاج بیش از حد آسیب دیده باشد یا در موارد دیگر، ممکن است اول به درمان اضافی مثل درمان کانال ریشه نیاز باشد.

در مرحله ی اول و مشاوره اولیه، متخصص ترمیمی و زیبایی بیمار را در انتخاب نوع مواد تاج دندان که معمولا از جنس  فلز ، سرامیک ، آمالگام ، زیرکونیا ، فلز ذوب شده پرسلن و رزین کامپوزیتی هستند کمک و راهنمایی می کند. هر کدام  از این مواد دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند.

آماده سازی دندان برای قرار دادن تاج

اولین اقدام این است که دندان را برای قرار دادن تاج آماده می کنند. دندانپزشک متخصص کار را با بی حسی دندان و بافتهای اطراف شروع می کند. معمولا نیاز به استفاده از بی حسی نیست به خصوص اگر دندان تحت درمان کانال ریشه قرار گرفته باشد و عصب ها از بین رفته باشند. اما در هر صورت استفاده از بی حسی باعث راحتی بیشتر در درمان می شود.

پس از اعمال بی حسی موضعی، دندانپزشک از جمع کننده ی لثه برای جدا کردن لثه ها از دندان استفاده می کند. این کار به منظور جلوگیری از آسیب به لثه و اجازه دادن به آنها برای اصلاح دندان است. پس از استفاده از جمع کننده ی لثه، دندانپزشک متخصص شروع به تراشیدن دندان می کند به این دلیل  که تاج ها معمولاً ضخیم هستند و برای محکم شدن دندان ها باید تراشیده شوند. نوع تاج مورد استفاده تعیین می کند که دندان ها چقدر باید تراشیده شوند. تاج های فلزی کمی نازک تر از تاج های پرسلن هستند، این یعنی اینکه دندان نیاز به تراشیدن کمتری دارد.

تراشیدن دندان باعث می شود روکش دندان به طور مناسب روی دندان جا بیوفتد.  ممکن است برای قرار دادن روکش نیاز به ترمیم دندان ها وجود داشته باشد، به ویژه در موارد پوسیدگی شدید دندان. دندانپزشک از مواد پر کننده استفاده می کند تا مطمئن شود دندان دارای ساختار کافی برای پشتیبانی از روکش دندان است.

ساخت روکش دندان

پس از تراشیدن دندان، دندانپزشک تصویری از دندان های بالا و پایین می گیرد. این برداشت تصویر، همراه با رنگ مورد نظر تاج، به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود که در آن تکنسین لابراتوار تاج دندان را می سازد. همچنین ممکن است متخصص ترمیمی و زیبایی از اسکنر نوری استفاده کند، جایی که از دوربین دیجیتالی برای اسکن دندان ها جهت به دست آوردن اطلاعات سه بعدی برای تولید تاج استفاده می شود.

قرار دادن نهایی تاج دائمی دندان

همزمان که آزمایشگاه دندانپزشکی در حال ساخت روکش دائمی است، متخصص ترمیمی و زیبایی دندان یک تاج موقت (معمولاً از جنس رزین کامپوزیت یا فلز) برای محافظت از آن قسمت روی دندان ها قرار می دهد. تاج موقت قدرت کمتری دارد و به محض آماده شدن تاج دائمی برداشته می شود.

ساخت تاج دائمی حدود ده روز طول می کشد و بعد از گذشت ده روز بیمار به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی مورد نظر خود مراجعه می کند. دندانپزشک تاج موقت را برمی دارد و متناسب بودن تاج دائمی را بررسی می کند. تاج را روی دندان قرار می دهد و هرگونه تنظیمات لازم را انجام می دهد تا کاملا متناسب شود و در مرحله ی آخر تاج را درجای مناسب خود محکم می کند.

و در پایان

بعد از پایان قرار دادن روکش دندان، وجود ناراحتی و درد خفیف طبیعی است، اما باید در زمان کوتاهی از بین برود. در صورت بروز هرگونه مشکل، فوراً به متخصص ترمیمی و زیبایی خود اطلاع دهید.

آیا شما نیز تا به حال از روکش های دندانی استفاده کرده اید؟

روکش های دندانی همانطور که بسیار مفید هستند، اگر توسط دندانپزشک ماهر و متبحر ساخته نشوند ممکن است باعث آسیب بیشتر و هزینه بیشتر در طول زمان شوند.

شما میتوانید برای درمان دندانهای آسیب دیده خود و گذاشتن روکش مناسب و زیبا و متناسب با آناتومی دهان خود به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه و یا از طریق مشاوره آنلاین با این مرکز در ارتباط باشید.

Rate this post