بسیاری از افراد از بدرنگی دندانهایشان رنج می برند و بسیاری نیز مایلند که دندانهای سفیدتری داشته باشند.

تیرگی دندان هاممکن است به دلایل ژنتیکی و یا اکتسابی بوجود آمده باشد، بنابر این عوامل متعددی در بروز بدرنگی دندان ها موثرند.

بلیچینگ ارزان ترین و سریع ترین راه زیبا سازی لبخند و دندان ها است

اگر دندان هایی مرتب و خوش فرم دارید و نمی خواهید از درمان های دیگر نظیر کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید بلیچینگ بهترین گزینه است

سفید نمودن دندانها به وسيله بليچينگ، محافظه کارانه ترین راه سفید کردن دندان ها می باشند

مواد سفید کننده چطور عمل می‌کنند ؟

بلیچینگ با استفاده از یک محلول دکلره کننده رنگ یا اکسیدان به نام پراکسید هیدروژن و یا ماده ای به نام کارباماید پراکسید جهت سفید کردن دندان ها بهره می برد ، این محلول با یک سری تغییرات شیمیایی باعث سفید شدن دندان ها می شود. در واقع با تولید رادیکال های آزاد باعث بی رنگ شدن ترکیبات رنگی در ساختار دندان می شود.

image
image
image
image
Image
Image

بلیچینگ در مطب (Office Bleaching)

بلیچینگ در مطب زیر نظر دندانپزشک و با استفاده از مواد سفید کننده دندان با غلظت های بالا (۲۵-۴۰٪ هیدروژن پراکسید) انجام می شود. با این شیوه، دندانپزشک کنترل کاملی در طول عمل و فرایند سفید کردن دندان ها دارد. در این روش، قبل از قرار دادن ژل هیدروژن پراکسید، لثه ها توسط ماده ای محافظ به نام اپال دم ایزوله می شوند. پس از انجام اقدامات محافظت از لثه ها، ژل سفید کننده حدود یک ساعت روی دندان قرار می گیرد  سپس به وسیله گرما یا نور (یا بدون آنها) فعال می شود.

بلیچینگ در منزل (HOME BLEACHING)

در این روش از دندان‌های شخص قالب تهیه شده و بر اساس فرم دندان‌ها یک تری از جنس پلاستیک های نرم و شفاف که دندانها را در بر می گیرد، در لابراتوارساخته شده و ژل‌های سفید کننده با غلظت کم در اختیار فرد قرار داده می‌شود تا در منزل داخل تری قرار داده و مورد استفاده قرار دهد. این درمان توسط خود بیمار انجام می شود، اما در طی مراجعات و بازنگری باید توسط دندانپزشک تحت نظارت قرار گیرد. معمولا سفید کردن دندان ها در منزل با توجه به میزان سفیدی مطلوب برای هر بیمار، بین ۲ تا ۴ هفته می انجامد.
بلیچینگ در منزل برای افرادی مناسب است که میخواهند حساسیت دندانی کمتری داشته باشند

محصولات سفید کننده بدون نسخه (OTC)

روش های متعددی برای بلیچینگ در خانه وجود دارد که متداول ترین آنها عبارتند از:
ژل ها و نوار های سفید کننده ی دندان. به وسیله ی مسواک یا یک نوار نازک مستقیما بر روی دندان ها قرار می گیرند و استفاده می شوند. این نوع محصولات سفید کننده ی دندان که حاوی پر اکسید هستند باید دو بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز استفاده شوند و نتایج آن نیز حداقل ۴ ماه دوام دارد

image
image

دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ

نتایج حاصل شده از عمل بلیچینگ دائمی نبوده و اثرات آن به مرور زمان کم می‌شود. معمولاً مدت یک تا سه سال زمانی است که در اکثر بروشورهای مواد بلیچینگ قید می‌شود، اگرچه ماندگاری طولانی‌تر در بسیاری موارد توسط  بیماران گزارش می‌شود.دوام سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ وابسته به بهداشت دندان ها می باشد ، به این معنی که اگر مسواک زدن دندان ها و رژیم غذایی مانند مقدار مصرف چای و قهوه و غذا های رنگی به خوبی کنترل شود، در مقدار ماندگاری سفیدی دندان ها پس از بلیچینگ موثر است.
همچنین جنس دندان ها می تواند در زمان ماندگاری سفیدی دندان ها تاثیر گذار باشد ، یکدست نبودن وزبری سطح مینای دندان باعث رنگ گرفتگی بیشتر دندانها می شود.
پیشنهاد می شود بلیچینگ دندان ها را هر ۱ الی دو سال تکرار کنید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

در مرکز ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری با استفاده از مدرن ترین دستگاه بلیچینگ دندان و استفاده از متریال هایی با برند روز دنیا لبخندی زیبا و درخشان به شما هدیه میکردد.

تماس با ما

دریافت مشاوره آنلاین