فاصله بین دندانی یا دیاستما چیست ؟

یکی از نشانه های زیبایی دندان ها داشتن فاصله مناسب میان آنها است. در بسیاری از افراد که فاصله دندان هایشان بسیار زیاد است به چند روش می توان بستن فاصله دندان ها را انجام داد. وجود این فاصله برای کشیدن نخ دندان اهمیت بسیاری دارد که باید به اندازه بسیار باریکی بین دندان ها فاصله باشد.

اگر در کودکی فاصله میان دندان ها زیاد تر از حد معمول باشد به دلیل اینکه در بزرگسالی استخوان های فک رشد کرده و سایز فک تغییر می کند، فاصله میان دندان ها بیشتر از قبل شده و دندان ها جلوه زشتی به خود می گیرند. حتی اگر شما دندان های سفیدی داشته باشید اما فاصله میان آن ها متناسب نباشد، نمی توانید از لبخند زیبایی برخوردار باشید و قطعاً همیشه سعی می کنید کوتاه صحبت کرده تا دندان هایتان کمتر در دید قرار بگیرند. گیر کردن مواد غذایی در فاصله بین دندان باعث فاسد شدن و پوسیدگی دندان ها می شود و با بوی بد دهان و دندان مواجه می شوند.

باکتری ها و خورده های غذا که در مدت زمان طولانی بین دندان های این افراد می ماند باعث بروز مشکلات لثه ای و زخم شدن لثه ها می شود. اما لازم است بدانید امروزه می توان با استفاده از انواع روش های بستن فاصله میان دندان از بروز و ادامه این بیماری ها جلوگیری کنید. فاصله زیاد بین دندان ها باعث می شود تا فک ها خود را بزرگ تر نشان دهند و لب های شما نیز جلوه ی بد فرمی داشته باشند.

image
image

در سراسر جهان، لبخند یک فاکتور بسیار مهم و پررنگ در زیبایی چهره شما است. یکی از فاکتورهای مهم برای داشتن یک لبخند زیبا نزدیک بودن دندان‌ها و بستن فاصله میان دندان‌ها است. گاهی وجود فاصله بین دندان‌ها ممکن است تأثیر منفی بر زیبایی لبخند شما داشته باشد و اعتمادبه‌نفس شما را کاهش دهد. این فاصله‌ها در اصطلاحات پزشکی به نام دیاستما (Diastema) شناخته می‌شوند و به وجود فاصله یا شکافی با عرض بیشتر از ۰.۵ میلی‌متر بین دندان‌ها اشاره دارد. برای از بین بردن فاصله میان دندان‌‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. از این روش‌ها می‌توان به ارتودنسی دندان‌ها، استفاده از کامپوزیت ونیر، لمینت دندان و حتی کاشت ایمپلنت اشاره کرد. هر یک از این تکنیک‌ها می‌تواند بهترین روش‌ بستن فاصله میان دندان‌‌ها برای شما باشد.

چرا بین بین دندان‌‌ها فاصله ایجاد می‌شود؟

فاصله میان دندان ها می‌تواند در هر بخشی از دهان ایجاد شود، اما به طور معمول در فک بالا و دندان‌های جلو اتفاق می‌افتد. این شرایط می‌تواند در بزرگسالان و کودکان رخ دهد، اما با رشد دندان‌های دائمی، فاصله‌ها به طور طبیعی کمتر می‌شود. گاهی اوقات، فاصله میان دندان‌ها به‌اندازه یک‌دندان است که در این صورت معمولاً نیاز به کاشت ایمپلنت دارید. بااین‌حال، اگر زمان کافی وجود داشته باشد، گزینه ارتودنسی نیز بهترین گزینه برای شما خواهد بود. همچنین، بسته به میزان فاصله میان دندان‌ها و علت آن، دندانپزشک شما ممکن است روش‌های مختلفی را برای بستن فاصله دندان شما پیشنهاد دهد. فاصله بین دندان‌ها می‌تواند از عوامل متعددی ناشی شود. به‌طورکلی، دلایل اصلی ایجاد فاصله بین دندان‌ها عبارت‌اند از:

·        بزرگ‌شدن فک کودکان و کوچک ماندن دندان‌های شیری

این امر ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های شیری کودکان، به‌ویژه دندان‌های جلویی آن‌ها شود. این وضعیت بخصوص در دوره رشد و تکامل کودکان صورت می‌گیرد.

·        اختلاف سایز بین دندان‌ها و فک

در بزرگسالان، اختلاف در اندازه دندان‌ها و فک می‌تواند منجر به ایجاد فواصل بین دندان‌ها شود.

·        فرنوم لب بالا

گاهی اوقات، فرنوم لب بالا بیش از حد گسترش پیدا می‌کند و بر روی ریج فکی گسترمی‌افتد. این عامل می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی شود.

·        عادت‌های اشتباه

جالب است بدانید که حتی مکیدن انگشتان نیز ممکن است به هل‌دادن دندان‌ها و ایجاد فواصل بین آن‌ها منجر شوند.

·        رفلکس بلع اشتباه

رفلکس بلع بدین معناست که نوک زبان فرد به هنگام بلع، به‌جای برخورد با کام دهان، به دندان‌های جلو فشار می‌آورد که می‌تواند فاصله بین دندان‌های جلویی شما را افزایش دهد.

·        بیماری‌های لثه (پریودنتال)

بیماری‌های لثه می‌توانند باعث تخریب لثه‌ها و استخوان نگهدارنده دندان‌ها شوند که در نتیجه دندان‌ها ممکن است لق شده و بین آن‌ها فاصله ایجاد شود.

عوامل ذکر شده در بالا ممکن هستند به‌صورت جداگانه یا ترکیبی با یکدیگر موجب ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند.

چه روش‌های برای بستن فاصله بین دندان‌ها کاربردی هستند؟

روش‌های متعددی برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها وجود دارد. هرکدام از این روش‌ها مزایا و محدودیت‌های خاص خود را دارند و انتخاب بهترین روش بسته به موقعیت و شرایط دندانی هر فرد دارد. برای آگاهی از بهترین روش نیاز به مشاوره و ارزیابی توسط دندانپزشک دارید. با مراجعه به مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری می‌توانید در این مورد مشاوره رایگان دریافت کنید.

·        کامپوزیت ونیر

بستن فاصله میان دندان‌ها با بهترین کامپوزیت دندان در تهران از جمله روش‌هایی است که در یک جلسه دندانپزشکی انجام می‌شود. در این روش، یک‌لایه نازکی از ماده کامپوزیت روی سطح دندان‌ها قرار داده می‌شود. سپس با استفاده از فناوری‌های پیشرفته دندانپزشکی، شکل و طرح دندان‌ها به شکلی مناسبی تغییر داده می‌شود. این روش به‌عنوان یک روش غیرتهاجمی و سریع مورداستفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند فاصله بین دندان‌ها را به‌صورت زیبا و مطلوب از بین ببرد.

·        لمینت دندان

لمینت دندان در تهران یک فرایند زیبایی است که در آن یک‌لایه نازک از مواد لمینتی مانند پورسلن یا رزین کامپوزیت به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود. این روش برای بستن فاصله میان دندان‌ها و همچنین اصلاح رنگ، شکل و اندازه دندان‌ها استفاده می‌شود. لمینت‌ها به‌عنوان یک راه‌حل سریع و مؤثر در بستن فواصل بین دندان‌ها موردتوجه قرار گرفته است.

با ما تماس بگیرید

گذاشتن لمینت مزایای زیادی دارد:

 • مشاهده فوری نتیجه درمان
 • ماندگاری و طول عمر بالاتر
 • کارایی بالاتر برای رفع نواقص ظاهری دندان‌ها
 • داشتن ظاهری شبیه به یک‌دندان کاملاً طبیعی
 • مقاومت و استحکام بالاتر نسبت به روش‌های دیگر

·        ارتودنسی

استفاده از روش ارتودنسی معمولاً برای افرادی مناسب است که دارای نامنظمی و عدم هماهنگی میان دندان‌ها و فک خود هستند. مزایای استفاده از ارتودنسی در بستن فاصله دندان به شرح زیر است:

 • بستن فواصل بین دندان‌های شدید
 • اطمینان از هم‌ترازی دندان‌ها
 • صاف‌کردن دندان‌های کج و چرخیده
 • بهبود گفتار یا غذاخوردن (عملکرد دهانی)
 • بهبود سلامت درازمدت لثه‌ها و دندان‌ها
 • درمان جفت‌شدگی نادرست (مال‌اکلوژن)
 • جلوگیری از سایش بیش از حد در درازمدت و یا ضربه به دندان‌ها

بنابراین، ارتودنسی به‌عنوان یک راه‌حل مؤثر برای اصلاح و بهبود تراز دندان‌ها به افرادی که نیاز به درمان دارند، توصیه می‌شود.

·        باندینگ دندان

استفاده از روش باندینگ دندان معمولاً برای افرادی مناسب است که فاصله بین دندان‌های آن‌ها حدود ۲ میلی‌متر یا کمتر است و دندان‌هایی باریک و کوچک دارند. استفاده از روش باندینگ مزایایی همچون نصب آسان، قابلیت ترمیم مجدد، رفع مشکلات ظاهری دندان، امکان بستن فواصل بین دندان‌ها، امکان بازسازی و ترمیم تنها در یک جلسه، عدم نیاز به بی‌حسی در حین انجام کار، هزینه پایین‌تر نسبت به برخی روش‌های دیگر را دارد.

·        روش ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به‌عنوان یکی از جایگزین‌های  پایدار و عالی برای دندان‌های ازدست‌رفته شناخته می‌شود. قرارگرفتن ایمپلنت در استخوان فک، سبب پایداری بالا آن است و می‌تواند سال‌های سال برای شما ماندگار باشد. با رعایت توصیه‌های دندانپزشک، ایمپلنت‌ها می‌توانند به مدت طولانی در دهان باقی بمانند و به‌سلامت دهان کمک کنند. روش بستن فاصله میان دندان ها با ایمپلنت مناسب برای افرادی است که:

 • بافت‌های دهان آن‌ها سالم باشد.
 • استخوان فکی آن‌ها به رشد کامل رسیده باشد.
 • نمی‌توانند یا تمایلی به استفاده از دندان‌های مصنوعی ندارند.
 • یک یا چند دندان ازدست‌رفته داشته باشند و نیاز به جایگزینی دارند.
 • استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت‌ها داشته باشند یا قادر به پیوند استخوان باشند.

·         روکش دندان

بستن فاصله دندان‌ با استفاده از روکش دندان یکی از روش‌های معمول و مؤثر برای اصلاح فاصله بین دندان‌ها است. این روش مناسب برای افرادی است که به دنبال حل مشکلات ظاهری دندان‌های خود هستند. مزایای استفاده از روکش دندان شامل داشتن دندان‌های سفید و شفاف با ظاهری طبیعی، مقاومت بالا در برابر لک، دوام و ماندگاری بالا، نتایج سریع قابل‌مشاهده و ترمیم مشکلات ظاهری جزئی دندان می‌باشد.

·         بستن فاصله میان دندان‌ ها با روش تاج دندان

درمان فاصله دندان با استفاده از تاج دندان برای افرادی مناسب است که نیاز به بستن فاصله بین دندان‌های جلویی خود دارند. این جراحی بیشتر برای افرادی تجویز می‌شود که ترک و سوراخ حاصل شده از پوسیدگی روی دندان‌هایشان عمیق بوده و امکان روکش و ترمیم به‌راحتی وجود نداشته باشد. مزایای استفاده از تاج دندان شامل ظاهری زیبا دندان‌ها، ماندگاری و طول عمر بالا، حفظ دندان‌های اصلی زیر آن و کمتر بودن تهاجم نسبت به دندان‌های اطراف است.

·         روش فرنکتومی

بستن فاصله دندان‌ها با استفاده از روش فرنکتومی یک راه‌حل مناسب برای مواردی است که فرنوم لب بالا بیش از حد گسترش‌یافته و باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی شده است. فرنوم لب بالا یک بافت نواری است که از پشت لب فوقانی تا لثه کشیده شده است و اگر این بافت بزرگ باشد می‌تواند باعث ایجاد فاصله میان دندان‌ها شود. در این موارد، جراحی فرنکتومی به‌عنوان یک راه‌حل موثر توصیه می‌شود.

از مزایای جراحی فرنکتومی می‌توان به زمان کوتاه جراحی (تنها چند دقیقه)، زمان بهبودی نسبتاً کوتاه و بهبود آسان منطقه جراحی پس از چند هفته التیام اشاره کرد. در کودکان، جراحی فرنکتومی می‌تواند مشکلات مربوط به شیر خوردن و تغذیه نوزادان را نیز بهبود ببخشد، همچنین از بروز عوارضی چون تحلیل لثه و فاصله‌دار شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

·         روش بریج

بستن فاصله بین دندان‌ها به روش بریج دندان یک راهکار مناسب برای جایگزینی یک یا چند دندان غائب است. در این روش، دندان‌های مجاور برای ثابت نگه‌داشتن بریج استفاده می‌شوند. استفاده از روش بریج دندان برای افرادی مناسب است که دندان‌های اطراف دارای مشکلاتی مانند ضعف، شکستگی یا ناتوانی هستند.

 

 

چطور می‌توان از انتخاب بهترین روش از بستن فاصله میان دندان‌ها اطمینان حاصل کرد؟

برداشت فاصله میان دندان‌ها، نقش مهمی در بهبود ظاهر و سلامت دهان دارد. دندان‌های با فاصله میانی مناسب، زیباتر و تمیزتر به نظر می‌رسند و همچنین راحتی تمیز کردن دندان‌ها را افزایش می‌دهند. همچنین، اصلاح فاصله میان دندان‌ها ممکن است به بهبود عملکرد گام به گام دندان‌ها کمک کند که می‌تواند به تقویت عضلات دهان و فک‌ها منجر شود. از دیدگاه زیبایی، اصلاح این فاصله می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند و آن‌ها را در ارتباطات اجتماعی مطمئن‌تر کند برای اطمینان از انتخاب بهترین روش باید به یک متخصص متبحر مراجعه کنید. با مراجعه به مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری و معاینه توسط ایشان بهترین راهکارها برای بستن فاصله میان دندان ها به شما پیشنهاد می‌شود.

مرکز ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری

شما می توانید با ما در مرکز ترمیمی و زیبایی دندان تهران، به مدیریت دکتر مانوشا امیری ، با شماره ۰۹۰۰۲۲۲۶۰۰۱ تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره آنلاین می توانید اطلاعات خود را از طریق بخش مشاوره آنلاین برای ما ارسال کنید.