کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت ، لمینیت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند

مدت زمان کوتاه درمان و امکان ترمیم سریع و هزینه پایین کامپوزیت ونیر باعث شده به روشی بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود
استفاده از برندهای روز و معتبر دنیا با استفده از روشهای نوین

در مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری

image
image
image
image

مراحل انجام

نحوه انجام کامپوزیت ونیر به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی را بر روی سطح بیرونی دندان قرار می دهد، سپس با نور مخصوص ( دستگاه لایت کیور ) باعث سخت و سفت شدن مواد کامپوزیتی می شود ، سپس به آن شکل و فرم می دهد.

از آنجا که این لایه کامپوزیتی قرار داده شده بسیار نازک است ،معمولا نیازی به تراش دندان نیست و روش محافظه کارانه ای به حساب می آید. ولی در شرایط خاص آن هم به دلیل عقب و جلو بودن سطح دندان ها و به منظور مرتب کردن نامرتبی خفیف دندان ها ممکن است نیاز به تراش مقدار کمی از سطح بیرون زده باشد. جهت انجام کامپوزیت ونیر نیازی به قالبگیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد.

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین کامپوزیت ونیر باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

image
image

چه کسانی می توانند کامپوزیت کنند؟

بیشتر بیماران برای دریافت ونیر کامپوزیت مناسب هستند. اگر دندانهای شما شدیدا آسیب دیده باشد ، ممکن است این روش درمان برای شما مناسب نباشد. اما بسیاری از مشکلات زیبایی را که بیماران دارند می توان با کامپوزیت ونیر تصحیح کرد. بیمارانی که دندان های طبیعی سالمی دارند بهترین کاندیداها هستند.

ونير كامپوزيت باعث پوسيدگي و خرابي دندان زيرين نمي شود. البته اگر بهداشت را رعايت نكنيد چه بدون ونير و چه با ونير امكان پوسيدگي وجود دارد كه علت آن ونيرها نيستند.یعنی پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد ، البته که پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با بودن کامپوزیت دندان ندارد.

برخلاف تصور بعضي افراد، این روش درمان باعث آسيب به دندانها يا پوسيدگي آنها نمي شود. احتمال پوسيدگي در دنداني كه ونير شده است مشابه دندان بدون كامپوزيت است (يعني همانطور كه دندانها بدون كامپوزيت هم دچار پوسيدگي مي شوند، با حضور كامپوزيت هم اين احتمال وجود دارد اما علت پوسيدگي كامپوزيت نيست).

سوالات متداول کامپوزیت ونیر

روند درمان کامپوزیت ونیر چگونه است؟
دندانپزشک شما این روند درمان را با تمیز کردن کامل دندان ها و آماده سازی آن ها برای استفاده، شروع میکند. دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان شما را بردارد تا کمک کند مواد روی دندان شما بچسبد. اگر فقط تغییرات جزئی برای شکل یا رنگ نیاز باشد، گاهی اوقات نیازی به تراشیدن دندان نیست. بعدا، بسته به اینکه شما ار ونیر مستقیم ( کامپوریت ونیر ) یا غیر مستقیم ( لمینت ها ) استفاده خواهید کرد فرآیند کمی متفاوت خواهد شد. قبل از استفاده از کامپوریت ونیر دندانپزشک مینای دندان های شما را برای کمک به چسبندگی کمی آماده میکند. سپس با استفاده از یک مواد چسبناک کمک می کنند تا مواد رزین کامپوزیت به دندان های شما بچسبند. در آخر لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیتی به سطح دندان های شما اضافه میشود. دندانپزشک با استفاده از نور لایه های رزین کامپوزیت را فعال میکند تا به سرعت سفت شوند. شما و دندانپزشک خود میتوانید سایه یا رنگی که میخواهید را برای ونیر های خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما میتواند رنگ های رزین کامپوزیت را باهم مخلوط کند تا ونیر های شما طبیعی بنظر برسد. سپس آنها کامپوزیت ونیرها را روی دندان های شما قرار میدهند. در ادامه از یک نور برای سفت کردن چسب و چسباندن ونیر ها به دندان استفاده می شود. بعد از آن دندانپزشک لبه های اضافی را تمیز کرده و همه چیز را صیقل میدهد. بسیاری از مردم در طول روند احتیاجی به بی حسی ندارند.
کامپوزیت ونیر ها چه مدت دوام می آورند؟
کامپوزیت ونیر ها امروزه از دوام بیشتری نسبت به گذشته برخوردار هستند. آنها میتوانند به طور میانگین ۵ تا ۷سال دوام داشته باشند. بعد از آن شما میتوانید ونیرهای خود را جایگرین کنید. کامپوزیت ونیرها اساسا طول عمر کمتری نسبت به پرسلین ونیرها ( یا همان لمینت سرامیکی) دارند که ممکن است حداقل ۱۰ یا ۱۵ سال دوام داشته باشند. شما ممکن است بتوانید با مراقبت خوب از آنها عمر کامپوزیت ونیرهایتان را افزایش دهید. مواردی مانند مسواک زدن منظم با خمیر دندان های بدون ساینده و خودداری کردن از هرگونه تمایل به جویدن یخ و سایر اجسام سخت با دندان های جلوی خود میتوانید عمر کامپوریت های خود را افزایش دهید. برخی از دندانپزشکان همچنین پیشنهاد میکنند مراقب نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای باشید که ممکن است ونیر های جدید شما را لکه دار کند.
قبل و بعد از کامپوزیت ونیر به چه شکل است؟
بعد از بکار بردن از ونیر ها شما تفاوت قابل توجهی را در ظاهر دندان های خود خواهید دید. ونیر ها میتوانند به طور چشمگیری ظاهر دندان های کج، شکسته ،یا لب پر شده، یا دندانهایی که فاصله زیادی بین آنها است را بهبود ببخشند.
آیا میتوان کامپوزیت ونیر ها را برداشت؟
کامپوزیت ونیر ها با افزودن مواد کامپوزیتی جدید میتوانند به راحتی برداشته و تعمیر یا تعویض شوند.
هزینه کامپوزیت ونیر
در بحث زیبایی دندان هزینه مساله ای است که باید به آن توجه کنید. ونیر ها ارزان نیستند و اگر می خواهید از بهترین مواد موجود برای شما استفاده شود، باید نزد بهترین دندانپزشک موجود بروید. استفاده از ونیر ها یک روند زمان بر است. همچنین دندانپزشک شما باید مواد با کیفیت بالا و کار با کیفیت بالا انجام دهد که دوام داشته باشد. اگرچه کامپوزیت ونیر قیمت پایین تری از پرسلین ونیر ها یا لمینت سرامیکی دارد، اما کامپوزیت ونیر ها هنوز هم میتوانند گران باشند. هزینه کامپوزیت ونیر بسته به جایی که زندگی میکنید، جایی که کار دندانپزشکی شما انجام میشود و تعداد ونیر هایی که شما نیاز دارید متفاوت خواهد بود. اگر شما میخواهید ظاهر لبخند خود را بهبود بخشید، احتمالا یکی از گزینه ها کامپوزیت ونیر خواهد بود و احتمالا شما مجبور خواهید بود که کل صورت حساب را پرداخت کنید زیرا بیمه اغلب فرآیندهای دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمیدهد.

مرکز ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری

شما می توانید با ما در مرکز ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری ، با شماره ۰۹۰۰۲۲۲۶۰۰۱ تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره آنلاین می توانید اطلاعات خود را از طریق بخش مشاوره آنلاین برای ما ارسال کنید.