کامپوزیت ونیر چگونه ترمیم می شود؟

کامپوزیت ونیر یکی از انواع روش های اصلاح طرح لبخند و زیباتر شدن دندان ها می باشد. در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی برای پوشاندن ظاهر بد و ناخوشایند دندان ها مثل زرد بودن یا لب پریدگی های جزئی و همچنین بستن فاصله بین دندان ها از کامپوزیت ونیر ها به بهترین شکل ممکن استفاده می شود.

اما سوالی که ممکن برای شما وجود داشته باشد این است که آیا کامپوزیت ونیرها دچار آسیب و خرابی می شوند؟ آیا این آسیب ها قابلیت ترمیم و بازسازی را دارند یا باید به طور کلی تعویض شوند؟

در این مطلب ما به سوالات شما در مورد این موضوع میپردازیم. پس تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در چه صورت کامپوزیت ونیر نیاز به ترمیم دارد؟

روکش کامپوزیت دندان یکی از روش های زیبایی موقتی برای دندان است که به مرور زمان ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد. البته تاثیر مراقبت اصولی را در ماندگاری و طول عمر کامپوزیت ونیر نمی تواند نادیده گرفت. یعنی هرچه بهتر و بیشتر از روکشهای خود مراقبت کنید مدت زمان بیشتری می توانید از سلامت کامپوزیت ونیرها برخوردار باشید.

یکی دیگر از علت های نیاز به ترمیم تغییر رنگ روکش کامپوزیت دندان است که به مرور زمان به دلیل مستعد بودن به رنگ پذیری دچار زردی و لکه می شوند. همچنین هرگونه شکستگی، ترک برداشتن و یا لب پر شدن در کامپوزیت ونیر نیاز به ترمیم خواهند داشت.

آیا کامپوزیت ونیر قابلیت ترمیم شدگی را دارد؟

در صورتی که قبل از حاد شدن مشکل ایجاد شده در روکش کامپوزیت دندان خود به دندانپزشک متخصص زیبایی خود مراجعه کنید متخصص می تواند با ارائه روش های ساده مثل پولیش زدن برای بر طرف کردن زرد شدن روکش مشکل را بر طرف کند. اما اگر مشک روکش حاد باشد و تقریبا باعث آسیب به بافت دهان شده باشد ممکن است نیاز به تعویض کلی روکش باشد و راهی برای ترمیم آن وجود نداشته باشد.

 

ترمیم کامپوزیت ونیر شکسته به چه صورت است؟

 برای ترمیم کامپوزیت دندان شکسته شده و آسیب دیده بهتر است به همان دندانپزشک متخصص ارائه دهنده مراجعه کنید به این دلیل که در ترمیم  باید همان رزین کامپوزیت و سایه مناسب که هم رنگ ونیرهای دندانی نصب شده است استفاده شود.

دندانپزشک متخصص زیبایی ابتدا ونیر آسیب دیده را با دقت بررسی می کند تا بتواند با مشخص شدن علت آن بهترین راه حل ترمیم را ارائه دهد. متخصص می تواند با لایه گذاری روی کامپوزیت ونیر آسیب دیده ترمیم را انجام دهد اما این کار موجب ضخیم شدن لایه کامپوزیت روی دندان می شود و ظاهر خوبی به دندان ها نمیدهد.  دندانپزشک متخصص زیبایی معمولا روکش کامپوزیت دندان شکسته شده را از روی دندان می تراشد و دوباره از مواد رزین کامپوزیت جدید برای شکل دهی دندان استفاده می کند.

در این شرایط متخصص روکش کامپوزیت دندان را مقداری تراش می دهد و سپس کامپوزیت جدید بر روی آن اضافه می شود. ونیر کامپوزیت ماده ای خمیری است و به همین دلیل پس از حالت دادن و شکل دادن لبه های دندان توسط اشعه مخصوص سفت می شوند و اقدامات نهایی برای فرم دادن دندان انجام می شود.

در شرایطی که روکش ها زرد و دچار لکه شده باشند ترمیم روکش با یک پولیش ساده دندان انجام می شود.

هزینه ترمیم کامپوزیت ونیر

قیمت ترمیم  روکش کامپوزیت ونیر به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله میزان وسعت آسیب دیدگی ونیرها و یا تعداد روکش های آسیب دیده و نوع آسیب دیدگی می تواند شکستگی و یا تغییر رنگ باشد. در هر صورت ترمیم این روکش ها هزینه بالاتری نسبت به انجام روکش اولیه نخواهند داشت. هر چه زودتر برای ترمیم روکش کامپوزیت دندان خود اقدام کنید از پرداخت هزینه زیاد جلوگیری می کنید.

عواقب عدم ترمیم روکش کامپوزیت دندان

اگر روکش کامپوزیت دندان شکسته شود و به موقع ترمیم نشود ممکن است موجب پوسیدگی دندان شود و به ریشه دندان برسد که دراین موقعیت دندان به درمان ریشه و عصب کشی نیاز دارد. بعد از درمان عصب کشی به دلیل تخریب زیاد دندان دیگر نمی توانید از روکش کامپوزیت استفاده کنید و به پیشنهاد متخصص زیبایی دندان باید از تاج دندان استفاده کنید. تاج دندان انواع مختلفی دارد که مناسب ترین نوع آن را با توجه به دندان های شما متخصص زیبایی دندان انتخاب می کند.

اقدامات لازم جهت جلوگیری از ترمیم کامپوزیت ونیر

رعایت بهداشت دهان و دندان

 مسواک زدن اصولی و منظم، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه و خمیر دندان مناسب

عدم مصرف دخانیات

 سیگار و قلیان می توانند عامل زیان به سلامتی و زیبایی کامپوزیت ها باشند. نیکوتین موجود در آن ها موجب تغییر رنگ و لکه دار شدن روکش ها می شود به همین دلیل توصیه می شود، از مصرف دخانیات خودداری نمایید.

ترک عادات بد

 جویدن یخ، دندان قروچه و یا باز کردن درب اشیاء با دندان از مواردی هستند که موجب ساییدگی، شکستگی و لب پر شدگی این روکش ها می گردند.

استفاده از نایت گارد

 نایت گارد یا همان محافظ شب در صورت داشتن عادت به دندان قروچه

کاهش مصرف مواد غذایی مضر

 مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین، اسیدی، رنگی باعث تغییر رنگ و همچنین کاهش طول عمر کامپوزیت می شوند. بهتر است بعد از مصرف اینگونه مواد غذای بلافاصله مسواک بزنید.

 

 

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت

 

مراجعه منظم به دندانپزشک

مراجعه جهت معاینات و چکاپ و تمیز کردن حرفه ای فراموش نشود.

 انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی مجرب و مورد اطمینان

 نصب روکش های دندانی باید با دقت و ظرافت بسیار زیادی انجام شود که این کار نیازمند تجربه و مهارت بالای دندانپزشک متخصص زیبایی دارد. اگر روکش ها به درستی نصب نشوند عوارض و عواقب بدی به همراه دارد که یکی از آنها کوتاه شدن طول عمر و نیاز به ترمیم و به تبع آن هزینه آور بودن آنها می شود.

جمع بندی

به طور کلی طول عمر و ماندگاری کامپوزیت ونیر در حدود ۵ تا ۷ سال می باشد. در صورتی که به درستی از این روکش ها مراقبت شود، دیرتر نیاز به ترمیم آن ها خواهید داشت و در صورت عدم انجام مراقبت های لازم و یا تاریخ انقضای این روکش ها، نیاز به ترمیم پیدا می کنند که در این صورت، ترمیم آن ها به آسانی و طی یک جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. آسیب به کامپوزیت ممکن است موجب آسیب به دندان ها و ایجاد پوسیدگی در آن ها گردد. در صورتی که کامپوزیت ها به موقع ترمیم نشوند، پوسیدگی زیاد می شود و موجب آسیب به ریشه دندان ها می شود که در این صورت نیاز به درمان عصبی وجود خواهد داشت. بنابراین به توصیه دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی این است که در صورت مشاهده هرگونه آسیب جزئی و کوچک هر چه سریع تر برای ترمیم روکش های دندان خود به مرکز دندانپزشکی مراجعه کنید تا بتوانید جلوی آسیب و هزینه های درمانی بیشتر را بگیرید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان، روکش کامپوزیت دندان و  بلیچینگ دندان را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)