ارتودنسی یا کامپوزیت ونیر کدام بهتر است؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که نمی دانید برای بستن فاصله بین دندان ها و یا مرتب کردن آنها از روکش دندان کامپوزیت استفاده کنید یا روش درمانی ارتودنسی؟

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در رشت در بسیاری از موارد برای مرتب کردن و بستن فاصله دندان ها روکش کامپوزیت را به بهترین شکل ممکن همراه با نتیجه رضایت بخش ارائه می دهد.

معمولا در مواردی که میزان نامرتبی و کجی دندان ها کم و جزئی باشد می توان برای اصلاح آنها از کامپوزیت بجای ارتودنسی استفاده کرد. روش کامپوزیت دندان کم تهاجمی تر و کم هزینه تر از روش ارتودنسی است. اما در بعضی شرایط با توجه به وضعیت دندان ها (نامرتبی زیاد) حتما باید از ارتودنسی استفاده شود.

شاید سوالی که خیلی ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که کدام یک از این دو روش برای وضعیت دندان های شما مناسب تر است. ارتودنسی بهتر است یا ونیر کامپوزیت؟ برای پاسخ سوال خود تا ادامه همراه ما باشید.

تفاوت کامپوزیت ونیر و ارتودنسی

 ارتودنسى و کامپوزیت ونیر از لحاظ ماهیت تفاوت زیادی با هم دارند. ارتودنسی روش درمانی و مهارت منظم کردن دندانهاى نامرتب مى باشد و کامپوزیت دندان هنر و مهارت تغییر شکل و مناسب سازى سایز و زیباسازی دندان است. به عنوان یک قاعده کلى ابتدا دندانها باید مرتب شوند و بعد از آن شکل، سایز یا رنگ آنها توسط کامپوزیت ونیر، اصلاح شود. ارتودنسی و کامپوزیت دندان دو روش کاملا متفاوت و جدا از هم هستند که می توانند در بعضی شرایط در امتداد یکدیگر و تکمیل کننده یکدیگر باشند. کامپوزیت ونیر روشی برای جایگزینی ارتودنسی نیست بلکه پوشش دهنده مواردی است که ارتودنسی نمى تواند  آنها را اصلاح کند.

استفاده از روکش کامپوزیت  بجای ارتودنسی

به طور کلی درمان کج بودن دندان بدون ارتودنسی و با روش های دیگر نیز امکان پذیر است. همچنین طیف گسترده ای از مشکلات دندانپزشکی زیبایی با استفاده از کامپوزیت بجای ارتودنسی قابل درمان هستند:

دندان های آسیب دیده: ایده آل ترین، مقرون به صرفه ترین و کم تهاجمی ترین روش برای پوسیدگی های جزئی و شکستگی های جزئی دندان به جای ارتودنسی ونیر کامپوزیت می باشد.

دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند: کامپوزیت ونیر یکی از روش های عالی و مطمئن برای روشن تر و سفید تر شدن دندان هایی می باشد که با بلیچینگ و روش های سفید کننده دیگر روشن نشده اند.

بستن فاصله بین دندان ها:  دندانپزشک متخصص زیبایی می تواند به راحتی و با مهارت کافی از کامپوزیت ونیرها برای بستن فاصله بین دندان ها به جای روش طولانی ارتودنسی استفاده کند.

 

 

موارد استفاده از روش درمانی ارتودنسی

 در بسیاری از موارد دندان ها ممکن است در زاویه درست و فاصله مناسبی از یکدیگر رشد نکرده باشند. به اینصورت که یا دندان‌ها خیلی بهم چسبیده اند و روی یکدیگر قرار گرفته اند، یا از هم فاصله زیادی دارند. در موارد دیگر ممکن است اندازه دندان ها با سایز فک بیمار هماهنگ نباشد و شکل کلی و ظاهر دندان‌ها چندان زیبا به نظر ‌نرسد. در این وضعیت ارتودنسی روشی است که می‌تواند باعث بهبود موقعیت دندان‌ها و ایجاد لبخندی زیباتر شود. به طور کلی اگر دندان ها درست و مرتب کنار هم قرار نگرفته باشند مشکل بیمار با ارتودنسی برطرف می شود و روکش کامپوزیت کمکی نمی کند.

همزمانی ارتودنسی و کامپوزیت ونیر

سؤالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که آیا می‌توان ارتودنسی و کامپوزیت را با هم انجام داد؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که در بعضی موارد استفاده از هر دو روش به طور همزمان ممکن خواهد بود. البته در بیشتر موارد لازم است که ابتدا با کمک ارتودنسی دندان‌ها مرتب شوند و بعد از آن از کامپوزیت ونیر برای پوشاندن نواقص جزئی دندان استفاده کرد. این کار باعث می‌شود که ساختار دندان بهتر حفظ شود و تعداد کمتری از دندان‌ها به ونیر کامپوزیت نیاز داشته باشند.

مقایسه هزینه کامپوزیت ونیر و ارتودنسی

کامپوزیت ونیر ها معمولا ارزان تر از ارتودنسی هستند. همانطور که می دانیم قیمت کامپوزیت دندان به جنس کامپوزیت مورد استفاده و تعداد دندان هایی که باید کامپوزیت شوند بستگی دارد. هزینه های ارتودنسی به طور کلی بالاتر از روکش کامپوزیت است اما به این دلیل که بیمار در طی مدت طول درمان می تواند در چند مرحله پرداخت کند فشار کمتری برای بیمار وارد می کند.

 به طور کلی قیمت هر دوی این روش به میزان مشکل بیمار و وضعیت دندان ها بستگی دارد.

کامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی  برای دندان های کج

همانطور که گفتیم هر کدام از این روش ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که با انتخاب هر یک به زیبایی مد نظر خود از دندان های خود دست پیدا خواهید کرد. روش ارتودنسی و روکش کامپوزیت با هم فرق دارند. ارتودنسی توانایی رفع بدترین کج شدگی های دندانی را خواهد داشت و با استفاده از آن می توانید بسیاری از مشکلات دندان ها را برطرف سازید اما ونیر کامپوزیت قابلیت برطرف کردن نواقص جزئی دندان را دارد. مثلا دندان های که به صورت خیلی خفیف و نا محسوس کج هستند کامپوزیت ونیر انتخاب خوبی است.

در صورتی که کج بودن دندان ها شدت زیادی داشته باشد کامپوزیت  ونیر نمی تواند گزینه مناسبی باشد. البته علاوه بر ونیر کامپوزیت از لمینت دندان نیز می توان برای اصلاح دندان های کج استفاده نمود.

بستن فاصله میان دندان

مزایای استفاده کامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی

  • یکی از مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله جزئی دندان ها به جای ارتودنسی این است که بیمار می تواند شکل و اندازه روکش های دندان خود را انتخاب کند و در طول درمان نظر خود را ارائه دهد.
  • به دلیل مشغله های زیاد روش کامپوزیت ونیر که معمولا در یک جلسه تکمیل می شود نسبت به روش ارتودنسی که نیاز به مراجعات منظم به دندانپزشکی دارد پر طرفدار است.
  • یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت ونیر نسبت به ارتودنسی هزینه کمتر آن است.
  • روکش کامپوزیت یک روش کم تهاجمی محسوب می شود.
  • پروسه درمان یک جلسه ای در مقابل پروسه درمان چند ماه تا یک ساله برای ارتودنسی

جمع بندی

انتخاب مرکز دندانپزشکی برای ارائه روکش های کامپوزیت یا لمینت از اهمیت ویژه ای در نتیجه ای که به دست می آورید برخوردار خواهد بود. مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در رشت و تهران یکی از معتبرترین مراکز ارائه انواع روکش های دندانی می باشد که خیالتان از تمامی جوانب آسوده خواهد بود. دکتر مانوشا امیری بعد از بررسی کامل دهان و دندان بیمار خود مناسب ترین روش ممکن با توجه به شرایط و وضعیت دندان ها را توصیه می کند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت  و  بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)