کج بودن دندان یک مشکل رایج در میان مردم است که بسیاری از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تجربه آن را دارند. ممکن است شما یا فرزندتان دارای دندان های کج و نامرتب باشید که اصلاح آن برایتان دغدغه شده است و نمی دانید از طریق چه روش هایی می توانید این مشکل را برطرف کنید. تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص در زمینه بهبود زیبایی و طرح لبخند در این مطلب توضیحات کاملی در مورد روش های اصلاح فرم دندان های کج و نامرتب برای شما عزیزان ارائه می دهد.

اگر از کج بودن دندان های خود ناراضی هستید و با ظاهر دندان خود مشکل دارید، می توانید از طریق مشاوره با دکتر مانوشا امیری و یا سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی در مورد انتخاب روش مناسب برای اصلاح دندان های خود اقدام کنید.

برای صاف کردن و اصلاح فرم دندان ها، روش ها و درمان های متنوعی در دسترس است. صاف کردن دندان های کج با روکش لمینت به علت سرعت بیشتر و نتیجه زیباتر نسبت به سایر روش ها مانند ارتودنسی یا لیزر طرفداران بیشتری دارد.

قبل از اینکه به بررسی روش های درمانی اصلاح  دندان های کج و نامرتب بپردازیم ابتدا یک توضیح مختصر در مورد علت کج شدن دندان ها و مشکلات ناشی از آن می پردازیم

کج شدن و همپوشانی غیرطبیعی دندان‌ها دلایل مختلفی دارد اما از اصلی ترین علت آن ازدحام بیش‌ازحد دندان‌ها در یک قسمت از ناحیه فک و یا داشتن فک کوچک می‌باشد. هنگامی‌ که در دهان شما فضای کافی وجود نداشته باشد باعث می‌شود تا دندان‌ها به هم فشار وارد کنند و به صورت کج و نامرتب روی هم قرار می گیرند.

  • وراثت و ژنتیک

یکی از دلایل مهم ناهنجاری‌ های فکی و دندانی و مشکلات مرتبط با نحوه کنار هم و روی هم قرار گرفتن دندان‌ها مانند اوربایت، آندربایت و کجی دندان‌ ژنتیک است

  • استفاده از پستانک و مکیدن انگشت

استفاده از پستانک پس از سه سالگی یا استفاده طولانی مدت از شیشه شیر و عادت به مکیدن انگشت یکی دیگر از دلایلی است که منجر به کجی دندان‌ها می‌شود.

  • جای خالی دندان

اگر دندان‌های شیری خیلی زودتر از موقع بیوفتند یا مدت زیادی از جای خالی دندان های دائمی بگذرد باعث کج شدن دندان‌ها می‌شوند.

  • ترمیم نامناسب دندان ها

ترمیم و بازسازی نامناسب دندان مانند استفاده از روکش دندان و یا بریج می تواند گاهی دندان ها را تحت فشار قرار داده و باعث حرکت آنها شود. این ترمیم ها می توانند باعث ساییده شدن دندان ها به هم شوند.

  • بیماری‌های لثه و فشار روی لثه و دندان

بیماری لثه می تواند باعث شل شدن دندان ها و در نهایت از دست دادن دندان شود.

  • تروما، ضربه، آسیب یا صدمه

صدمات وارده به دهان و دندان می تواند باعث ایجاد اختلالات فکی و از دست دادن دندان شوند.

 

 

مشکلات ناشی از کجی دندان

  • مشکل در جویدن
  • مشکل در تمیز کردن دندان‌ها و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان
  • فشار عضله ‌های دهان و تغییر شکل آنها احتمال شکستگی دندان را افزایش می‌دهد
  • کاهش اعتماد به نفس

در این بخش روش های درمانی موثر در اصلاح فرم و کجی دندان ها را بررسی می کنیم

اصلاح فرم و صاف کردن دندان های کج و نامرتب با لمینت

روکش لمینت دندان یکی از راه‌های ترمیم سریع دندان ها و ارائه لبخندی زیبا است. ونیرهای لمینت، لایه های ظریفی از پرسلین یا سرامیک هستند که روی سطح دندان‌ها قرار می گیرند. این روکش ها می‌توانند باعث تغییر شکل، تغییر رنگ و اصلاح موقعیت دندان ها برای زیباتر شدن و جذابیت لبخند شود. لمینت دندان یکی از رایج ‌ترین تکنیک های دندانپزشکی زیبایی است.

به طور کلی، صاف کردن دندان های کج با استفاده از دو نوع ونیر انجام می گیرد:

روکش کامپوزیت دندان

روکش لمینت دندان

درواقع روکش لمینت دندان در مقایسه با روکش های کامپوزیت دندان مقاومت بسیار بالاتری دارند و همچنین رنگ پایدارتری را نسبت به کامپوزیت ‌ها برای دندان ایجاد می‌کنند، همچنین از ظرافت ظاهری بیشتری نیز برخوردارند.

پایداری رنگ روکش های کامپوزیت کمتر است اما نکته مثبتی که در مورد این نوع ونیر وجود دارد، قیمت ارزان ‌تر آن‌ها است و اینکه در مدت زمان بسیار کوتاهتری روی دندان ها نصب می شوند.

ارتودنسی دندان کج و نامرتب

امروزه به دلیل پیشرفت خدمات و درمان های دندانپزشکی در حوزه های مختلف از جمله ارتودنسی، درمان انواع مختلف ناهنجاری های دهانی مانند کجی و نامرتبی دندان ها نتایج خوبی به همراه داشته است. متخصص ارتودنسی ممکن است برای صاف کردن دندان، یک عمل جراحی جزئی را تجویز کند که در آن استخوان و لثه ترمیم میشود تا دندان به درستی در مکان مناسب و طبیعی خودش قرار بگیرد.

ارتودنسی دندان های کج و نامرتب علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، مشکلات تلفظی، گوارشی و پوسیدگی های دندانی را کاهش داده و از تخریب زودهنگام دندان و لثه ها پیشگیری می کند.

انواع روش های ارتودنسی دندان های نامرتب

ارتودنسی دندان های کج و نامرتب با توجه به شرایط بیمار و وضعیت فک او به صورت یکی از روش های زیر ارائه می شود:

ارتودنسی ثابت:

در این روش ابزار ارتودنسی به صورت ثابت در سطح دندان ها قرار می گیرند و قابلیت حرکت و جابجایی ندارند و از قطعات فلزی کوچکی که با استفاده از چسب به دندان متصل می شود استفاده می‌گردد که به این قطعات فلزی بریس می‌گویند. رعایت بهداشت دهان و دندان در نتیجه کار و رضایت بیمار در پایان درمان بسیار مهم است.

درواقع هدف از استفاده از ارتودنسی ثابت هدایت دندان ها در موقعیت مناسب خود می باشد.

ارتودنسی متحرک:

این نوع از ارتودنسی معمولا در بین مردم محبوب تر از ارتودنسی ثابت است. یکی از مزایای مهم آن داشتن قابلیت جابجایی ارتودنسی و امکان رعایت اصول بهداشت دهان و دندان به آسانی است که باعث کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی های دندانی در طول دوره درمان است. از ارتودنسی متحرک به هنگام بروز مشکلات جزئی در دهان یا حتی به‌عنوان بخشی از دوره درمان ارتودنسی ثابت، و برای جلوگیری از قرار دادن انگشت شست در دهان توسط کودکان استفاده می‌شود. ارتودنسی متحرک فقط در زمان تمیز کردن دندان‌ها یا به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه هنگام انجام برخی فعالیت‌ها از دهان خارج می شود.

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر

ردیف کردن دندان‌ها با لیزر چیست؟ اصلاح دندان های کج و ردیف کردن دندان‌ها با لیزر بدون نیاز به لمینت دندان یا کامپوزیت  می‌تواند برای هر فردی جالب باشد. اما واقعا ردیف کردن دندان‌ها با لیزر امکان پذیر است؟

بهتر است بدانید که ردیف کردن دندان‌ها با لیزر، به خودی خود امکان پذیر نیست. بسیاری از لیزرهای دندانپزشکی در فرایند ارتودنسی دندان کاربرد دارند؛ از جمله تسریع حرکت دندان روی استخوان، آماده سازی سطح مینای دندان قبل از قرار دادن بریس، کاهش درد بعد از اعمال نیروی ارتودنسی، نصب براکت‌ها روی دندان و جلوگیری از نابودی مواد معدنی مینای دندان. همچنین با لیزرهای دندانپزشکی می‌توان وضعیت لثه و فرنکتومی را نیز اصلاح کرد.

کلام آخر

با توجه به توضیحات بالا با روش های درمانی اصلاح فرم دندان های کج و نامرتب آشنا شده اید. اکنون می توانید برای داشتن یک لبخند زیبا همراه با دندان های صاف و یکدست به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت مراجعه کنید تا بتوانید در طی مشاوره با بهترین متخصص زیبایی دندان در بهترین مرکز دندانپزشکی در رشت، مناسب ترین روش اصلاح دندان های کج و نامرتب خود را از دکتر مانوشا امیری دریافت کنید.

شما عزیزان میتوانید نتایج کار مراجعین قبلی این مرکز را از بخش گالری مشاهده نمایید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)