شاید برای خیلی از شما کاربران عزیز این سوال پیش آمده باشد که عنوان خط لبخند به چه چیزی اطلاق می شود یا اصطلاح طرح لبخند به چه چیزی اشاره دارد. تیم تخصصی ما در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری تصمیم دارد در این مقاله توضیحاتی در مورد خط لبخند و طرح لبخند برای کاربران محترم خود ارائه دهد. البته بهتر است بدانید که دکتر مانوشا امیری یکی از دندانپزشکان جوان و متخصص ترمیمی و زیبایی در رشت  به دلیل دارا بودن مهارت بالا و همچنین کسب تجارب موفقیت آمیز در زیباتر کردن لبخند و دندان ها به روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای اصلاح طرح لبخند شما می باشد. روکش های تمام سرامیکی و کامپوزیت دندان و روکش لمینت دندان توسط دکتر مانوشا امیری به بهترین شکل ممکن خود برای مراجعین و بیماران این مرکز ارائه میشود.

 تعریف خط لبخند به زبان ساده

یک تعریف ساده از خط لبخند می تواند این باشد که به قسمتی از دندان ها که موقع خندیدن یا لبخند زدن دیده می شوند خط لبخند دندان گفته می شود. بنابراین مواردی مثل شکل و ظاهر دندان ها، فرم لب ها و بافت عضلانی صورت در چگونگی خط لبخند شما موثر می باشند. به طور کلی برای داشتن یک خط لبخند زیبا و بدون نقص وجود تناسب دندان ها با هم یک عامل مهم در این زمینه می باشد.

اگر بخواهیم یک تعریف تخصصی تر در مورد خط لبخند داشته باشیم در واقع می توانیم بگوییم در حالت طبیعی، دو دندان مرکزی جلویی بالا باید کمی ‌بلندتر از دندان‌های کناری خود باشند تا ظاهری جوان تر و زیباتر به فرد ارائه دهند.

«خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان ‌های جلوی فک بالا می‌گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است. اگر این خط کمی به سمت پایین منحنی شود، لبخند فرد جوان تر به نظر می رسد و هرچه صاف تر باشد، نشان‌دهنده ساییده شدن دندان‌ها و بالا رفتن سن است.

حالا اگر این خط لبخند در حالت استاندارد و طبیعی خود نباشد ممکن است نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد. دکتر مانوشا امیری به افرادی که به خط لبخند خود اهمیت می دهند و به دنبال رسیدن به لبخند دلخواه خود هستند با توجه به نیاز هر فرد راه حل مناسب را برای اصلاح طرح لبخند ارائه می دهند.

طرح لبخند چیست؟

طرح لبخند به همان حالت استاندارد و طبیعی لبخند فرد گفته می شود. همانطور که گفتیم افرادی که دچار مشکل و نواقص در خط لبخند خود هستند نیاز به اصلاح طرح لبخند خود دارند. شاید تصوری که از اصلاح طرح لبخند وجود دارد فقط در مورد اصلاح دندان ها و بافت لثه باشد اما بهتر است بدانید که اصلاح طرح لبخند فقط به این دو مورد محدود نمی شود و جنبه های دیگری مثل شکل و حالت فک و لب ها و یا بافت های عضلانی صورت در چگونگی خط لبخند نقش مهمی دارند.

دکتر مانوشا امیری به عنوان دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارای مهارت لازم و کافی برای تشخیص بهترین و مناسب ترین راه حل اصلاح طرح لبخند بیمار می باشد.

یکی از مواردی که در اصلاح طرح لبخند مورد توجه متخصصین قرار میگیرد از بین بردن خطوط لبخند و چین و چروک هایی است که در قسمت گوشه لب ها بوجود می آید. اصلاح طرح لبخند به معنی هماهنگی کامل در ترکیب صورت و دندان ها می باشد. یعنی بافت های سخت و نرم صورت در هماهنگی کامل با دندان ها و لثه ها باشند.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

توصیه ما به شما این است که برای اصلاح خط لبخند خود حتما به دندانپزشک متخصص زیبایی با تجربه و دارای مهارت و دانش کافی مراجعه کنید. اهمیت این موضوع به این دلیل است که شما برای زیباتر شدن لبخند وقت و هزینه صرف می کنید بنابراین این حق طبیعی شما است که از دندانپزشک خود مطمئن باشد و به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. یک متخصص مجرب و کاربلد بعد از تشخیص صحیح مشکل و بررسی های دقیق، اقدامات مناسب و لازم را برای بیمار خود به بهترین شکل ممکن و با کیفیت بالا ارائه می دهد.

 

اصلاح طرح لبخند همیشه شامل بررسی و تجزیه و تحلیل ترکیب صورت از جمله ساختارهای دهان شامل عضلات، استخوان ها، مفاصل، بافت لثه و دندان می باشد. مواردی که در ایجاد یک طرح لبخند جدید و استاندارد مورد توجه دندانپزشک متخصص زیبایی قرار می گیرد به شرح زیر است:

 • تناسب اندازه دندان‌ ها نسبت به هم . توازن و تناسب میان دندان‌ها که شامل فرم و رنگ آن‌ها و همچنین اندازه دندان‌ها می باشد.
 • قرینه بودن و هماهنگی خطوط لثه‌های اطراف دندان ( لبخند لثه ای یا عدم تناسب خط لثه اطراف دندان)
 • تناسب و هماهنگ بودن اجزای صورت مثل استخوان های فک بالا و پایین (جلو بودن یا عقب بودن فک بالا و یا پایین)
 • مرتب بودن دندان ها. به این معنی که دندان ها کج و روی هم رفته و یا فاصله دار از هم نباشند.
 • توجه به جنسیت و سن و معیار های مشخص شده بیمار برای طرح لبخند مورد علاقه خود

یک خط لبخند نامتناسب می تواند دارای معایب و مشکلات زیر باشد

 دندان های فرد بیش از اندازه کوتاه یا بلند باشد.

لبخند لثه ای (مشخص شدن بیش از حد لثه ها در هنگام خندیدن)

دندان های کج و نامرتب

دندان های فرسوده و تخریب شده

دندان های لکه دار و بدرنگ

جای خالی دندان ها

فاصله دار بودن دندان ها

دندان های لب پر شده و شکسته

متخصص دندانپزشک زیبایی می تواند بعد از بررسی دقیق و معاینات لازم روش مناسب برای هرکدام از مشکلات بالا را ارائه دهد.

روش های مختلف اصلاح طرح لبخند

 • جراحی فک و صورت برای افرادی که دچار اختلالات فکی هستند
 • انواع روش های ارتودنسی مانند ارتودنسی نامرئی و ارتودنس ثابت و یا متحرک . . . برای قرینه سازی دندان ها
 • ارائه روکش های لمینت دندان و روکش کامپوزیت دندان برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات ظاهری دندان مثل لب پر شدن دندان ها یا سفیدتر نشان دادن دندان ها همچنین برای بستن فاصله بین دندان ها از این روکش ها استفاده می شود.
 • جراحی لثه و لیفت لثه برای افرادی انجام می شود که دچار لبخند لثه ای و یا مشکلات بافت لثه ای هستند. درمان لیفت لثه به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند باعث ایجاد تناسب در خط لبخند می شود.
 • کاشت ایمپلنت دندان و یا بریج دندان به عنوان روشی برای جایگزینی دندان های از دست رفته و بر طرف کردن ظاهر نامتناسب جای خالی دندان هنگام خندیدن می باشد.
 • ترمیم و پرکردگی دندان با استفاده از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان برای بر طرف کردن پوسیدگی های دندان ها
 • استفاده از روکش ها و تاج های مختلف مثل روکش های تمام سرامیکی برای دندان های تخریب شده
 • بلیچینگ و جرم گیری دندان برای بر طرف کردن بدرنگی دندان ها

طرح لبخند 

یک خط لبخند استاندارد به چه شکل است؟

به طور کلی در یک خط خنده استاندارد دندان‌ها به صورت قرینه قرار گرفته اند. یعنی اگر یک خط فرضی از میان دندان‌ های وسطی رد کنید، باید دندان‌ها به صورت یکدست و مرتب روی هم قرار گرفته باشند و دقیقاً مشابه طرف دیگر خود باشند.

دومین موردی که در استانداردهای خط لبخند باید رعایت شود، بزرگ ‌تر بودن دندان‌های جلویی مرکز دهان می باشد. یعنی دو دندان وسطی فک بالا که به طور طبیعی باید روی دندان‌های جلویی پایین قرار بگیرند.

سومین مورد که زیبایی یک لبخند را تأیید می‌کند، موازی بودن لبه دندان‌ های بالا با خط لب پایین است.

در اصلاح طرح لبخند ، نباید لثه‌ها هنگام لبخند زدن مشخص شوند. البته این بدین معنا نیست که اصلاً نباید لثه‌ها دیده شوند، بلکه باید مرز میان لثه و دندان ‌ها متناسب باشند.

از موارد استاندارد دیگر نسبت و اندازه دندان ‌ها با یکدیگر می باشد. اگر دندان‌ های مرکزی کوچک و دندان ‌های نیش بزرگ‌ تر باشند، هر چقدر ویژگی های دیگر خط لبخند رعایت شده باشد، باز هم طرح خنده زیبا نخواهد بود.

یکی دیگر از معیارهای اصلاح خط لبخند ، ایجاد مثلث های کوچک بین فضای لبه های دندان‌ها است. اگر لبخند عمیق باشد، باید دندان‌های عقبی به زیبایی خود را نشان دهند. درواقع در لبخند کامل، تنها دندان ‌های جلویی مدنظر قرار نمی‌گیرد و دندان‌ های عقبی هم نقش مهمی در زیبایی لبخند خواهد داشت.

مورد آخر در خط لبخند، وجود لب‌ های زیبا خواهد بود. نقش موثر لب ها در زیبایی لبخند نباید نادیده گرفته شود.

قیمت اصلاح خط لبخند دندان

همانطور که در بالا توضیح دادیم اصلاح طرح لبخند دندان روش های مختلفی دارد که هر کدام از آنها دارای هزینه و قیمت مختص به خود هستند. مثلا اگر برای ایجاد یک لبخند جدید روش روکش لمینت دندان مناسب تشخیص داده شده باشد می دانید که روکش های لمینت نسبت به روکش های کامپوزیت گران تر هستند و دندانپزشک متخصص زیبایی شما را در جریان قیمت هر واحد از لمینت قرار می دهد. روش های اصلاح طرح لبخند معمولا روش های زیبایی محسوب می شوند به همین دلیل کمتر تحت پوشش تکمیلی و یا بیمه دندانپزشکی قرار می گیرند مگر اینکه پرکردگی و ترمیم دندان ها باشد که جزو روش های درمانی دندانپزشکی محسوب می شوند.

جمع بندی

مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت دارای خدمات بسیار کاربردی برای زیبا تر شدن طرح لبخند و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس در مراجعین و بیماران محترم خود می باشد. شما می توانید برای پاسخ به سوالات بیشتر و اطلاعات جامع در مورد هر کدام از خدمات این مرکز با مشاورین آنلاین ما در تماس باشید. با مراجعه به مرکز ما می توانید از معاینه و مشورت با دکتر مانوشا امیری برای انتخاب بهترین روش درمان زیبایی دندان بهره‌ مند شوید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت  و  بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)