بوتاکس روشی برای درمان لبخند لثه ای و اصلاح خط لبخند

ممکن است در روابط اجتماعی خود یا خانواده خود یا حتی خود شما با لبخند لثه ای روبرو شده باشید. لبخند لثه ای لبخندی است که قسمت بیشتری از بافت لثه در خنده شما به چشم می آید. تیم تخصصی ما در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بر خود لازم دانسته است که یکی از روش های آسان اصلاح این نوع از لبخند را در این مقاله ارائه دهد. شاید با مطالعه این مطلب کمی از دغدغه و نگرانی شما کاربران عزیز ما در زمینه اصلاح طرح لبخند خود با مشکل لبخند لثه ای کمی کاسته شود.

جالب است بدانید که روش‌های مختلفی برای درمان لبخند لثه ‌ای وجود دارد و بنا براین دیگر لازم نیست نگران دیده شدن بخش زیادی از لثه های خود در هنگام خندیدن باشید.

در سالهای گذشته، افرادی که دچار لبخند لثه ای بودند، برای رفع این مشکل خود، مجبور به انجام جراحی و لیفت لثه بودند که تقریبا مانند هر جراحی دیگری می تواند دردناک و هزینه‌ بر باشد. اما خبر خوب این است که امروزه پزشکان با استفاده از روش تزریق بوتاکس می‌توانند به راحتی میزان دیده شدن لثه‌ها در هنگام خندیدن را بسیار کاهش دهند بدون اینکه نیاز به جراحی وجود داشته باشد. در واقع در دنیای پیشرفته امروز با استفاده از روش ‌های غیر جراحی و تنها از طریق تزریق مقدار کمی از ماده‌ بوتاکس برای کاهش انقباض عضلات بالای لب، می‌توان خیلی راحت و آسان به لبخند زیبای خود دست پیدا کنید.

اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس

طرح لبخند لثه‌ ای در بسیاری از مواقع با عملکرد عضلات خاص در ناحیه صورت ارتباط دارد و به دلیل عملکرد بیش از حد نرمال این عضلات ایجاد می‌شود. در این شرایط تزریق بوتاکس در قسمت مورد نظر می تواند این عضلات را شل کرده و از سخت بودن بیش از حد آنها جلوگیری کند. این روش درمانی ساده موجب می‌شود که عضلات بالایی لب که بیش از حد منقبض هستند سست شوند و در نتیجه لب بالایی در هنگام خندیدن کمتر بالا برود و لثه‌ها کمتر دیده شوند.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس حاوی مواد سمی بوتولینم نوعی سم قدرتمند عصبی هستند که از باکتری کلستریدیوم بوتولینم گرفته می‌شوند. انقباضات عضلانی زمانی ایجاد می‌شوند که نوعی انتقال دهنده‌ عصبی به نام استیل کولین از طریق اعصاب به سلول‌های عضلانی رسیده و آن‌ها را منقبض کند. زمانی که ماده بوتاکس به عضله تزریق می‌شود ترشح استیل کولین از اعصاب تحریک کننده‌ آن‌ها متوقف خواهد شد. درنتیجه انقباضات عضلانی ضعیف شده و میزان بالا رفتن لب به هنگام لبخند زدن کمتر می‌شود.

در این روش درمانی نیازی به استفاده از داروهای بی حسی نیست.  معمولا با یک کمپرس یخ یا کرم های موضعی بی حسی، ناحیه مورد نظر بی حس می شود. بیمار ممکن است در حین تزریق، درد جزئی و خفیفی را تجربه کند.

بعد از تزریق بوتاکس در کمتر از سه تا چهار روز، بالا رفتگی لب بالا کم کم، کاهش یافته و لبخند لثه ای به یک لبخند جدید و زیبا تغییر می یابد. نتیجه کامل معمولا دو هفته پس از درمان حاصل می آید.

چه افرادی مناسب برای انجام تزریق بوتاکس برای برطرف کردن لبخند لثه ای خود هستند؟

تشخیص مناسب بودن شرایط بیمار برای تزریق بوتاکس به عهده پزشک زیبایی می باشد. پزشک در ابتدا صورت و لبخند بیمار را بررسی می‌کند و بعد از سوالاتی در مورد وضعیت کلی و شرح حال بیمار و انجام معاینات دیگر و تشخیص مناسب بودن این روش برای اصلاح لبخند لثه ای دوز دقیق تزریق را تعیین می‌کند.

 اگر میزان کاهش ارتفاع لثه‌ ای که نمایان می‌شود، بیش از ۶ میلیمتر باشد، در این صورت نمی‌توان با انجام تزریق به این هدف درمانی رسید چراکه‌ این کار در تکلم بیمار اختلال ایجاد می‌کند.

همچنین اگر فرد یکبار تزریق بوتاکس را انجام داده باشد و مدت زمان ماندگاری ماده‌ تزریقی در بدن او کم بوده باشد و یا در صورتی که بیمار نیاز به مقدار بیشتری از ماده بوتاکس داشته باشد، ممکن است پزشک با توجه به شرایط بیمار تزریق دوز بیشتر را تجویز کند. از سوی دیگر اگر بیمار قبلا این درمان را انجام داده و دچار عوارض ناشی از شل شدن عضلات صورت شده است و یا به در خواست بیمار، پزشک دوز کمتری را برای او تجویز می‌کند.

افرادی که مناسب انجام این روش هستند:

 • افراد بین ۲۵ تا ۶۵ سال
 • افرادی که نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کرده و به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند.
 • افرادی که دارای بافت لثه سالم هستند
 • وضعیت مناسب پوستی
 • وضعیت لب مناسب

افراد زیر مناسب برای انجام تزریق بوتاکس نیستند:

 • مادران باردار و شیرده
 • ابتلا به بیماری‌های عضلانی (مثل فلج بل)
 • ابتلا به هرگونه بیماری عصبی و عروقی
 • مصرف هرگونه داروی تاثیرگذار بر انعقاد خون
 • مصرف داروهای خاص به پزشک اطلاع داده شود
 • مشکلات روحی و روانی

لبخند لثه ای

 

مزایای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس

 • تزریق بوتاکس به دلیل غیر تهاجمی بودن ناراحتی و درد کمی نسبت به روش های تهاجمی دیگر مثل لیفت لثه ایجاد می کند و به مراقبت کمی نیاز دارد.
 • مشاهده نتیجه کار بعد از ۲ تا ۳ روز پس از تزریق بوتاکس.
 • بوتاکس در مقایسه با جراحی و سایر روش های درمانی دیگر مقرون به صرفه تر و کم هزینه تر است.
 • ارائه ظاهر طبیعی و دلخواه

خطرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای چیست؟

به طور معمول تزریق بوتاکس بدون درد و بسیار راحت انجام می شود. مگر اینکه تحمل بسیار کمی در مقابل هرگونه درد داشته باشید که بهتر است قبل از شروع کار برای دریافت کرم های بی حسی با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

 • خونریزی و کبودی موقت
 • تورم و التهاب خفیف
 • سردردهای خفیف بعد از تزریق

ماندگاری نتیجه بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای چقدر است؟

ماندگاری نتیجه متغیر است و هر فرد ممکن است نتایج متفاوت داشته باشد اما به طور معمولی بوتاکس ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. اگر برنامه درمانی منظم داشته باشید و ترمیم بوتاکس در زمان تعیین شده انجام شود منجربه به افزایش ماندگاری بوتاکس می شود.

قیمت بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای

قیمت این روش به تعداد واحد بوتاکس استفاده شده بستگی دارد و همچنین به شدید بودن وضعیت، نتیجه مورد نظر و کیفیت کار و سایر عوامل متفاوت است. به طور کلی، بوتاکس در مقایسه با سایر روش های جراحی مانند جراحی لثه و یا جراحی لب بسیار مقرون به صرفه است، اما دائمی نیست و برای ماندگاری نتایج باید هر ۴-۶ ماه یکبار تکرار شود.

تفاوت جراحی لیفت لثه برای اصلاح لبخند لثه ای با روش بوتاکس

 لیفت لثه یا کانتورینگ لثه یکی از روش های بسیار موثر در اصلاح لبخند لثه ای هستند. در این روش مقداری از بافتی که دندان ها را پوشانده است برداشته می شود. البته جراحی های لیفت لثه امروزه تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی قرار گرفته اند و با استفاده از لیزر سطحی از لثه شکل داده می شود و یا قسمت اضافه آن برداشته می شود. جراحی لیفت لثه یک روش بسیار عالی و مناسب برای ایجاد تقارن و برطرف کردن لبخند لثه ای می باشد.

یکی از تفاوت های مهم و بارز دو روش بوتاکس و جراحی لثه برای اصلاح طرح لبخند این است که بوتاکس نمی تواند به اندازه لیفت لثه یک لبخند متقارن را ایجاد کند. نتیجه به دست آمده از جراحی لیفت لثه بسیار با کیفیت تر و استاندارد تر از تزریق بوتاکس می باشد. همچنین نتیجه جراحی لثه دائمی و همیشگی می باشد در حالی که تزریق بوتاکس نیاز به ترمیم و تکرار دارد.

جمع بندی

افراد می توانند به دلایل مختلف دچار لبخند لثه ای شده باشند و این حالت میتواند باعث پایین بودن اعتماد به نفس افراد در هنگام خندیدن شود. یکی از روش های معمول و راحت اصلاح طرح لبخند لثه ای تزریق بوتاکس می باشد که یک روش غیر تهاجمی نسبت به جراحی لیفت لثه می باشد.

تزریق بوتاکس علی رغم ماندگاری کوتاه می تواند یک روش مناسب و عالی برای زیباتر شدن لبخند شما باشد. در هر صورت، پزشک یا دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی می تواند بعد از بررسی های لازم بهترین گزینه را به بیمار خود پیشنهاد دهد. مناسب ترین روش باید مطابق با نیازها و وضعیت سلامتی هر فرد انتخاب شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)