باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی است و در واقع همان اتصال مواد ترمیمی به دندان است،  که هم در ترمیم دندان های خراب شده استفاده می شود و هم در بهبود زیبایی دندان ها در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برایتان سوال باشد باندینگ دندان چیست و چه کاربردی می تواند برای دندان های شما داشته باشد؟ برای پاسخ سوال خود تا ادامه این مطلب همراه ما باشید.

یکی از روش های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی روش باندینگ دندان است که دندانپزشک متخصص زیبایی با استفاده از مواد رزین کامپوزیت نواقص جزئی دندان را برطرف می کند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص انواع روش های ترمیمی و زیبایی دندان در محیطی پیشرفته و مجهز به تکنیک های روز دنیا از جمله روکش های تمام سرامیکی، لمینت و کامپوزیت و روش های باندیگ و ترمیمی دندان به بهترین شکل ممکن خود ارائه می شوند.

باندینگ چیست؟

همانطور که گفتیم این روش یکی از روش های ترمیم دندان است به اینصورت که معمولا دندان‌های خالی شده ناشی از درمان پوسیدگی ها و یا دندان هایی که دچار لب ‌پریدگی و ترک خوردگی می شوند، به روش باندینگ ترمیم می شوند. باندینگ دندان در واقع فرآیندی است مواد کامپوزیت که به لایه های مینای دندان نفوذ کرده و قسمت‌های خالی دندان را پر می‌کند. مواد باندینگ همرنگ دندان طبیعی انتخاب می شوند به همین دلیل قابل تشخیص و دیده شدن نیستند.

کاربرد باندینگ دندان در موارد مختلف

 • ترمیم پوسیدگی دندان
 • ترمیم ترک ‌خوردگی و شکستگی دندان

معمولا دندان ها بر اثر ضربه، تصادف، زمین خوردن، فعالیت‎های ورزشی، جویدن مواد غذایی سفت و سخت، دندان قروچه، پرکننده‏‌های دندانی، تغییر ناگهانی درجه حرارت دندان و افزایش سن دچار لب پریدگی و ترک خوردگی می‌ شوند. این روش ترمیمی دندان می تواند به راحتی و در یک جلسه نواقص جزئی دندان را برطرف کند و از آسیب‏‌های بیشتر جلوگیری کند.

 • ترمیم تغییر رنگ دندان‌

در بعضی موارد بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان ها به دلیل مناسب نبودن برای افراد نمی تواند باعث تغییر رنگ  یا از بین بردن لکه ‏‌های روی آنها شود در چنین مواردی باندینگ دندان می‎تواند راه ‎حل مفیدی باشد و لکه‏ و تغییر رنگ دندان‏‌ ها را بپوشاند.

 • بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ها

  باندینگ دندان گزینه‎ بسیار خوبی برای پر کردن و کمتر کردن فاصله بین دندان ها است.

 • تغییر ظاهر دندان ها

دندانپزشک متخصص زیبایی از روش باندینگ برای افزایش طول و عرض و یکدست شدن دندان‌‏ها استفاده می کند. مواد کامپوزیت به لبه‏‌ های دندان اضافه می شود و شکل مناسبی به دندان‏‌ ها می دهد. همچنین برای اصلاح کجی دندان ها روش باندینگ می تواند گزینه خوبی باشد.

 • مواد باندینگ دندان که همان مواد رزین کامپوزیت هستند جایگزین مناسب برای دندان‌های پرشده با مواد آمالگام هستند
 • محفاظت بخشی از ریشه دندان که به دلیل تحلیل لثه بیرون زده است به وسیله روش باندینگ امکان پذیر است
 • در بعضی موارد برای بهتر شدن نتیجه ارتودنسی بعد از پایان درمان ارتودنسی و بر طرف کردن هر گونه تغییر رنگ دندان ناشی از براکت‎ها از باندینگ دندان استفاده می شود.

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

باندینگ یک دندان معمولا در طول یک جلسه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه‌ای در مطب دندانپزشک انجام می‌شود. بنابراین باندینگ چند دندان به مدت زمان طولانی‌ تر نیاز داشته و ممکن است برای آن چند جلسه درمان بر روی بیمار انجام شود.

دو روش مختلف باندینگ دندان وجود دارد که عبارت است از باندینگ کامپوزیت مستقیم و باندینگ کامپوزیت چسبنده

 

 • باندینگ کامپوزیت مستقیم

باندینگ کامپوزیت مستقیم روشی است که در آن از مواد کامپوزیت‌ همرنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک ‌خوردگی، بستن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لب پریدگی ها استفاده می شود. در این روش مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان اعمال می شود و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌ شود. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم باندینگ مستقیم دندان گفته می‌شود، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌گویند.

 • باندینگ کامپوزیت چسبنده

این روش معمولاً جنبه زیبایی دارد و همراه با روکش دندان، لمینت دندان، بریج، و اینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانپزشک متخصص زیبایی پس از انتخاب رنگ مناسب باندینگ، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی ضخیم کرده و مواد رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ها قرار می دهد و به شکل دلخواه  در می آورد و با استفاده از نور مخصوص (یو وی) سفت می شود. متخصص این فرآیند را تا زمانی که به نتیجه دلخواه برسد تکرار می کند. در پایان مواد برای یکدست شدن ظاهر دندان ها پولیش زده می شوند.

روش ترمیمی باندینگ دندان

دوام و ماندگاری باندینگ چقدر است؟

طول عمر مواد باندینگ بستگی به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. در بهترین شرایط ماندگاری باندینگ دندان معمولاً ۵ تا ۱۰ سال است و معمولا بعد از آن لازم است ترمیم و یا جایگزین شود.

مزایای باندینگ دندان

 • مقرون به صرفه بودن : روش زیبایی دندانپزشکی بدون هزینه زیاد نسبت به روکش های لمینت و روکش کامپوزیت دندان 
 • ارائه نتیجه در کمترین زمان ممکن: بلافاصله بعد از پایان کار نتیجه دلخواه قابل مشاهده است
 • عدم نیاز مراجعه مکرر به دندانپزشک: روش باندینگ می تواند در یک جلسه کامل شده برعکس روش های دیگر ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی.
 • این روش بدون درد است: اگر این روش برای پر کردن سوراخ دندان بکار رود ممکن است مقداری درد داشته باشد و داروی بی حسی لازم شود، اما اگر برای جنبه زیبایی دندان بکار رود نه دردی دارد و نه داروی بی حسی لازم است.
 • عدم نیاز به آماده سازی دندان و کم تهاجمی بودن آن

عوارض باندینگ دندان

تغییر رنگ:

باندینگ دندان در مقایسه با روکش لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. چند روز اول درمان باید از خوردن قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری شود و همیشه بلافاصله بعد از خوردن مواد غذایی رنگی مسواک بزنید.

ماندگاری کمتر:

 طول عمر طبیعی باندینگ، نسبت به روکش لمینت سرامیکی کمتر است. بنابراین به رعایت بهداشت دهان و دندان بیشتری نیاز دارد.

آسیب پذیری:

روکش لمینت سرامیکی و یا سایر روکش های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی سخت مقاومت بیشتری دارند.

هزینه باندینگ دندان

هزینه این روش مانند روش های دیگر دندانپزشکی به مهارت دندانپزشک، موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی و تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند، بستگی دارد. معمولا بیماران در جلسه مشاوره در مورد هزینه با دندانپزشک خود صحبت می کنند. بسیاری از بیمه های درمانی هزینه باندینگ را پوشش می دهند. به همین خاطر تمام اطلاعات لازم توسط دندانپزشک در اختیار شما قرار می گیرد.

جمع بندی

بنابراین متوجه شدیم که باندینگ دندان به معنای اتصال مواد رزین کامپوزیت دندان برای پوشاندن لب پریدگی و یا ترک خوردگی و همچنین ترمیم پر کردگی دندان های آسیب دیده می باشد. این روش هم کاربرد ترمیمی دارد هم زیبایی. شما میتوانید ترمیم و زیبایی دندان های خود را با خیال نزد دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی دندان در رشت انجام دهید و در انتها از داشتن یک لبخند زیبا و درخشان بهره مند شوید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت و بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)