یکی از توصیه های دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در رشت به مراجعین و کاربران محترم خود این است که ترمیم دندان شکسته خود را پشت گوش نیندازند و در اسرع وقت به دنبال روش مناسب برای ترمیم آن باشند.

شاید خیلی از شماها از اهمیت ترمیم دندان شکسته بی خبر باشید. اما بهتر است بدانید که ترمیم دندان شکسته می تواند یک موضوع خیلی مهم برای سلامتی دهان و دندان شما باشد. دندان آسیب دیده و شکسته علاوه بر تاثیر منفی در زیبایی لبخند و چهره شما حتی بر نحوه عملکرد دندان شما نیز تاثیرگذار است.

یکی از روش های کابردی در ترمیم شکستگی دندان روش ترمیمی باندینگ دندان است که فقط در یک جلسه دندانپزشکی می تواند دندان آسیب دیده را درمان کند. اگر به تازگی یا مدتها یک یا چند تا از دندانهایتان دچار شکستگی شده است شاید برایتان مهم باشد که بدانید ترمیم و برطرف کردن شکستگی دندان تا چه حد می تواند مهم باشد.

علل مختلف شکستگی دندان

عوامل زیادی وجود دارند که می توانند منجر به شکستگی دندان شوند. تماس فیزیکی به خصوص در ورزش، افتادن روی زمین یا برخورد با جسم سخت، تصادفات و صدمات ناگهانی. معمولا بیشتر افراد از محافظ دهان استفاده نمی کنند عدم استفاده از محافظ به خصوص در هنگام ورزش های فیزیکی می تواند باعث شکستگی شدید دندان شود. البته افزایش سن و پوسیدگی دندان هم می توانند عاملی موثر در شکسته شدن دندان باشند. همچنین گاز زدن اجسام یا غذاهای سخت مثل شکستن پوست سخت آجیل می تواند مقدار زیادی از ساختار دندان را از بین ببرد. توصیه دندانپزشکان و متخصصین ترمیمی و زیبایی این است که در صورت لب پریدگی و شکستگی دندان هر چه زودتر برای ترمیم آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

شکستگی دندان در مرحله اول بر لایه بیرون دندان یعنی مینای دندان تاثیر می گذارد. اما در شرایط خاص، آسیب و شکستگی ممکن است عاج و پالپ دندان را نیز درگیر کند مثلا در حادثه ای صورت و دندان ها دچار ضربه شدید شوند. در شرایط معمولی، لایه های داخلی دندان تحت تأثیر شکستگی قرار نمی گیرند اما اگر ترمیم دندان شکسته به موقع انجام نشود، پالپ و ریشه دندان ممکن است تحریک یا آلوده شود و آسیب ببیند.

اهمیت ترمیم دندان شکسته

یکی از اهداف اصلی و مهم ترمیم دندان های آسیب دیده بهبود زیبایی لبخند بیمار می باشد. دندان آسیب دیده به دلیل ظاهر ناخوشایندی که دارد بر عزت نفس فرد تأثیر مخرب می گذارد که خود عامل مهمی در کیفیت روابط و زندگی شخصی و اجتماعی فرد است. همچنین در خوردن غذا و یا نحوه صحبت کردن فرد موثر میباشد. باندینگ دندان یکی از روشهایی است که دندانپزشکان برای ترمیم دندانهای آسیب دیده استفاده میکنند. در باندیگ دندان از موادی استفاده می شود که ترمیم ها از لحاظ رنگ با قسمت سالم دندان مطابقت دارند. اگر روش ترمیمی باندینگ به خوبی برای بیمار ارائه شود تقریبا غیر قابل تشخیص از سایر قسمت های سالم است و باعث ایجاد احساس خوب و خوشایند در فرد می شود و در نهایت باندینگ دندان می تواند منجر به لبخندی درخشان تر و زیباتر شود.

یکی دیگر از روش های ترمیمی دندان شکسته شده کانتورینگ دندان است. اگر شکستگی بسیار جزئی و کوچک باشد کانتورینگ انجام می شود به اینصورت که با گرد کردن و شکل دادن لبه های تیز دندان و صیقل دادن و صاف کردن آن به طوری که با سایر دندانها مطابقت داشته باشد انجام میگیرد.

تاج دندان یکی دیگر از روش های ترمیمی شکستگی دندان است. در این روش ، یک تاج دندان مصنوعی جزئی یا کامل ساخته می شود و سپس به دندان وصل می شود تا دندان از استحکام بیشتری برخوردار باشد و تا حد ممکن دندان طبیعی را حفظ کند. معمولا برای اطمینان از موفقیت در ترمیم دندان شکسته درمان کانال ریشه انجام می شود.

کشیدن دندان راه حل نهایی برای دندان شکسته است. برای دندانهای بسیار آسیب دیده که هیچ یک از روش های ترمیم دندان کمک کننده نمی باشند کشیدن دندان آخرین گزینه ممکن است.

روش ترمیمی باندیگ دندان به عنوان بهترین روش ممکن چه مزایای برای دندان شکسته و آسیب دیده دارد؟

روش ترمیمی باندینگ دندان، در یک جلسه آسیب وارد شده به دندان را برطرف می کند و بیمار می تواند بلافاصله بعد از آن به حالت نرمال غذا خوردن، صحبت کردن و جویدن برگردد. باندینگ از ترک‌های ریز اطراف شکستگی محافظت می کند و از پیشرفت این ترک ها جلوگیری می کند و از دندان در برابر آسیب های بعدی محافظت می کند.

دندانی که دچار لب پریدگی و شکستگی می شود یک دندان آسیب دیده است و نادیده گرفتن این آسیب می تواند ترک های ریز ایجاد شده را بیشتر کند و آنها را به شکستگی کامل تبدیل کند. دندان شکسته در برابر درد و عفونت باکتریایی آسیب پذیر می شود. باندینگ دندان می تواند از پیشرفت ترک های ریز و رسیدن آنها به پالپ دندان یا استخوان فک جلوگیری کند. در صورت عدم درمان و توجه به دندان شکسته و آسیب به پالپ و استخوان فک، دندانپزشک معمولا درمان کانال ریشه را انجام می دهد یا در موارد شدت آسیب، دندان کشیده می شود.

ارائه باندینگ دندان برای ترمیم شکستگی به چه شکل است؟

دندانپزشک متخصص ترمیمی ابتدا رنگ مناسب رزین کامپوزیت را انتخاب می کند. سپس دندان را برای اعمال مواد باندینگ تمیز و کمی زبر می کند تا مواد به درستی پیوند بخورند. سطح زبر باعث می شود که مواد باندینگ دندان بهتر به دندان بچسبد. در روش ترمیمی باندینگ نیازی به تراشیدن بخشی از مینای دندان وجود ندارد و در نهایت باندینگ دندان باعث استحکام بیشتر دندان آسیب دیده می شود.

جمع بندی

آسیب های دندانی، مانند دندان لب پر شده و شکسته، در صورت عدم درمان مناسب می توانند منجر به مشکلات جدی تر دندان شوند. بنابراین در صورت شکستگی دندان حتی اگر خیلی کوچک باشد باید بلافاصله برای ترمیم و درمان آن خود را به یک دندانپزشک متخصص ترمیمی برسانید تا با ارائه روش مناسب از ایجاد مشکلات و آسیب های جدی تر دندان جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید

Rate this post