ترمیم دندان شکسته با عصب کشی: ممکن است یکی یا چند تا از دندان های شما به دلایل مختلف از جمله پوسیدگی شدید، ترک یا ضربه دچار شکستگی شده باشد. منظور از شکستگی دندان در اینجا این است که بخشی از ساختار دندان در بالای خط لثه از دندان جدا شده است. در اینصورت شما باید بلافاصله بعد از این اتفاق به دندانپزشک مراجعه کنید تا در اولین فرصت شکستگی دندان بررسی شود و به عمق و ریشه دندان نرسد.

در بسیاری از موارد، دندان برای حمایت نیاز به تاج یا انواع روکش دندانی (روکش لمینت یا کامپوزیت یا روکش تمام سرامیکی) دارد. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا در فرایند ترمیم دندان شکسته به روش درمانی کانال ریشه هم نیاز داریم؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که پاسخ این سوال برایتان مهم است می توانید تا ادامه این مطلب جالب و مفید همراه ما باشید.

آیا روش ترمیمی کانال ریشه در شکستگی دندان ها قابلیت اجرا دارد؟

دندان شکسته به دندانی گفته می شود که به معنای واقعی کلمه شکسته باشد و بخشی از تاج خود را از دست داده است. دندان شکسته معمولا به درمان فوری نیاز دارد، چه به صورت یک ترمیم پیشرفته، یا یک تاج معمولی.

دندانپزشکان یا متخصصین ترمیمی معمولاً در پروسه ترمیم دندان های شکسته درمان کانال ریشه را انجام می دهند. اینکه یک دندان شکسته نیاز به درمان کانال ریشه داشته باشد یا نه بستگی به نوع و مقدار شکستگی و همچنین وضعیت ساختار باقی مانده دندان دارد. و البته نوع و موقعیت مکانی دندان آسیب دیده نیز در امکان انجام درمان ریشه نقش دارد.

درمان کانال ریشه در ترمیم شکستگی دندان های جلو

دندان های ردیف جلو معمولا به علت ورود ضربه یا آسیب فیزیکی در حوادث دچار شکستگی می شوند و علت شکستگی دندان های ردیف جلو با دندان های عقب متفاوت است. شکستگی هایی که به پالپ دندان (مرکز عصب و ریشه) آسیبی نزده باشند، نیازی به درمان کانال ریشه دندان ندارند، مگر اینکه دندان دچار علائم پالپیت (عفونت پالپ) باشد. اگر پالپ به دلیل شکستگی در معرض آسیب قرار بگیرد، مطمئناً درمان کانال ریشه ضروری می شود.

در بعضی موارد درمان کانال ریشه روی دندان جلویی و بعضی از دندان های پرمولر (عقبی) جهت یک اقدام پیشگیرانه انجام می شود. ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که دندان برای گرفتن تاج دارای ساختار سالمی نمی باشد در اینصورت، قبل از قرار دادن تاج، کانال ریشه را انجام می‌ دهد. دلیل آن این است که قطعه ای که به نام پست یا پایه برای قرار دادن تاج نیاز است که درون فضای خالی ریشه قرار می گیرد. این پایه تقریباً در وسط کانال خالی در ریشه دندان قرار می گیرد.

پایه از بالای کانال، بالای خط لثه بیرون می‌آید. مواد مصنوعی و پلاستیکی روی پایه را می پوشانند تا سطح مناسبی برای نصب تاج ایجاد شود. قرار دادن این پایه در داخل ریشه دندان ممکن نیست مگر اینکه عصب از طریق درمان کانال ریشه دندان برداشته شده باشد.

در موارد نادری که شکستگی روی ریشه اتفاق می‌افتد و نه روی تاج دندان، درمان عصب کشی امکان‌ پذیر نیست، مگر زمانی که شکستگی نزدیک به سر ریشه باشد. در این موقعیت درمان پیشرفته اپیکوکتومی به جای کانال ریشه انجام می شود. در اپیکوکتومی هم اعصاب دندان همچنان برداشته خواهند شد.

درمان کانال ریشه در شکستگی های دندان های عقب

علت شکستگی دندان های عقب معمولا به دلیل پوسیدگی شدید دندان، ترمیم ناموفق یا پرکردگی های مکرر دندان می باشد. دندان های عقبی چون بزرگتر از دندان های جلویی هستند و کمتر در معرض دید قرار می گیرند نصب تاج روی آنها ضرورتی ندارد. دندانپزشکان یا متخصصین ترمیمی معمولاً در مواقعی که به علت شکستگی دندان عصب ها آسیب می بینند و دیده می شوند یا اگر پوسیدگی بیش از حد باعث دیده شدن پالپ دندان شود، درمان کانال ریشه را روی دندان های عقبی انجام می دهند.

میزان و وسعت شکستگی دندان تعیین می کند که آیا برای شکستگی دندان های عقب درمان کانال ریشه امکان پذیر است یا خیر. اگر شکستگی به زیر خط لثه برسد یا ریشه دندان را تحت تأثیر قرار دهد، کشیدن دندان ضروری است.

ریشه دندان های عقبی در مقایسه با دندان های جلو خیلی سخت تر دچار آسیب و شکستگی قرار می گیرند. ولی اگر این اتفاق بیفتد، دندانپزشک می‌تواند برای نجات و حفظ دندان، فرآیند برداشتن ریشه را انجام دهد. حذف ریشه فقط برای دندان های مولر که دارای چندین ریشه هستند امکان پذیر است.

همانطور که گفتیم درمان کانال ریشه می تواند برای نجات یک دندان شکسته و بازگشت سلامت و عملکرد دندان انجام شود. برداشت پالپ (عصب کشی) ، در شکستگی ها و پوسیدگی های شدید باعث ترمیم دندان همراه با نصب تاج دندان می شود.

تقریباً در هر مورد شکستگی دندان، درمان کانال ریشه و ترمیم مناسب، مانند تاج دندان، می تواند دندان را برای سالهای طولانی از خطر کشیدن نجات دهد. بدون شک این روش درمانی گزینه بهتری نسبت به کشیدن دندان است. اگر یکی از دندان های شما به هر دلیلی دچار شکستگی شد بهتر است در اولین فرصت به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید. تقریبا تمامی مراجعین این مرکز بعد از ارائه ترمیم و روش های زیبایی و درمانی مناسب با یک لبخند رضایت مند مرکز را ترک می کنند و تا مدت های طولانی شاید تا آخر عمر نیاز مجدد به ارائه بعضی از ترمیم های انجام شده نداشته باشند.

Rate this post