مهم ترین و اصلی ترین هدف دندانپزشکان از جمله دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی حفظ سلامت و جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان ها و حفظ و نگهداری آنها می باشد. زمانی که دندانی دچار پوسیدگی و سوراخ می شود به ویژه اگر این پوسیدگی در مرکز دندان باشد، معمولاً دندانپزشک اقدام به انجام اینله دندان می کند. روش اینله دندان یک روش محبوب در بین بیماران دندانپزشکی است چون بدون استفاده از روکش دندان یا تراشیدن مینای دندان امکان درمان پوسیدگی را فراهم می کند.

با وجود محبوبیت این روش یکی از معدود عوارض یا ناراحتی‌ هایی که ممکن است بیماران بعد از انجام اینله تجربه کنند، تأثیر این روش بر رژیم غذایی آنها بلافاصله بعد از این عمل است. اینله دندان یک روش بسیار موثر در درمان پوسیدگی دندان می باشد که اثرات آن به مدت طولانی بر دندان ماندگاری دارد. این اثربخشی با رعایت بهداشت اصولی دهان و دندان حفظ می شود. اما توصیه هایی برای بعد از عمل در مورد رژیم غذایی بیمار وجود دارد که باید رعایت شود.

تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در این مطلب توصیه های لازم بعد از انجام اینله دندان را برای کاربران محترم خود ارائه می دهد. با ما همراه باشید.

در ابتدا به بررسی کلی در مورد روش اینله دندان می پردازیم

اینله دندان یک روش ترمیمی ساده است اما روند تکمیل آن به دلیل ساخت و طراحی اینله در اندازه و شکل مناسب معمولا تا چند هفته طول می کشد. متخصص ترمیمی دندان برای انجام اینله ابتدا دندان آسیب دیده را می تراشد و بعد از برداشتن قسمت های پوسیده دندان قسمت های سالم و باقی مانده دندان را اندازه و قالبگیری می کند و در مرحله بعد از این اندازه گیری ها در ساخت و طراحی اینله ای که قرار است در قسمت مورد نظر نصب شود استفاده می کند. در فاصله زمانی آماده شدن اینله قسمت سوراخ شده دندان نباید خالی بماند به همین دلیل دندانپزشک با استفاده از مواد پرکننده به صورت موقت قسمت مورد نظر را پر می کند و بعد از آماده شدن اینله این مواد موقت برداشته می شوند و اینله به درستی در قسمت مناسب قرار میگیرد.

اینله دندان از چه موادی ساخته می شوند؟

در بیشتر موارد معمولاً اینله ها از مواد پرسلن یا رزین ساخته می شوند. جنس اینله ساخته شده می تواند یک موضوع مهم باشد چون معمولا پرسلن و رزین ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت ها یا آمالگام ها دارند که دندانپزشکان به عنوان مواد پرکننده دندان از آنها استفاده می کنند. علاوه بر اینکه اینله ساخته شده از مواد پرسلن و رزین ماندگاری طولانی دارند از لحاظ رنگ مطابق دندان های طبیعی هستند. همچنین ساختار باقی مانده دندان را حفظ می کند و ظاهر طبیعی دندان را ترمیم می کند.

توصیه ها و دستورالعمل های لازم بعد از انجام اینله دندان

همانطور که گفتیم برای تضمین موفقیت اینله دندان بعد از پایان این روش بیمار باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهد. در بیشتر موارد، دندان های بیمار بعد از عمل، حساسیت بیشتری نسبت به مواد غذایی سرد یا گرم دارند، اما نگران نباشید چون بعد از مدت کوتاهی این حساسیت ها از بین می روند.

یکی از مهم ترین بخش های مراقبتی این روش فاصله زمانی آماده شدن اینله می باشد که در این زمان دندان با مواد پرکننده موقت پر می شود این مواد به راحتی از روی دندان برداشته می شوند بنابراین بیمار نمی تواند در این دوره از مواد غذایی (معمولا مواد غذایی چسبنده) استفاده کند که باعث برداشته شدن این مواد شوند.

مدت زمان استانداردی که بیمار نباید در آن مدت چیزی بخورد ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به این دلیل که ماندگاری ماده بی حسی بعد از اتمام درمان در افراد متفاوت است و تا زمانی که داروی بی حسی از بین نرود، بیمار نمی تواند چیزی بخورد یا حتی بنوشد.

تا ۲۴ ساعت بعد از پایان فرایند اینله دندان، بیمار نمی تواند هیچ غذای سفتی (مانند آجیل) مصرف کند و فقط می تواند غذاهای نرمی که نیاز به جویدن ندارند بخورد. همچنین توصیه می‌شود در ۲۴ ساعت اول فقط آب بنوشد چون نوشیدنی‌های طعم دار و رنگ دار (قهوه، چای و نوشابه‌های گازدار) ممکن است باعث تحریک لثه و دندانی شوند که اینله را دریافت کرده‌ است. بعد از گذشت یک روز اگر درد و ناراحتی شدید ادامه دار شود باید بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

بیمار باید در روز اول بعد از عمل از خوردن غذاها و نوشیدنی‌ های حاوی قند و شیرینی زیاد خودداری کند زیرا اسید های ناشی از این مواد قندی می توانند خطر عفونت دهان و دندان را در زمانی که دندان در روند بهبودی بعد از دریافت اینله است، افزایش دهد.

جمع بندی

برای اینکه بتوانیم از اینله دندان برای مدت طولانی نگه داری کنیم باید تمام تلاش خود را جهت اجرای درست دستورالعمل های دندانپزشک بعد از عمل ارائه دهیم. همچنین باید برنامه ی بهداشتی منظم و متمرکز برای مسواک زدن اصولی و استفاده از نخ دندان و شستشو با دهانشویه در طول روز داشته باشیم. ویزیت های منظم دندانپزشکی در سال به دندانپزشک این فرصت را می دهد تا وضعیت اینله دندان را به درستی بررسی کند. دندانپزشکان با ارائه پاکسازی حرفه ای دندان می توانند سلامت دهان و دندان و لثه ها را برای مدت طولانی تضمین کنند و از بروز عفونت و بیماری های دیگر دهان و دندان جلوگیری کنند.

اگر دندان آسیب دیده و پوسیده دارید و می خواهید بدانید که آیا ارائه روش اینله برای درمان دندان شما مناسب می باشد یا نه می توانید در اولین فرصت به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید یا از مشاوره آنلاین این مرکز تخصصی و راهنمایی و ارائه پاسخ سوالات و بر طرف شدن ابهامات دندانپزشکی خود بره مندی لازم را ببرید. مشاورین تخصصی ما در این مرکز آماده ارائه خدمات مشاوره با شما کاربران عزیز و مراجعین محترم می باشند.

بیشتر بخوانید

 

Rate this post