اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید برای بلیچینگ بعد از ارتودنسی، به این معنی است که به احتمال فراوان به پایان درمان ارتودنسی خود رسیده‌اید و می‌توانید با بریس‌های خود خداحافظی کنید و لبخند درخشان خود را نشان دهید. می توانید از صافی دندان های خود در زیر زبان لذت ببرید و بدون نگرانی از وجود براکت، یک سیب ترد و تازه را گاز بزنید. اما چیزی که ممکن است با آن مواجه شوید تغییر رنگ خفیف دندان هایتان است.

اگر مدت زمان طولانی از بریس ها استفاده کرده اید ، ممکن است قسمت هایی از دندان هایتان رنگ روشن تری داشته باشند. به این دلیل که براکت‌هایی که روی دندان ها قرار داشتند، مینای دندان را از قرار گرفتن در معرض مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف کرده‌اید محافظت می‌کنند که منجر به ظاهری ناهموار می شود.

بعضی از بیماران این ناهماهنگی رنگی دندان هایشان را تحمل نمی کنند و بعد از برداشتن بریس‌ها، برای روشن‌تر شدن لبخند جدیدشان، روش های حرفه‌ای سفید کردن دندان را انجام می دهند. این یک احساس طبیعی است که بعد از صرف زمان، پول و تلاش زیاد برای صاف کردن دندان های خود، بخواهید که دندان هایتان تا حد ممکن سفید و تمیز به نظر برسند.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در بهترین مطب دندانپزشکی  روش بلیچینگ دندان را برای بیماران خود جهت روشن تر و سفیدتر شدن دندان هایشان به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد.

در ادامه شما را با چگونگی تاثیر بریس ها بر روی رنگ دندان ها و روش های موجود جهت سفید کردن دندان ها بعد از پایان ارتودنسی آشنا خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید:

چگونگی تاثیر بریس ها بر روی دندان

وجود بریس می‌تواند تمیز کردن دندان‌ها را مشکل کند، در هر صورت افراد باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند. براکت‌های بریس و سیم‌های ارتودنسی، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را سخت می کنند. عدم استفاده ی درست از مسواک و نخ دندان باعث می‌شود که مواد غذایی و مایعات بر سطح دندان باقی بمانند. در نتیجه منجربه تشکیل پلاک و باکتری‌هایی که باعث بروز بیماری لثه و پوسیدگی دندان هستند می‌شوند.

در زمان وجود بریس ها برای تمیز کردن دندان ها می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. تمیز کردن دندان‌ها در زمان درمان ارتودنسی به رفع پلاک و جلوگیری از بروز لکه کمک می‌کند. مناطقی که بین بریس و براکت‌ها وجود دارند، با مسواک و نخ دندان قابل تمیز کردن نمی‌باشند. ابزار و روش‌های خاص مورد استفاده ی دندانپزشکان در تمیز کردن این مناطق کمک می‌کند. عدم رعایت بهداشت و تمیز کردن دندان‌ها باعث می شود تا بعد از برداشتن بریس‌ها، دندان ها زرد شوند. زرد شدن دندان‌ها بعد از استفاده از بریس یک مشکل رایج محسوب می‌شود. مراقبت از بریس جهت صاف کردن دندان‌ها و همچنین حفظ سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد.

بریس به طور مستقیم باعث تغییر رنگ دندان نمی‌شود. پلاک و جرم دندان، سخت بودن استفاده از مسواک و مصرف برخی از مواد غذایی باعث ایجاد لکه بر روی دندان شده و نیاز به سفید کردن (بلیچینگ) بعد از ارتودنسی را افزایش می‌دهند.

بعد از اینکه متوجه شدیم بریس ها به چه صورت باعث تغییر رنگ دندان می شوند نوبت به شناخت روش های موجود سفید کننده دندان ها بعد از برداشتن بریس ها می رسد. چند مورد از این روش ها را باهم بررسی می کنیم:

 ۱.محصولات سفید کننده بدون نسخه

این محصولات شامل نوارهای سفیدکننده، خمیردندانهای سفیدکننده و قلم های سفیدکننده هستند. محصولات سفید کننده کاملا بی خطر هستند و به راحتی در اکثر داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند، اما یک ویژگی منفی آن این است که به دلیل غلظت شیمیایی پایین تر، مدت زمان زیادی طول می کشد تا دندان ها سفید تر شوند.

۲. ابزار بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی به صورت سفارشی و متناسب با شکل منحصر به فرد دندان شما ساخته می شوند. یک ژل سفید کننده در داخل قالب مخصوص قرار می گیرد که روی دندان های خود قرار می دهید تا سفید شوند. اگر ژل سفید کننده را از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خریداری کنید، در دو هفته اول متوجه سفیدی دندانهای خود خواهید شد. اگر ژل سفید کننده بدون نسخه در بازار خریداری شود، مدت زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید اثر سفید کنندگی را مشاهده کنید.

۳.خدمات حرفه ای

اگر به دنبال بهترین نتایج برای دندان ها و لبخند خود هستید، باید از دندانپزشک متخصص زیبایی خود برای سفید کردن دندان های حرفه ای کمک بگیرید. دندانپزشکان متخصص زیبایی از محصولات قوی تر که در مدت زمان کوتاه تری دندان های سفید تری ارائه می دهند استفاده می کنند. آنها از مواد شیمیایی درون محصول اطلاعات دارند به همین دلیل از ایمنی این مواد مطمئن هستند و از لثه های ظریف و مینای دندان محافظت می کنند.

یکی از سوالات مهمی که شاید برای شما مطرح شده باشد این است که آیا دندانپزشکان متخصص زیبایی بعد از برداشتن بریس ها بلیچینگ دندان را ارائه می دهند؟

برخی از دندانپزشکان متخصص زیبایی سفید کردن دندان را در پایان دوره درمان ارائه می دهند، اما ممکن است بعضی ها اینکار را انجام ندهند بهتر است در مورد این موضوع با دندانپزشکان خود صحبت کنید.

چه مدت بعد از برداشتن بریس ها می توانید از بلیچینگ دندان استفاده کنید؟

بعد از برداشتن بریس‌ها، ممکن است دندان‌ها برای مدت کوتاهی کمی حساس و ضعیف شوند، بنابراین توصیه دندانپزشکان این است که حداقل شش ماه بعد از برداشتن بریس ها بلیچینگ انجام دهید. این مدت به دندان‌های شما زمان کافی می‌دهد تا قدرت خود را به دست آورند. کاهش بزاق دهان به شدت در تغییر رنگ دندان ها در طول زمان موثر است، بنابراین قبل از تصمیم به بلیچینگ دندان های خود توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی، چند ماه صبر کنید تا دندان ها به حالت عادی خود برگردند.

جمع بندی

توصیه می‌شود که بلیچینگ دندان پس از ارتودنسی انجام شود (و نه قبل از آن). بلیچینگ دندان قبل از بریس می‌تواند در محل قرارگیری براکت و در اثر حرکت دندان‌ها باعث تیره شدن سطح دندان شود. یکی از دلایل استفاده از بریس، رفع کجی دندان‌ها است. دندان‌های کج معمولاً به شکل نادرست بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه در صورت انجام بلیچینگ پیش از ارتودنسی، ماده سفیدکننده به برخی از قسمت‌های دندان اثر نمی‌گذارد.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی به مراجعین خود توصیه می کند که جهت دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش و حفظ سلامت دندان، بلیچینگ دندان را توسط یک متخصص انجام دهند. بلیچینگ حرفه‌ای دندان موثرتر و ایمن‌تر از روش‌های مورد استفاده سفید کردن دندان ها در منزل می‌باشد.

Rate this post