روزانه افراد بسیاری پس از مراجعه به دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی این سوال را میپرسند که انجام ارتودنسی برای من بهتر است یا روشهای زیبایی دندان مانند لمینیت دندان ؟ دکتر مانوشا امیری در این مقاله به سوالات شما پاسخ میدهد و تمام ابهاماتی که در این زمینه دارید را برطرف میکند پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید ارتودنسی یا لمینیت؟

اگر شما فردی هستید که از دندان ها و لبخند خود احساس خوبی ندارید و نمیدانید از بین ارتودنسی یا لمینیت کدام یک برای شما مناسب است و به دنبال دندان های زیبا و طرح لبخند جدید هستید، روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. بیشتر افراد قبل از اینکه بخواهند به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند به دنبال روش های ساده و سریع تر هستند که بتوانند در مدت کوتاه به نتیجه دلخواه خود برسند. ممکن است شما هم یکی از همان افراد باشید و نمی توانید تصمیم بگیرید که از طریق کدام روش به لبخند دلخواه خود برسید. شاید این سوال برای شما مطرح شود که آیا ارتودنسی بهتر است یا لمینیت دندان ؟ یا شاید بخواهید بدانید تفاوت ارتودنسی با لمینیت دندان چیست؟ آیا لمینیت دندان می تواند به جای ارتودنسی انجام شود؟

شما می توانید با مراجعه به متخصص ارتودنسی با تجربه یا یک دندانپزشک متخصص زیبایی ماهر و مجرب برای تصمیم گیری بهتر مشاوره و راهنمایی بگیرید. دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی بعد از معاینه و بررسی کامل وضعیت دندان های فرد مناسب ترین روش ممکن را طبق وضعیت دهان و دندان فرد پیشنهاد می کند. البته داشتن اطلاعات اولیه از روش های ارتودنسی و لمینیت دندان و کاربردهای آن تا حدودی می تواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

ارتودنسی یا لمینیت

روش درمانی ارتودنسی

ممکن است بعضی ها به دلیل عدم آگاهی و نداشتن اطلاعات در بعضی موارد لمینیت دندان را با ارتودنسی اشتباه بگیرند و نتوانند بین ارتودنسی یا لمینیت یکی را انتخاب کنند. ارتودنتیست ها معتقدند که هر یک از این دو روش برای درمان مال اکلوژن های خاص (ناهماهنگی دندان ها) استفاده می شود. در بیشتر موارد اولین انتخاب برای بیماران مبتلا به مال اکلوژن شدید روش درمانی ارتودنسی است. بنابراین به بیمارانی که به دنبال مناسب ترین روش درمانی برای ناهماهنگی های شدید دندان هستند توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه کنند .

در درمان‌های ارتودنسی، براکت‌ها و الاینرها به دندان‌ها نیروی زیادی وارد می‌کنند تا دندان‌ها را به سمت موقعیت طبیعی خود هدایت کنند و باعث بستن فاصله میان دندان ها میشود. با توجه به شرایط دندان ها، درمان کامل ارتودنسی معمولاً از ۶ ماه تا ۲ سال طول می کشد. بعد از اینکه پروسه درمان به پایان رسید بدون استفاده از هیچ مواد و روش دیگری دندان ها در موقعیت طبیعی خود به صورت یکدست قرار می گیرند.

البته گاهی اوقات بیمار برای جلوگیری از برگشت مشکلات قبلی برای مدتی بعد از درمان نیاز به استفاده از نگهدارنده های مخصوص دارند. با وجود پیشرفت‌های علمی و فناوری در روش‌های مدرن امروزه فرایند درمان ارتودنسی خیلی راحت تر از گذشته می باشد مانند ارتودنسی نامرئی، ثابت و دیمون. روش درمانی ارتودنسی یک انتخاب موثر برای درمان بیمارانی است که دچار ناهنجاری فک و دندان هستند. متخصصان ارتودنسی معتقدند که لمینیت‌های دندان تنها می‌توانند مشکلات دندانی بیمارانی را که باید تحت درمان‌های ارتودنسی قرار گیرند، پنهان کنند و در واقع روکش های لمینیت نمی توانند درمان کننده باشند.

لمینیت دندان

لمینیت دندان یک روش زیبایی است که توسط متخصصین زیبایی برای اهداف مختلف انجام می شود. لمینیت های دندان معمولاً برای اصلاح دندان هایی که کوچکتر از سایر دندان ها هستند استفاده می شود. از لمینیت های دندان برای اصلاح نیش های غیر طبیعی نیز استفاده می شود. همچنین برای تغییر رنگ یا تغییر شکل دندان از روکش لمینیت استفاده می شود. در لمینیت دندان، متخصص سطح مینای دندان را تراشیده و سپس آن را با یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان (لمینیت) تولید شده در لابراتوارهای تخصصی دندانپزشکی می پوشاند که این روکش باعث زیباتر شدن ظاهر دندان ها و لبخند فرد می شود. نتیجه لمینیت دندان معمولاً یک تا دو هفته مشخص می شود و فرد می تواند با خیال راحت به عادات غذایی خود بعد از درمان ادامه دهد.

سوالی که اینجا ممکن است برای خیلی ها مطرح شود این است که لمینیت دندان با توجه به آسان تر و سریع تر بودن از روش ارتودنسی آیا می تواند معایبی هم داشته باشد؟

همانطور که قبلا گفتیم، لمینیت دندان نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد که اگر توسط دندانپزشک متخصص و ماهر انجام نگیرد می تواند دندان ها را در معرض پوسیدگی قرار دهد. در نتیجه در انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی لمینیت دندان خود دقت کنید.

هم ارتودنسی و هم لمینیت دندان در گروه درمان های گران قیمت دندان هستند، اما در بعضی موارد لمینیت ها پر هزینه تر هم می شوند.

ارتودنسی یا لمینیت دندان؟

ارتودنسی یک روش درمانی واقعی برای اصلاح دندان هایی است که به صورت هماهنگ و یکدست در موقعیت طبیعی خود قرار نگرفته اند. اما لمینیت دندان یک روش زیبایی است که ماهیت و ظاهر دندان ها را تغییر می دهد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از انتخاب هر یک از این روش ها با دندانپزشک و متخصص خود مشورت کنید.

شاید لازم باشد برای درک بیشتر تفاوت این دو روش از کاربردهای روش درمانی ارتودنسی شناخت بیشتری داشته باشید.

تجربه نشان داده است که اکثر بیماران تحت درمان ارتودنسی کودکان هستند اما باید بدانید که بزرگسالان هم می توانند ارتودنسی انجام دهند. ارتودنسی باعث رشد مناسب فک ها و تراز شدن دندان های دائمی در کودکان می شود. یکی از مهم ترین تفاوت های ارتودنسی با لمینیت دندان این است که درمان ارتودنسی می تواند باعث رشد مناسب دندان های دائمی شود که از بسیاری از مشکلات دندانی جلوگیری می کند.

همچنین ارتودنسی می‌تواند اجزای صورت را تراز کند و هرگونه عدم تقارن فک‌ها یا بافت‌های نرم تحت تأثیر فک را اصلاح کند. ارتودنسی به تدریج فک‌های نامناسب را به سمت موقعیت طبیعی هدایت می کند و هر گونه ناهماهنگی در چانه، لب‌ها و حتی بینی را اصلاح می‌کنند و بین اجزای صورت تعادل برقرار می‌کند.

جمع بندی

تفاوت اصلی ارتودنسی با لمینیت دندان مربوط به تراشیدن مینای دندان می شود که در ارتودنسی به ساختار دندان چنین آسیبی وارد نمی شود. البته اگر لمینیت دندان خود را در یک مرکز معتبر و متخصص زیبایی مجرب انجام دهید قطعا آسیب کمتری به دندان وارد می شود و خیلی کمتر احتمال بروز مشکلات وجود خواهد داشت.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت بعد از سالها تجربه و کسب موفقیت در انجام روش های زیبایی و ترمیمی دندان از جمله روکش های لمینیت و کامپوزیت بهترین و مناسب ترین روش درمانی را مطابق با شرایط بیمار خود ارائه می دهد تا بیمار بتواند به نتیجه ی دلخواه خود دست پیدا کند.

Rate this post