روش های زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد، از سفید کردن دندان های کلینیکی گرفته تا کیت های سفید کننده ی دندان در خانه. همچنین تعداد زیادی از محصولات سفید کننده ی دندان را می توانید به راحتی در بازار پیدا کنید. اما همیشه توصیه می شود قبل از استفاده از محصولات سفید کننده ی دندان، بهتر است از دندانپزشک خود مشورت و کمک بگیرید. در این مطلب در مورد اینکه آیا سفید کردن دندان بی خطر است یا خیر صحبت خواهیم کرد.

آیا سفید کردن دندان خطر دارد؟

اگر سفید کردن دندان ها توسط متخصص زیبایی یا دندانپزشکی انجام و ارائه شود، یک روش زیبایی مطمئن است. دندانپزشک توسط ابزار مخصوص مواد سفید کننده را که در تماس با دندان ها می باشد از بافت نرم دهان مانند لثه و مخاط دهان (پوست دهان) دور نگه می دارد.

افراد غیر متخصص می توانند مواد سفید کننده ای تهیه کنند که تا ۶ درصد پراکسید هیدروژن آزاد می کنند. بر اساس استاندارد، غلظت پراکسید هیدروژن بیش از ۶ و پراکسید کاربامید بیش از  درصد، خطرناک است و استفاده از آنها توسط همه ی افراد به جز متخصصان دندانپزشکی ممنوع است.

محصولات سفید کننده ی دندان که به صورت کیت های آماده در بازار و رسانه های اجتماعی و سایت ها فروخته می شوند، وعده ی دندانهای روشن و پاک کردن لکه ها و مبارزه با پلاک و جلوگیری از حفره و پوسیدگی را می دهند. این احتمال وجود دارد که چنین محصولاتی برای سفید کردن دندان ها مطمئن نبوده و ممکن است سرطان زا باشند و تا حد زیادی باعث سوزش گلو و دهان می شوند.  دکتر مانوشا امیری متخصص زیبایی دندان در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت معتقد است موارد زیادی وجود داشته است که افراد به دلیل مراجعه به مراکز غیر دندانپزشکی و استفاده از محصولات سفید کننده ی غیر مجاز، درمان های غیرقابل برگشتی را برای دندان های خود انجام داده اند چون این مواد شیمیایی می توانند سرطان زا باشند.

آیا سفید کردن دندان بی خطر است؟

افراد زیادی هستند به جای اینکه سفید کننده ی دندان های خود را نزد یک دندانپزشک و مراکز پزشکی تهیه کنند از یک منبع غیر دندانپزشکی (مانند وب سایت یا فروشگاه های آرایشی و بهداشتی ) کیت های سفید کننده ی دندان می خرند. معمولا این سایت ها برای فروش محصولات خود از افراد مشهوری که دندان های سفید خود را با کیت های سفید کننده نشان می دهند استفاده می کنند که بسیار آسیب زننده هستند. متخصصان دندانپزشکی هشدار می دهند که به دنبال راهکار برای داشتن لبخند روشن و دندان های سفید خود در رسانه های اجتماعی و مراکز غیر دندانپزشکی نباشید.

یکی از محصولات سفید کننده ی مجاز از نظر همه ی دندانپزشکان خمیردندان ذغالی است که به راحتی می توانید آن را تهیه کنید. البته استفاده ی بیش از حد از محصولات سفیده کننده از جمله خمیر دندان ذغالی می تواند مضر باشد و به دندان ها آسیب برساند مثل خراشیدن مینای دندان و از بین بردن لایه ی محافظ دندان و ایجاد ترک در دندان ها.

روش مطمئن سفید کردن  دندان ها

اگر علاقه مند به داشتن یک لبخند سفید و روشن هستید، مراحل زیر را دنبال کنید تا با خیال راحت از محصولات سفید کننده دندان استفاده کنید.

بهتر است با دندانپزشک خود یا متخصص زیبایی دندان مشورت کنید. دندانپزشک بعد از معاینه ی دندان ها و با توجه به وجود هرگونه مشکل مثل پوسیدگی یا بیماری لثه می تواند روش مناسب سفید کردن را برای شما تجویز کند. آنها می توانند در مورد بهترین درمان سفید کننده و هرگونه عوارض جانبی احتمالی مشاوره دهند و به هر یک از سوالات شما پاسخ دهند.

در تهیه ی محصولات سفید کننده به دنبال مهر تایید ADA باشید. این سازمان بررسی های لازم را برای اثر بخشی و ایمنی محصولات سفید کننده و بسیاری از خمیردندان های سفید کننده و بعضی از نوارهای سفید کننده انجام می دهد و تایید می کند.

دستورالعمل محصول را دنبال کنید. هر محصول دارای مجموعه ای منحصر به فرد از دستورالعمل ها برای مدت و دفعات استفاده است. استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از محصول ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی مانند سوزش لثه یا حساسیت دندان قرار دهد.

آیا سفید کردن دندان ها بی خطر است؟

پاسخ این سوال می تواند مثبت باشد اگر پروتکل های سفید کننده ی خود را مانند هر روش درمانی دیگری انجام دهید و به دستورالعمل های دندانپزشک خود گوش دهید و آنها را دنبال کنید و مراقب عوارض جانبی احتمالی باشید می توانید با خیال راحت و مطمئن دندان های خود را سفید کرده و از لبخند روشن خود لذت ببرید.

اگر به دنبال سفید کردن دندان های خود هستید می توانید با مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان در رشت از مشاوره و خدمات پیشرفته ی متخصص زیبایی ما دکتر مانوشا امیری با سالها تجربه در زمینه ی دندانپزشکی زیبایی در رشت بهره مند شوید و به لبخند و دندان های دلخواه خود دست پیدا کنید.

Rate this post