دندان ها به دلایل مختلف ممکن است لکه دار شوند یا تغییر رنگ بدهند. اگرشما بخواهید آنها را روشن تر یا سفید تر کنید میتوانید با خیال آسوده این کار را انجام دهید. برای سفید کردن دندان گزینه های مختلفی وجود دارد. شما میتوانید برای سفید کردن دندانتان به دندانپزشکتان مراجعه کنید. همچنین می توانید محصولات سفید کننده را در خانه امتحان کنید. با اینکه سفید کننده های دندان معولا عوارض جانبی دارند، اما اگر دستورالعمل های محصول را دنبال کنید استفاده از اکثر درمان های سفید کننده معمولی بی خطر است.

سفید کردن دندان ها در مرکز ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری

 

چگونه دندان ها تغییر رنگ میدهند؟

دندان ها به دلایل مختلفی میتوانند تغییر رنگ بدهند.

 • تغییر رنگ خارجی:

۱- تغییر رنگ خارجی هنگامی رخ میدهد که غذاها، نوشیدنی ها یا عادت سیگار کشیدن دندان های شما را لکه دار میکنند. قهوه، چای، شراب قرمز، غذاهای حاوی رنگ و تنباکو میتوانند در ایجاد این نوع لکه ها نقش داشته باشند. این لکه ها ظاهر دندان شما را تحت تاثیر قرار میدهند

۲- تغییر رنگ خارجی ممکن است با خمیردندان های سفید کننده، که هدف آن از بین بردن لکه های ظاهری دندان است، درمان شود.

 • تغییر رنگ داخلی:

۱- تغییر رنگ داخلی از درون دندان اتفاق می افتد.شما ممکن است به دلیل استفاده از دارو، بیماری در دوران کودکی،عفونت، ضربه به دندان یا سالخوردگی تغییر رنگ داخلی داشته باشید.

۲- تغییر رنگ داخلی ممکن است نیاز به بلیچینگ دندان بصورت حرفه ای داشته باشد.این مساله به این دلیل است که به همان سطح سفیدی دندان یا بهتر از آن برسد.

بلیچینگ دندان 

 

شما باید بر اساس نوع لکه هایی که دارید تصمیم بگیرید چگونه دندان های خود را سفید کنید.

گزینه های سفید کردن دندان: روش ها و محصولات زیادی برای سفید شدن دندان ها در دسترس است. شما ممکن است درمورد اینکه چه چیزی انتخاب می کنید و کدام روش بی خطر است گیج شوید. سه روش کلی برای سفید کردن دندان وجود دارد:

 1. با نظارت دندانپزشک شما انجام شود
 2. توسط دندانپزشک برای استفاده در خانه تجویز شده باشد
 3. بدون نسخه فراهم کردن یا بدون نظارت دندانپزشک در منزل تهیه کردن

شما ممکن است یک روش خاص برای سفید کردن دندان ها بر اساس یک یا چند عامل که شامل موارد زیر میشود انتخاب کنید:

 1. نوع تغییر رنگی که شما دارید
 2. هزینه هایی که شامل درمان میشود
 3. روش درمان
 4. سن شما (این مربوط به کودکان میشود)
 5. سابقه دندانپزشکی شما که شامل پر کردن و روکش می شود

بهتر است قبل از انتخاب روش سفید کردن دندان مناسب خود،‌با دندانپزشک خود مشورت نمایید.دندانپزشک شما میتواند یک طرح درمانی را پیشنهاد کند که به بهترین نحو نیازهای شمارا دربر گیرد. شما به احتمال زیاد درمورد روش های مختلف سفید کردن دندان صحبت خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که مدت زمان لازم برای سفید شدن دندان های شما به نوع تغییر رنگ دندان شما و روش استفاده از درمان، برای سفید شدن دندان ها بستگی دارد.

سفید کننده حرفه ای دندان ها

دندانپزشک میتواند از روش های مختلفی برای سفید کردن دندان های شما در مطب یا خانه استفاده کند. به طور کلی روش هایی که آنها بکار میبرند شامل بلیچینگ به وسیله کاربامید پراکسید است. این ماده به هیدروژن پراکسید و اوره تجزیه میشود و رنگ دندان را در یک واکنش شیمیایی مورد هدف قرار میدهد. این یک روش ایمن برای سفید کردن دندان ها است که توسط دندانپزشکان بکار میرود.

عوارض پوسیدگی و خرابی دندان

سفید کردن دندان ها در رشت

درمان در مطب

درمان سفید کردن دندان در مطب به دلیل اینکه خیلی زود عمل میکند میتواند مفید باشد. همچنین اثر سفید کردن می تواند دوام طولانی تری داشته باشد. اغلب شما ممکن است به یک ساعت درمان یا چند بار مراجعه برای سفید کردن دندان ها نیاز داشته باشید. این مساله به این دلیل است که غلظت هیدروژن پراکسید در محصولات کاربردی بیشتر از محصولاتی است که در خانه استفاده میکنید. اگر شما عقب رفتگی در لثه داشته باشید، درمان در مطب به شما توصیه میشود. همچنین دندانپزشک شما ممکن است هنگام استفاده کردن از محصولات سفیدکننده روی دندان های شما، برای تسریع روند کار، از نور استفاده کند. با این حال اثربخشی این روش به طور علمی ثابت نشده است.

درمان در خانه از طریق دندانپزشکتان

دندانپزشکان میتوانند به شما کمک کنند تا دندان های خود را در خانه سفید کنید. دندانپزشک شما ممکن است درون دهان شما یک نگهدارنده مخصوص قرار دهد و شما یک ژل به آن اضافه میکنید و مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت در روز آن را در دهانتان قرار میدهید (البته طبق توصیه دندانپزشکتان ممکن است متفاوت باشد). این درمان به مدت چند هفته طول می کشد تا دندانهایتان را سفید کند.

محصولات سفید کننده دندان و سایر گزینه های موجود در خانه

برای کمک به دندان های لک شده میتوانید محصولات سفید کننده بدون نسخه(OTC) را خریداری کنید. این محصولات برخلاف محصولاتی که توسط دندانپزشک تجویز میشود، فاقد پراکسید کاربامید، یا با مقدار بسیار کمتر از محصولاتی هستند که دندانپزشکان استفاده میکنند. این بدان معنی است که اگر دندان های شما به دلیل داخلی تغییر رنگ داده باشند، سفید کننده های دندان OTC ممکن است به همان اندازه موثر نباشند یا سفید شدن دندان ها مدت بیشتری طول بکشد. تعدادی از محصولات OTC دارای تاییدیه پذیرش انجمن دندانپزشکی آمریکا هستند. همه محصولات دارای این تاییدیه نیستند و برخی محصولات بدون این نشان هم هنوز برای استفاده خوب هستند. اما این تاییدیه به شما اعتماد بیشتری را میدهد که آن را خریداری کنید. همچنین این مساله شما را متقاعد میکند که استفاده از آن ایمن و بدون مشکل است. هنگام استفاده از محصول همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

خمیر دندان های سفید کننده

خمیر دندان های سفید کننده از کاربامید پراکسید استفاده نمیکنند. بلکه این خمیردندان ها با مواد مختلفی از جمله ساینده ها و ماده شیمیایی پرتو آبی سطح دندان های شما را هدف قرار میدهند. ممکن است که زمان زیادی طول بکشد تا خمیر دندان های سفیدکننده اثر خود را نشان دهند. با این حال آنهایی که حاوی کوارین آبی هستند، بعد از یک بار مسواک زدن اثر خود را نشان می دهند. این مساله به این دلیل است که ماده شیمیایی موجود در این خمیر دندان ها باعث می شود که دندان شما سفیدتر به نظر برسد.

بلیچینگ در رشت

نوار های سفید کننده

همچنین شما میتوانید از نوار های سفید کننده بدون نسخه برای دندان های خود خریداری کنید. این نوارها نسبت به محصولات حرفه ای شامل مقدار کمتری هیدروژن پراکسید هستند. شما باید یک یا دو بار در روز، برای مدت زمان مشخصی که سازنده مشخص کرده است، از آن استفاده کنید. انواع گوناگونی از محصولات نوارهای سفید کننده قابل دسترس هستند که هر کدام در غلظت های مختلف ماده سفید کننده وجود دارد.

کربن فعال (زغال فعال) و سایر روش های خانگی دیگر

شما ممکن است در مورد استفاده از روش های خانگی سفید کردن دندان کنجکاو باشید. کربن فعال یکی از این روش های درمانی است. از نظر علمی ثابت نشده است که این روش ها باعث سفیدی دندان میشوند و باید قبل از استفاده کردن از آنها با دندانپزشک خود مشورت کنید. اگر شما از این روش ها بدون مشورت با دندانپزشک استفاده کنید ممکن است به دندان های خود آسیب برسانید.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان (Selective grinding) 

عوارض جانبی و سایر ملاحضات

با اینکه سفید کردن دندان ایمن در نظر گرفته میشود، اما ممکن است برخی از عوارض جانبی ناشی از درمان را تجربه کنید.

 1. حساسیت دندان: دندان های شما ممکن است به علت سفید شدن حساس تر شوند. ممکن است این روش را در اولین یا دومین درمان خود تجربه کنید و با گذشت زمان کاهش می یابد. دندان پزشک شما ممکن است درمان حساسیت را با محصولات حاوی پتاسیم نیترات و ژل سدیم فلوراید توصیه کند.
 2. لثه های تحریک شده: همچنین شما ممکن است تحریک لثه را تجربه کنید. این حساسیت به دلیل برخورد مواد سفید کننده با لثه اتفاق بیفتد. این عارضه جانبی باید بعد از درمان های شما برطرف شود.

به یاد داشته باشید که شما میتوانید دندان های خود را به صورت دائم سفید کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که این محصولات مخصوص دندان طبیعی هستند. اگر شما ایمپلنت، روکش، بریج یا دندان مصنوعی استفاده می کنید، باید برای چگونگی انجام یک رنگ دندان با دندانپزشک خود صحبت کنید.

اگر شما پوسیدگی دارید، یا در حال درمان دندان هایتان برای مساله دیگری هستید، ممکن است درمان های سفید کننده دندان برای شما مناسب نباشد.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان  و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post