این طبیعی است که دندان های شخص با افزایش سن سفیدی خود را از دست میدهند. بسیاری از افراد برای از بین بردن زردی دندان ها به درمان های خانگی روی می آورند. ولی کدام درمان های خانگی موثر تر هستند؟ هنگامی که مینای دندان پوسیده میشود عاج زرد رنگ زیرین نمایان میشود. یک راه آسان برای کاهش تغییر رنگ دندان مسواک زدن مرتب آنها است. با افزایش سن انسان ها، دندان آنها کمی تغییر رنگ می کند.

سفید کردن دندان ها در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری 

درمان های طبیعی

در این قسمت از مطلب، ۵ درمان طبیعی که ممکن است به از بین بردن زردی دندان در خانه کمک کند برای شما فراهم شده است. موارد زیر پیشنهاد هایی هستند که ممکن است دندانپزشک برای از بین بردن زردی دندان ها به شما پیشنهاد دهد:

 • جوش شیرین و هیدروژن پراکسید: یک خمیردندان حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید میتواند به کاهش زردی دندان کمک کند. شما می توانید در خانه با ترکیب یک قاشق سوپخوری جوش شیرین با دو قاشق سوپخوری هیدروژن پراکسید این خمیر را بسازید. یک مطالعه در سال۲۰۱۲ نشان داد که خمیردندان حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید لکه های دندان را کاهش میدهد و سفیدی را بهبود می بخشد.
 • ویتامین C : یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که کمبود ویتامین C ممکن است باعث بدتر شدن پریودنتیت شود که این مشکل به دلیل تجمع باکتری ها روی دندان و لثه به وجود می آید. این تجمع باعث تغییر رنگ دندان میشود. با این تحقیق می توان گفت که افزایش ویتامین C ممکن است تغییر رنگ دندان را کاهش دهد. تحقیقات بیشتری نیاز است که نشان دهد آیا مصرف ویتامین C تاثیری در سفید شدن دندان دارد یا خیر.

انتخاب هایی برای سفید کردن دندان و رعایت سلامت آن

 • آنزیم های میوه: هنگامی که برخی از آنزیم های میوه به خمیر دندان اضافه شوند ممکن است با تغییر رنگ دندان مبارزه کنند. یک مطالعه در سال۲۰۱۲ نشان داد که خمیر دندان حاوی آنزیم پاپایین از میوه پاپایا و آنزیم بروملین از آناناس به از بین بردن لکه های دندان کمک میکند.
 • سرکه سیب: هنگامی که مقدار کمی از سرکه سیب استفاده شود میتواند باعث کاهش لکه های روی دندان شود و سفیدی را بهبود ببخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که سرکه سیب اثر سفید کنندگی روی دندان دارد. اگر چه این لازم به ذکر است که این مطالعه بر روی حیوانات انجام شده بود. استفاده زیاد از سرکه سیب می تواند باعث آسیب رسیدن به دندان شما هم بشود. تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از سرکه سیب به عنوان سفید کننده نیاز است. در ضمن باید از آن به مقدار کم و با احتیاط استفاده شود.
 • قرقره روغن نارگیل: یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که قرقره روغن نارگیل در دهان میتواند روش موثری برای کاهش تجمع پلاک بر روی دندان باشد. از آنجا که تجمع پلاک میتواند باعث زردی دندان شود نتیجه گیری میشود که قرقره روغن نارگیل میتواند تغییر رنگ را کاهش دهد. تحقیقات بیشتری در مورد قرقره روغن نارگیل نیاز است تا مشخص شود تا چه اندازه در سفید شدن دندان ها میتواند کمک کند.

زردی دندان ها

درمان های دندانپزشکی

در این قسمت از مطلب ۶ درمان دندانپزشکی وجود دارد که ممکن است به از بین بردن زردی دندان ها در خانه کمک کندض. این روش ها بیشتر روش های سنتی مراقبت هستند که دندانپزشکان اغلب آنها را توصیه میکنند:

 • مرتبا مسواک زدن: مسواک زدن بعد از مصرف غذا یا نوشیدن امری واجب است. در ادامه تعدادی از بهترین نکات مربوط به مسواک زدن را برای شما آماده کرده ایم:

۱- دو یا سه بار مسواک زدن در روز

۲-هر بار دو تا سه دقیقه مسواک بزنید

۳-مطمئن شوید که سطح هر دندان را مسواک میزنید

۴-هنگام مسواک زدن حرکات دورانی انجام دهید

۵-از مسواک زدن لثه ها خودداری کنید یا آنها را خیلی آرام مسواک بزنید

۶- مطمئن باشید که دندان های قسمت انتهایی دهان را حتما مسواک بزنید

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

 • سفید کننده های دندان به همراه نگهدارنده: برخی از دندانپزشکان سفید کننده های دندان مبتنی بر نگهدارنده را ارائه میدهند اما مدل های خانگی آن بدون نسخه قابل دسترس هستند. سفید کننده های دندان مبتنی بر نگهدارنده میتوانند دندان را یک یا دو درجه روشن کنند. این روش سفید کردن دندان شامل گذاشتن یک نگهدارنده روی دندان میشود. این نگهدارنده به همراه ژل سفید کننده است و به مدت ۲ تا ۴ ساعت، یا در طول یک شب باید گذاشته شود. این قابل اهمیت است که بدنبال محصولاتی باشید که حاوی ۱۰ درصد کاربامیدپراکسید هستند. این ها به عنوان محصولات ایمن توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه میشود.
 • خمیر دندان سفید کننده: خمیر دندان سفید کننده ممکن است به از بین بردن زردی دندان ها کمک کند و سفیدی را بهبود ببخشد. این محصولات که حاوی ذرات تشکیل دهنده قوی تری نسبت به خمیردندان های معمولی هستند و به از بین بردن لکه های غذایی سخت کمک میکنند. خمیر دندان های سفید کننده حاوی سفید کننده نیستند ولی ممکن است حاوی مقدار کمی کاربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید باشند. این مواد شیمیایی به روشن شدن رنگ دندان کمک میکند. طبق مطالعاتی در سال ۲۰۱۴، خمیردندان سفید کننده به طور معول رنگ دندان را یک یا دو درجه روشن تر میکند.
 • نوارهای سفید کننده: نوار های سفید کننده یک لایه نازک از ژل پراکسید را روی نوارهای پلاستیکی فراهم میکنند. این محصولات به گونه ای ساخته شده اند که بر روی سطح دندان شما قرار بگیرند. محصولات متعددی از محصولات نوار سفید کننده به صورت آنلاین موجود و قابل خرید است. به این نکته توجه داشته باشید که دستورالعمل های استفاده مربوط به آنها متفاوت است. بیشتر پیشنهاد میشود که آنها باید دوبار در روز و به مدت ۳۰دقیقه بکار برده شوند. نوار ها میتوانند دندان ها را یک تا دو درجه روشن تر کنند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ بیان شده است که هیچ شواهدی وجود ندارد که نوارهای سفید کننده ای موثر تر از ژل کاربامید پراکسید ۱۰ درصد باشند. استفاده از ژل کاربامید پراکسید روش پیشنهادی ADA است.
 • شست وشو با دهان شویه سفید کننده: شست و شو با دهان شویه سفید کننده یکی از روش های دیگری برای از بین بردن دندان های زرد است. این محصولات حاوی منابع اکسیژن مانند هیدروژن پراکسید هستند. این مواد بر روی لکه های دندان واکنش نشان میدهند و به نابودی آنها کمک میکنند. با استفاده از دو بار شست و شو به مدت یک دقیقه شما میتوانید در طول سه ماه باعث یک تا دو درجه بهبود در رنگ دندان هایتان بشوید.
 • کربن فعال: خمیردندان حاوی کربن فعال یا همان زغالی میتواند به کاهش لکه های دندان کمک کند. یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که خمیردندان های کربنی ممکن است به از بین بردن لکه های خارجی دندان ها کمک کنند. مطالعات بیشتری در مورد میزان یا سرعت از بین بردن لکه مورد نیاز است. خمیردندان های کربنی باید با احتیاط استفاده شوند زیرا آنها میتوانند باعث ایجاد لکه شوند. کربن ممکن است به سختی از شکاف دندان ها پاک شوند.

از بین بردن زردی دندان ها

درمان حساسیت دندان

چرا دندان ها زرد میشوند؟

هرچه فرد مسن تر میشود مینای سفید دندان پوسیده میشود. هنگامی که این اتفاق می افتد بافت آهکی زیر آن شروع به نمایان شدن می کند. این بافت عاج نامیده میشود و رنگ آن مایل به زرد است. دندان ها به دلایل زیر زرد رنگ میشوند

۱- ترکیباتی که سطح را لکه دار میکنند

۲- تجمع پلاک ها باعث رنگ زرد میشوند

۳-مینای دندان پوسیده میشود و عاج از میان آن نمایان میشود

از علت آخر به سختی میتوان جلوگیری کرد زیرا این یک قسمت طبیعی از روند پیری است.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post