دندانپزشکی زیبایی علاوه بر اینکه یک علم است یک نوع کار هنری هم می تواند باشد. روکش های دندان نمونه بارز از این موضوع است. روکش دندان پوششی است که روی دندان آسیب دیده، پوسیده یا دارای نقص قرار می گیرد برای مرتب کردن دندان ها و اگر بریج دندان انجام شود می تواند جایگزین چندین دندان از دست رفته شود.

تاج به طور کامل دندان بالای خط لثه را می پوشاند ولی  روکش دندان فقط سطح جلوی دندان را می پوشاند و نیاز به حمایت ساختار طبیعی دندان دارد. بنابراین، اگر یک دندان مقدار زیادی از ساختار بالای خط لثه را از دست بدهد، نیاز به ترمیم توسط تاج دندان خواهد داشت.

روکش‌ها دندان‌های آسیب ‌دیده و ضعیف را تقویت می‌کنند و به آن‌ها فرصت دوباره برای عملکرد طبیعی می دهند. روکش‌های پرسلنی ساخته شده با تکنولوژی پیشرفته ی امروزی (روکش های سرامیکی دندان)، عملاً از دندان‌های طبیعی قابل تشخیص نیستند و می توانند برای بهبود ظاهر زیبایی دندان طراحی شوند.

لمینت در رشت

مواد تشکیل دهنده ی روکش ها فقط از جنس پرسلن نیستند و مواد دیگری  وجود دارد که با توجه به وضعیت و شرایط موجود دندان ها می توانیم از آنها برای ساخت روکش دندان استفاده کنیم. از نظر ماندگاری روکش از جنس طلا قابل شکست نیست اما نمی تواند زیباترین انتخاب باشد مخصوصا در قسمت جلوی دهان. سایر روکش ها عبارتند از تاج های پرسلن فلزی که دارای یک قسمت داخلی فلزی برای استحکام و یک نمای بیرونی پرسلنی برای ظاهر طبیعی تر است و دیگری تاج های پرسلنی زیرکونیا هستند که در گروه قوی ترین سرامیک ها هستند.

تاج گذاری یا روکش دندان

تاج گذاری یا روکش کردن دندان معمولاً در طی دو تا سه ویزیت انجام می شود. در اولین ویزیت، دندان برای دریافت تاج جدید آماده سازی  می شود و به شکلی در می آید که داخل پوشش جدید قرار بگیرد. دندان و اطراف آن از قبل بی حس می شود. اگر برای آماده سازی مقدار کمی از ساختار دندان باقی مانده باشد، ممکن است برای حمایت از تاج، دندان به جای تراشیدن، با مواد پرکننده شکل داده شود.

بعد از مرحله ی آماده سازی دندان، قالب گیری دندان انجام می شود یا به صورت دیجیتالی یا با مواد قالب گیری دستی و سپس به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود. در آنجا از قالب ها برای ساختن مدلی از تاج مطابق دندان های بیمار استفاده می شود. این مدل‌ها به‌ عنوان راهنمای تکنسین‌های آزمایشگاهی عمل می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که تاج جدید بیمار طوری طراحی شده است که باعث بهبودی لبخند و عملکرد دندان می شود.

قبل از اینکه بیمار از مطب خارج شود یک روکش موقت به دندان وصل می شود تا زمانی که تاج دائمی آماده شود از آن محافظت می کند. در ویزیت دوم، روکش دائمی به دندان متصل می شود.

بریج دندان

همچنین روکش ها می توانند برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته کنار هم استفاده شوند. به این روش بریج دندان میگویند که فضای چندین دندان از دست رفته را در بر می‌گیرد و حداقل به سه تاج نیاز دارد. دو تا از آن تاج ها روی دندان های سالم در دو طرف دندان از دست رفته قرار می گیرند. دندان های سالم به عنوان دندان پایه محسوب می شوند. در واقع تبدیل به تکیه گاه برای تاج سومی می شوند که در بین آنها قرار می گیرد. در واقع سومین تاج به عنوان پانتیک (پروتز ثابت جایگزین دندان از دست رفته) شناخته می شود. اگر بیشتر از یک دندان از دست رفته باشد، تاج های بیشتری برای پر کردن فاصله بین دندان های پایه مورد نیاز است.

تعداد دندان های پایه ی لازم برای جایگزینی دندان های از دست رفته بستگی به تعداد دندان های از دست رفته، اندازه و طول ریشه های دندان پایه، میزان حمایت استخوانی هر دندان پایه و همچنین محل قرارگیری دندان از دست رفته در دهان دارد. مثلا اگر سه دندان از دست رفته دارید، ممکن است چهار دندان پایه لازم باشد و در نتیجه یک بریج هفت دندانی انجام می شود. ساخت و طراحی بریج به شناخت نحوه جایگزینی دندان و همچنین بیولوژی لثه و بافت استخوانی نیازمند است.

نحوه ی مراقبت از تاج و روکش دندان

اگر در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش دندان انجام داده باشید بعد از اتمام کار به شما توصیه می شود که همان مراقبت های اصولی دندان های طبیعی را رعایت کنید و حتماً هر روز باید تمام دندان های خود چه ترمیم شده و چه طبیعی را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از تجمع پلاک دندان جلوگیری کنید. در صورت داشتن روکش دندان رعایت برنامه ی منظم تمیز کردن در مطب دندانپزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین به شما تذکر داده می شود که  از دندان ها استفاده ی ابزاری نکنید(مثلاً برای باز کردن بسته ها). اگر عادت به دندان قروچه کردن دارید، داشتن محافظ شب ایده خوبی برای محافظت از دندان ها خواهد بود.

دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی رشت می تواند بعد از معاینه ی دندان های شما مناسب ترین روکش دندان را با توجه به وضعیت و شرایط دندان ها به شما پیشنهاد می دهد. شما می توانید برای داشتن یک لبخند زیبا و رویایی خود یک انتخاب مناسب داشته باشید.

Rate this post