روکش های تمام سرامیکی یکی از روشهای ترمیم و زیبایی دندان هستند که به عنوان روکش یا تاج کامل دندانی که در حال ترمیم است استفاده می شود روکش های سرامیکی حالتی شفاف دارند و جایگزین خیلی طبیعی برای دندان ها هستند. فقط روکش های تمام سرامیکی هستند که چنین شفافیتی را دارند.

برای ترمیم دندان های قسمت جلو که ترک خورده اند و شکسته شده اند یا آسیب جدی دیده اند و توسط ونیرها ترمیم نمی شوند تاج یا روکش تمام سرامیکی می تواند بهترین انتخاب برای آنها باشد. روکش های تمام سرامیکی ظاهری بسیار طبیعی دارند به طوری که کاملا با رنگ دندان های اطراف آن یکنواخت هستند و تفاوتی ندارند.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

در بعضی موارد همراه با روکش تمام سرامیکی روش های زیبایی و ونیر دندان نیز استفاده می شوند تا ظاهری طبیعی و بدون نقص را به لبخند ارائه دهند. در دندان های مجاور که کمتر آسیب دیده اند و نیاز به بهتر شدن ظاهر و بازگرداندن استحکام دارند به جای انجام تاج سرامیکی از روشهای زیبایی و ونیر دندان استفاده می شود.

مدت زمان انجام روکش دندان

معمولاً نصب تاج یا روکش دندان و روند تکمیل شدن آن در دو جلسه ی درمانی دندانپزشکی انجام می شود. در اولین جلسه دندان و خط لثه بررسی می شود. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود.

متخصص تاج طبیعی دندان را برمی دارد یا دندان را شکل می دهد و یا ایمپلنت دندانی را برای قرار دادن تاج روی آن آماده می کند. تا وقتی تاج دائمی در آزمایشگاه آماده شود تاج موقت بر روی محل دندان تخریب شده قرار می دهند.

در جلسه ی دوم متخصص ترمیمی و زیبایی تاج موقت را بر می دارد و تاج دائمی کامل شده جای آن قرار می دهد.

معایب روکش های تمام سرامیکی

تاجهای تمام سرامیکی به دندان های موجود متصل می شوند و این روش حتما باید توسط متخصص ترمیمی و زیبایی دندان انجام شود. متخصصی که در طراحی و قرار دادن صحیح تاج های دندانی سرامیکی مهارت داشته باشد. روکش های تمام سرامیکی به اندازه روکش های پرسلن متصل شده به تاج های فلزی یا روکش های دندان طلا قوی نیستند.

افزایش طول تاج دندان چیست؟

عمر مفید روکش های تمام سرامیکی دندان

ماندگاری تاج های تمام سرامیکی حدودا پانزده سال است. با رعایت بهداشت دهان و دندان تاج ها ماندگاری بیشتری دارند. تاج سرامیکی کاملاً از شیشه سرامیک ساخته شده اند و فلز ندارند و در بعضی موارد با مواد شفاف مثل زیرکونیوم تقویت می شوند.

تاج های سرامیکی که برای ترمیم دندان استفاده می شوند باید قدرت زیاد در برابر فشار و نیروهای وارد شده از طریق فشار و جویدن را داشته باشند. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان باید در طراحی و ساخت تاج سرامیکی ، ماندگاری و دوام آن را در نظر بگیرد.

روکش های دندان ممکن است در اثر داشتن عادت هایی مثل جویدن ناخن ، جویدن یخ و دندان قروچه آسیب ببینند.

سایر گزینه های تاج دندان

زمانی که ترمیم با قدرت و زیبایی مد نظر است تاج فلزی با روکش پرسلن گزینه ای عالی برای دندان های میانی پشت است. تاج دندان طلایی قوی ترین نوع تاج است و به عنوان بهترین تاج برای دندان های آسیاب عقب در نظر گرفته می شود. انواع مختلفی از تاج ها و روکش های دندانی از جمله اینله و آنله وجود دارد که در ترمیم دندان استفاده می شود.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری برای ارائه ی بهترین و مناسب ترین روکش های دندان آماده مشاوره به شما عزیزان میباشد.

تلفن تماس : ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳

مشاوره آنلاین

 

Rate this post