لثه هایی که بیشتر از حد معمول دیده می شوند و روی دندان رشد کرده اند باعث ایجاد لبخندی میشود که به آن لبخند لثه ایی می گویند که برای اصلاح آن از روش افزایش طول تاج دندان استفاده می کنند. فردی که لبخند لثه ای دارد دندان هایش کوتاه تر به نظر می رسد این در حالیست که اندازه ی دندان های آنها معمولی هستند، اما پیشرفت بافت اضافی لثه دندان ها را می پوشاند.

دکتر مانوشا امیری | متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت

تاج قسمت بالای خط لثه ی دندان است. بعضی ها با هدف زیبایی می خواهند که تاج دندان خود را بلند تر کنند، اما بعضی از افراد جهت درمان قسمت های پوسیده یا شکسته ی دندان نیاز به این روش دارند. ممکن است یک متخصص جراح لثه  قبل از قرار دادن بریج دندان یا هر ترمیم دیگری برای دیده شدن قسمت بیشتری از دندان، طول تاج دندان را افزایش دهد. در ادامه ی این مقاله، در مورد افزایش طول تاج دندان و عوامل و نتایج آن بیشتر صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

افزایش طول تاج دندان چیست؟

افرادی که لبخند لثه ایی دارند معمولا لثه های آنها ۳ میلی متر بیشتر از حد نرمال دیده می شوند. در روش افزایش طول تاج  بافت نرم اضافی یا استخوان را از بین می برند. متخصص جراح لثه ممکن است روی یک دندان، چند دندان یا کل خط لثه  این عمل را انجام دهد.

ممکن است انجام مراحل زیر در حین عمل افزایش تاج لازم باشد:

 • اقداماتی جهت درمان زیبایی
 • درمان حفره های زیر خط لثه
 • درمان قسمت های شکسته ی دندان
 • افزایش طول تاج قبل از انجام بریج دندان یا هر ترمیم دیگری

جراح لثه در برداشتن بافت اضافی لثه به کافی بودن مقدار لثه برای نگه داری و حفظ سلامت دندان دقت می کند. جراحی افزایش طول تاج نمی تواند برای همه ی افراد مناسب باشد. افرادی که میخواهند به دلیل زیبایی این کار را انجام دهند بهتر است حتما با دندانپزشک مشورت کنند.

جراح لثه در رشت

آماده سازی مقدماتی برای افزایش طول تاج دندان

شخصی که قصد انجام افزایش طول تاج را دارد باید برای معاینه و بررسی مناسب بودن این روش به دندانپزشک متخصص مراجعه کند.

سلامت لثه ها و سلامت کلی فرد قبل از جراحی مهم است. برای داشتن لثه و دندان سالم ، رعایت موارد زیر را توصیه می کنند:

 • مسواک زدن به طور منظم
 • استفاده ی روزانه از نخ دندان
 • استفاده از دهان شویه
 • مراجعه ی سالانه به دندانپزشک جهت چکاپ

متخصص جراح لثه بررسی های لازم  قبل از انجام عمل را برای تعیین محل و اندازه ی جدید لثه انجام می دهد. دندان ها، لثه ها و ساختارهای اطراف آن را ارزیابی می کنند. این اطلاعات در تعیین مناسب ترین روش جراحی به آنها کمک می کند.

اصلاح طرح لبخند در رشت

جراحی

جراحی افزایش طول تاج دندان و برداشتن بافت اضافی لثه، توسط یک متخصص جراحی لثه انجام می شود البته در بعضی موارد دندانپزشکان عمومی نیز می توانند این روش را انجام دهند.

در بعضی از موارد خاص نیاز است که مقداری از استخوان هم برداشته شود.

روش های مختلف افزایش طول تاج دندان:

 • جراحی لثه
 • عمل جراحی فلپ با تغییر موقعیت آپیکال
 • جراحی اکستروژن

در ادامه هر کدام از این موارد توضیح داده می شود.

جراح لثه مناسب ترین تکنیک را با توجه به علت رشد اضافی بافت لثه و وضعیت دهان فرد انتخاب می کند.

برخی از عواملی که می توانند در انتخاب روش تأثیرگذار باشند عبارتند از:

 • بررسی مشکلات زیبایی
 • طول ریشه دندان در مقایسه با تاج دندان
 • شکل ظاهری ریشه
 • شرایط استخوان
 • موقعیت دندان یا آسیب های موجود در دندان
 • نیاز به پر کردن دندان

۵ روش جراحی زیبایی دندان که باید درباره آنها بدانید

جراحی لثه

جراحی لثه جراحی برداشتن بافت لثه است که با استفاده از چاقوی جراحی، لیزر یا الکتروکوتر انجام می شود. در این جراحی از بی حسی موضعی استفاده می شود.

بر طبق تحقیقات انجام شده، لیزرها ممکن است نتایج بهتری نسبت به چاقوی جراحی داشته باشند و افرادی که تحت عمل جراحی لثه با لیزر قرار می گیرند، درد و خونریزی کمتری را تجربه می کنند، و در مدت زمان کوتاه تری بهبود می یابند.

همچنین، روش معتبر  الکتروکوتر(electrocautery) می تواند به اندازه ی لیزر موثر باشد.در این روش بوسیله ی ابزاری که با برق گرم می شود بافت اضافی لثه برداشته می شود. معمولاً طی چند روز تا ۱ هفته درد ناشی از جراحی متوقف و برطرف می شود و در صورتی که جراحی فقط شامل برداشتن بافت لثه باشد، ترمیم کامل بافت در ۴-۶ هفته اتفاق می افتد.

معرفی روش های جراحی پریودنتال لثه

افزایش طول تاج دندان

عمل جراحی فلپ با تغییر موقعیت اپیکال

این جراحی به این صورت است که جراح،  لثه را برش می دهد تا به فلپ بافت لثه برسد سپس با توجه به میزان قرارگیری دندان در قسمت لثه یا  استخوان برداشته شده، فلپ را بلند می کند.

در مرحله ی بعد، فلپ را به سمت ریشه دندان انتقال می دهند و  بخیه می زنند. همچنین ممکن است قسمت جراحی شده را پاسمان کنند.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

جراحی اکستروژن

این جراحی شامل انتقال دندان به محل مورد نظر روی لثه است. این روش زمانی انجام می شود که دندان در زیر لثه شکسته می شود. برای تثبیت دندان، ممکن است  بخیه بزنند که به مرور زمان جذب می شوند یا باید برداشته شوند.همچنین ممکن است دندانپزشک بوسیله ی سیم یا قطعه ی مخصوص دندان را به اطراف وصل کند.

دوره ی بهبودی

دورهی نقاهت و بهبودی به نوع عمل انجام شده و متخصص جراح لثه و دستورالعمل های او بستگی دارد. در حین جراحی همان قسمت مورد نظر بی حس می شود تا فرد درد نداشته باشد. ولی ممکن است با از بین رفتن بی حسی، کمی درد و ناراحتی احساس شود. در بعضی موارد برای تسکین درد و التهاب بعد از جراحی  به داروهای ضد التهاب و مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن نیاز می شود.

در چند روز اول بعد افزایش طول تاج، ممکن است تورم و خونریزی جزئی را تجربه کرد. می توانید از کمپرس سرد برای کمک به درد و تورم آن قسمت استفاده کنید. در دوران نقاهت، غذاهای نرم بخورید و دهانتان را بعد از غذا با آب بشویید. ممکن است پزشک استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین را دو بار در طول روز تجویز کند.

پس از مرحله ی بهبودی اولیه، درد و تورم از بین می رود و لثه ها جمع می شوند. اگر دندانپزشک بخواهد اقدامی مثل قرار دادن بریج انجام دهد، ممکن است تا زمان بهبودی کامل منتظر بماند. طبق آکادمی پریودنتولوژی، بهبودی کامل در دندان های پشتی ممکن است ۶-۱۲ هفته طول بکشد، در حالی که بهبودی در دندان های جلویی ممکن است ۳-۶ ماه طول بکشد.

بعد از انجام جراحی افزایش طول تاج در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • التهاب یا درد زیاد
 • متوقف نشدن خونریزی
 • علائم احتمالی عفونت

و در آخر

اگر لبخند لثه ایی دارید و میخواهید که آن را تغییر دهید، می توانید با مراجعه به مرکز ترمیمی و زیبایی دندان در رشت به مدیریت دکتر مانوشا امیری مراجعه فرمایید و در مورد روش افزایش طول تاج دندان خود مشاوره بگیرید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post