روکش دندان کلاهک یا سرپوشی است که در بالای دندان آسیب دیده قرار میگیرد, آنها برای حفاظت،پوشاندن و ترمیم شکل دندانهای شما زمانی که پر کردن دندان نمی تواند مشکل را حل کند مورد استفاده قرار میگیرد. روکش های دندان میتوانند از فلزات،پرسلین،رزین و سرامیک ساخته شود. این روکش ها به طور معمول در طول زمان به غیر از بهداشت منظم دهان و دندان نیاز به مراقبت خاصی ندارند.

روکش تمام سرامیک

روکش های دندان چه چیزی هستند؟

با گذشت زمان دندان های شما آسیب میبینند. این میتواند به دلایل گوناگونی مانند پوسیدگی دندان،صدمه دیدن یا فقط استفاده از آن در گذشت زمان اتفاق بیفتد. دندان های شما میتوانند شکل و سایز خود را از دست بدهند. روکش دندان یک تاج به شکل دندان است که میتواند روی دندان شما قرار بگیرد. آن را شبیه کلاه امنی برای دندان خود درنظر بگیرید. آنها شکل، سایز،استحکام و ظاهر دندان را ترمیم میکنند. این روکش روی دندان شما قرار میگیرد و بخش قابل رویت دندان را میپوشاند.

چرا به این درمان نیاز دارم؟

شما ممکن است به چند دلیل مختلف به این روش درمانی نیاز داشته باشید :

  1. محافظت از دندان ضعیف (احتمالا در اثر پوسیدگی) در مقابل شکستگی و یا نگه داشتن دندان ضعیف کنار هم اگر قسمت هایی از آن ترک خورده باشند.
  2. ترمیم دندان شکسته یا دندان خیلی پوسیده
  3. پوشاندن و حفاظت از دندانی که با پر کردن زیاد آن چیزی از دندان باقی نمانده باشد
  4. نگه داشتن بریج دندان در جای خود
  5. پوشاندن دندان های که بد شکل شده اند یا رنگ آنها خیلی عوض شده است
  6. پوشاندن ایمپلنت دندان
  7. پوشاندن دندانی که با کانال ریشه درمان شده است

مطلب مفید: بهترین دندانپزشک کامپوزیت دندان در تهران

روکش های آنله و ۳/۴ چه هستند؟

انواع مختلفی از این روش درمانی وجود دارند که میتوانند روی دندان شما مورد استفاده قرار بگیرند. روکش های آنله و ۳/۴ نمونه هایی از روکش های دندانی سنتی هستند که دندان های زیرین شما را نمیپوشانند. یک روکش سنتی کل دندان شما را میپوشاند. روکش های آنله و ۳/۴ در صورتی مناسب هستند که شما هنوز ساختار ثابت دندان را داشته باشید. این یک روش محافظه کارانه تر در مقایسه با پوشش کامل دندان شما محسوب میشود. در این روش دندانپزشک شما قسمت های آسیب دیده را برمیدارد و برای دریافت روکش دندان، شکل دندان فعلی شما را کمی تغییر می دهد.

روکش تمام سرامیک دندان

مواد مورد استفاده در ساخت

میتوان از مواد مختلفی آنها را تهیه کرد. این مواد میتوانند شامل موارد زیر باشند:

فلز: چندین فلز وجود دارد که میتواند در روکش دندان از آنها استفاده شود. این فلزات شامل طلا، پالادیوم، نیکل و کروم میشود. روکش های فلزی به ندرت لب پریده یا شکسته میشوند، و از نظر پوسیدگی بیشترین دوام را دارند.همچنین در استفاده از آنها، فقط نیاز به برداشتن مقدار کمی از دندان شما است. آنها همچنین میتوانند در برابر نیروی گاز گرفتن یا جویدن مقاومت کنند. رنگ فلزی آن ایراد اصلی این نوع تاج است. تاج های فلزی انتخاب خوبی برای دندان های آسیاب دور از چشم است.

مطلب مفید: بهترین دندانپزشک لمینت دندان در تهران

ساخته شده از پرسلین در ترکیب با فلز: ( ترکیبی) این نوع میتواند با رنگ دندان هایی که مجاور دندان روکش دار هستند مطابقت داشته باشد.آنها رنگ دندان طبیعی تری دارند. اگرچه گاهی اوقات فلز زیر پرسلین روکش مانند یک خط تیره نشان داده میشود.

معایب دیگر شامل ترک خوردن یا شکستن بخشی از پرسلین تاج و ساییدگی تاج دندان های مقابل آن در دهان میشود. این ساییدگی در دندان های دیگر به طور خاص بر روی دندان هایی که در هنگام بسته شدن با روکش در بالا و پایین دهان شما تماس میگیرند تاثیر میگذارد. روکش دندان از طریق ترکیب شدن فلز و پرسلین میتواند انتخاب مناسبی برای دندان های جلو یا عقب باشد.

تمام رزین: مدل های ساخته شده از رزین به طور کلی ارزان تر از انواع دیگر آنها هستند. با این حال با گذشت زمان فرسوده میشوند و احتمال شکستن آنها در مقابل تاج های فلزی ترکیب شده با پرسلین بیشتر است.

با ما تماس بگیرید

تمام سرامیک یا تمام پرسلین: این نمونه از روکش های دندان بهترین تطابق رنگ طبیعی را نسبت به هر نوع دیگر فراهم میکنند. آنها همچنین برای کسانی که به فلز حساسیت دارند انتخاب خوبی هستند. با این حال آنها در مقابل انواع فلزی ترکیب شده با پرسلین استحکام کمتری دارند. این نوع همچنین میتواند کمی بیشتر از انواع فلزی یا رزینی باعث فرسایش دندان های مقابل در دهان بشوند. روکش های تمام سرامیک میتوانند انتخاب خوبی برای دندان های جلو باشند.

سرامیک پرس شده: این نوع دارای یک هسته داخلی سخت است. روکش های دندانی سرامیکی فشرده جایگزین آستر فلزی میشوند که در مراحل ساخت روکش های تمام سرامیکی استفاده میشود.روکش های سرامیکی فشرده به وسیله پرسلین پوشش داده میشوند که بهترین تطابق رنگ طبیعی را فراهم میکند .آنها همچنین دوام بیشتری نسبت به روکش های تمام پرسلین دارند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post