یکی دیگر از روش های داشتن لبخند زیبا و به دست آوردن اعتماد به نفس افراد در روابط خود  استفاده از روکش لمینت دندان ایمکس می باشد.

تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در تهران در این مطلب یکی دیگر از روکش های زیبایی دندان را به نام روکش لمینت ایمکس را به عنوان یکی از انواع لمینت که مزایا و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد  معرفی می کند.

لمینت ایمکس چیست؟

روکش لمینت ایمکس یک روکش دندان بدون نیاز به تراشیدن دندان است. ونیر بدون تراش ایمکس از سرامیک شیشه ای دی سیلیکات لیتیوم ساخته شده است. این نوع از روکش ها نه تنها ماندگاری بسیار بالایی دارند بلکه از لحاظ ظاهر و زیبایی نسبت به سایر لمینت های سرامیکی جذاب تر هستند. لمینت سرامیکی ایمکس از لحاظ شفافیت طوری طراحی شده که شباهت زیادی به مینای دندان طبیعی دارد و تشخیص آن از دندان طبیعی دشوار است. لمینت ایمکس می تواند دقیقا همرنگ با دندانهای طبیعی و یا روشن تر از آنها انتخاب شوند. انتخاب طیف رنگ لمینت سرامیکی ایمکس می تواند کاملاً مطابق نظر بیمار به صورت سفارشی ساخته شوند.  روکش لمینت ایمکس حدود سه دهم تا چهاردهم میلیمتر است و تقریباً به نازکی لنزهای چشمی هستند. به همین دلیل برای نصب این روکش ها دندان ها نیاز به تراشیده شدن ندارند.

برای ارائه روکش لمینت سرامیکی ایمکس نیازی به استفاده از داروی بی حسی یا تزریق وجود ندارد. از ونیر ایمکس می توان برای پوشش دندان های ترک خورده، دندان های بد رنگ، بستن فاصله بین دندان ها به عنوان روش جایگزین با ارتودنسی استفاده کرد. برای دندان های  که پوسیدگی جزئی دارند ونیر لمینت ایمکس می تواند یک انتخاب مناسب برای پوشاندن سطح دندان باشد.

 نحوه نصب روکش لمینت ایمکس

در جلسه اول دندانپزشک متخصص زیبایی ابتدا ساختار دندان‌ها و ویژگی‌های ظاهری آنها را بررسی می‌کند تا مشخص کند این نوع از ونیر برای بیمار مناسب است یا خیر و در صورت مناسب بودن ونیر ایمکس بعد از قالب گیری و انتخاب رنگ روکش را دقیقاً متناسب با وضعیت دندان‌ها سفارش می‌دهد. بیمار می تواند رنگ، اندازه و شکل ونیرها را با کمک دندانپزشک متخصص خود انتخاب کند. برای دندان هایی که قسمتی از آنها دارای لکه شده است و رنگ یکدستی ندارند، متخصص می‌تواند باتوجه به شدت لکه و تغییر رنگ لایه‌های مختلفی از ونیر را به لابراتوار دندانپزشکی سفارش دهد تا باعث ایجاد ظاهری یکدست برای دندان‌ها شود. ساخت این ونیرها در لابراتوار بین یک تا دو هفته طول می‌کشد.

معایب روکش دندان ایمکس

طیف رنگ متنوعی برای ونیر ایمکس وجود دارد که می‌توان آن را همرنگ با دندانهای طبیعی بیمار انتخاب کرد. اما در صورتی که بیمار بخواهد دندان های خود را با انجام روکش لمینت، پنج تا هفت درجه روشن تر کند؛ استفاده از لمینت سرامیکی ایمکس انتخاب مناسبی نیست. روکش های ایمکس به دلیل ظرافت و زیبایی برای دندان های آسیاب مناسب نیستند و بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شوند و همچنین ممکن است در مرحله نصب شکسته شوند. روکش های ایمکس در عین حال که گرانتر از روکش های دیگر هستند نمی توانند انتخاب خوبی برای دندان های خیلی بهم ریخته باشند و فقط مناسب دندان های فاصله دار هستند و به این علت که شفافیت بسیار بالایی دارند برای پوشاندن دندان های خیلی لکه دار مناسب نیستند.

مزایای روکش های دندان ایمکس

  • معمولا گزینه بسیار مناسبی برای دندان های جلو می باشند و به دلیل شفافیت عالی نسبت به روکش‌های زیرکونیا ظاهر طبیعی تری به لبخند می دهند.
  • مدت زمان طول درمان بسیار پایین تر نسبت به درمان های زیبایی دیگر
  • این روکش ها چون از جنس سرامیک های شیشه ای می باشند ، بسیار محکم هستند و کمتر دچار شکستگی می شوند.
  • ماندگاری بسیار بالا ۱۰ تا ۱۵ سال
  • مراحل درمان روکش ایمکس معمولا در طی ۱ الی ۲ جلسه درمانی انجام می شود.

روکش دندان ایمکس برای چه افرادی مناسب است؟

ونیر ایمکس برای افرادی که به زیباتر شدن لبخندشان اهمیت می دهند یک انتخاب عالی است. همچنین این ونیرها برای اصلاح دندان های بدفرم، نامنظم و کج و یا فاصله دار، کاربردی هستند. ونیرهای ایمکس جایگزینی برای سفید کردن دندان‌ها هستند که نه تنها فرم دندان را عوض می‌کنند، بلکه لکه‌ها و رنگ بد دندان را هم می‌پوشانند. با استفاده از این ونیرها دندان‌ ها سفید و یکدست خواهند شد.

همچنین افرادی که دارای دندان های شکسته و لکه دار می باشند می توانند از این روکش ها برای پوشاندن نواقص دندان های خود استفاده کنند.

انواع لمینت دندان ایمکس

دو دسته ایمکس موجود است:

 IPS e.max CAD:

این نوع از لمینت ایمکس ساخته شده از بلوک های شیشه-سرامیکی لیتیوم دیسیلیکات می باشد که ظاهر بسیار زیبا دارند.

IPS e.max ZirCAD :

این نوع از روکش ایمکس که از اکسید زیرکونیوم ترکیب شده اند استحکام بیشتری دارند و برای دندان های عقبی مناسب اند.

نوع دیگری از ایمکس نیز وجود دارد به نام IPS e.max Press Abutment که برای ایمپلنت مناسب است. این نوع از ایمکس از تیتانیوم ترکیب شده با شیشه-سرامیک لیتیوم دیسیلیکات یک جایگزین هیبریدی مناسب برای ایمپلنت هستند.

تفاوت ونیر ایمکس با لومینیرز ایمکس

ماندگاری ونیر ایمکس و لومینیرز ایمکس تقریبا یکی است. هر دو از نوع ونیر های بدون نیاز به تراش دندان هستند. اما این دو در جنس از هم متفاوت هستند. ماده بکار رفته برای ساخت ونیر ایمکس Disilicate Lithium است درحالیکه لومینیرزها از سرینات ساخته می شوند. لومینیرز ایمکس یا ونیر بدون تراش نسبت به روکش های لمینت سرامیکی ایمکس ضخامت بیشتری دارند و در صورتی که دندان ها نیاز به تغییر شکل داشته باشند مثل دندان های کج یا دندان لب پر شده توصیه می‌شود که از لمینت سرامیکی ایمکس به جای لومینیرز استفاده شود. همچنین برای دندان های به شدت زرد شده  معمولاً استفاده از لومینیرز ایمکس توصیه نمی شود چون ضخامت آنها بسیار کم است و تاثیری در روشن تر شدن رنگ دندان‌ها نخواهد داشت. مهمترین تفاوت لمینت سرامیکی ایمکس و لومینیرز ایمکس در قیمت است. قیمت روکش  لومینیرز معمولاً ارزان تر از روکش ایمکس است. بنابراین در صورت جزئی بودن نواقص ظاهری دندان‌ها ؛ دندانپزشک متخصص استفاده از لومینیرز را توصیه میکند.

قیمت روکش دندان ایمکس

قیمت این روکش‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال هر چقدر که تعداد روکش‌های مورد نیاز برای دندان‌ها بیشتر باشد، قیمت کلی روکش دندان نیز بیشتر خواهد شد. همچنین هر چقدر که حجم خرابی و نقص دندان بیشتر باشد، قیمت این روکش نیز بالاتر می رود. یکی دیگر از عواملی که روی قیمت روکش دندان ایمکس تاثیر می‌گذارد، موقعیت مکانی دندانی است که باید این روکش روی آن نصب شود. مثلا دندان‌های عقبی به دلیل ظرافت کمتر در ساخت روکش آنها قیمت کمتری دارند. دندان ‌های جلویی به علت وسیع بودن سطح جلوی آن‌ها و همچنین ظرافت و زیبایی بیشتر، گران تر هستند. به طور کلی تعیین قیمت روکش دندان ایمکس بعد از معاینه و بررسی دندانپزشک متخصص انجام می شود.

لمینت های ایمکس وارداتی هستند و از آنجا که نوسانات ارز بالاست، نمی توان یک رقم قطعی برای هر واحد آن نام برد؛ در سال ۱۳۹۸ قیمت هر واحد این روکش ها حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان بود؛ در حال حاضر قطعا این قیمت با تغییر مواجه شده است برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید با مرکز تخصصی دندانپزشکی مورد نظر خود تماس بگیرید.

جمع بندی

 روکش های دندان ایمکس ظاهری شفاف و براق و همچنین طبیعی دارند؛ به همین دلیل نیز طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. در صورتی که علاقمند به استفاده از این نوع روکش‌ها هستید، به مرکز تخصص ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت  مراجعه کنید. دکتر مانوشا امیری بعد از معاینه دندان‌ها، مناسب بودن وضعیت دندان ها با این نوع از روکش ها را مشخص می کند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در تهران ، روکش کامپوزیت دندان در تهران  و  بلیچینگ دندان در تهران را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)