اگر قصد دارید ظاهر و عملکرد دندان‌های خود را بهبود بخشید، روکش دندان و لمینت دندان دو گزینه مناسب برای ترمیم دندان هستند. این دو روش ترمیمی برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند، بنابراین مهم است که مقایسه روکش تمام سرامیکی و لمینت دندان را دانسته تا بتوانید بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

آیا روکش تمام سرامیکی همان لمینت دندان است؟

روکش های لمینت دندان به این دلیل که از جنس پرسلن هستند و پرسلن نیز نوعی از سرامیک است ممکن است با روکش های تمام سرامیکی اشتباه گرفته شوند و شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که لمینت دندان و روکش تمام سرامیکی چه فرقی با هم دارند؟

مرکز تخصصی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در تهران انتخابی مناسب برای اصلاح طرح لبخند افرادی می باشد که به زیبایی لبخند و مرواریدی بودن دندان های خود اهمیت می دهند. دکتر مانوشا امیری به عنوان یک دندانپزشک متخصص جوان و با دانش روز همراه با تجربیات موفقیت آمیز در زمینه ارائه روکش های تمام سرامیکی و لمینت دندان همچنین کامپوزیت ونیر و بلیچینگ دندان می تواند شما را به لبخند رویایی و دلخواهتان برساند.

اما موضوع اصلی ما که سعی کردیم به طور کامل در این مطلب به آن بپردازیم پاسخ سوال شما عزیزان در زمینه تفاوت لمینت دندان و روکش های تمام سرامیکی می باشد.

با ما تماس بگیرید

روکش تمام سرامیکی چیست؟

روکش یک کلاهک است که روی دندان قرار می‌گیرد و ظاهری مشابه قسمت بالایی دندان دارد که بالای لثه قابل مشاهده است. این روش معمولاً برای دندان‌هایی که به‌شدت آسیب دیده‌اند، استفاده می‌شود. اگر دندان شما به‌شدت پوسیده باشد، با مواد پرکننده زیادی پر شده، عصب‌کشی شده، یا به شدت ترک‌خورده باشد، روکش می‌تواند بهترین گزینه باشد.

روکش‌های سرامیکی نیز، لایه‌های نازکی از مواد سرامیکی هستند که روی سطح دندان قرار گرفته و به پوشش نقاط آسیب دیده کمک کرده و زیبایی طبیعی دندان‌ها را حفظ می‌کنند.

به طور کلی روکش دندان یا از جنس فلز (طلا و…) یا سرامیک یا ترکیبی از این دو می باشد.  روکش های سرامیکی انواع مختلفی دارند که روکش PFM سرامیکی بر پایه فلز (ترکیبی)  قدیمی ترین نوع آن است که می تواند هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ حساسیت زا بودن دارای مشکلاتی باشد. روکش های تمام سرامیکی سری جدید روکش های دندان است که  با پیشرفت تکنولوژی و شباهت زیاد به دندان های طبیعی استفاده از آنها رایج تر شده  و جایگزین روکش های پایه فلزی در ترمیم دندان های از بین رفته و پوسیده شده هستند. روکش تمام سرامیکی از نظر سازگاری بیولوژیکی، انتقال نور و زیبایی ظاهری خیلی بیشتر از انواع دیگر روکش ها شبیه دندان های طبیعی هستند. به اینصورت که بیمار می‌تواند بر طبق نظر خود یک روکش با رنگ سفید روشن یا همرنگ دندان خود انتخاب کند. اما در روکش‌‌های PFM و فلزی از یک لایه پرسلن نیمه شفاف استفاده می‌شود که بعد از مدتی این لایه از بین می‌رود و باعث ایجاد یک نمای بد از دندان می شود.

روکش های تمام سرامیکی به منظور محافظت و اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی برای افرادی که به زیبایی لبخند خود اهمیت می دهند ارائه می شوند. سرامیک به علت مقاومت و استحکام زیادی که دارد گزینه های مناسبی برای دندان های خلفی که مسئولیت بیشتری در جویدن غذا به عهده دارند هستند.

روکش های فلزی به دلیل وجود فلز کمی احساس سنگینی برای بیمار به همراه دارند اما روکش‌‌های تمام سرامیک سبک هستند و بیمار وجود آن‌‌ها را روی دندان خود احساس نمی‌کند.

روش نصب روکش های تمام سرامیکی به اینصورت است که دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی ابتدا از باقی مانده دندان تخریب شده و در موارد نصب تاج برای جایگزینی دندان های ازدست رفته قالبی تهیه نموده و به لابراتوار دندانپزشکی می فرستد. متخصص ترمیمی بعد از آماده سازی دندان (تراشیده مینای دندان) روکش های آماده شده را روی دندان و یا روی اباتمنت ها نصب می کند. ممکن است تا فاصله آماده شدن تاج دائمی از روکش های موقت استفاده شود.

 

لمینت دندان چیست؟

برای مقایسه روکش تمام سرامیکی و لمینت دندان باید لمینت دندان را نیز تعریف کنیم. لمینت یک لایه نازک از پرسلین است که روی سطح دندان قرار گرفته و معمولاً برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود. این لمینت‌ها عمدتاً روی دندان‌های جلویی که قابل رؤیت هستند، اعمال می‌شوند و می‌توانند دندان‌های تغییر رنگ یافته، ناهموار، کج، فرسوده یا لب‌پر شده را پوشش دهند. روش لمینت دندان کمتر تهاجمی است و بخش بزرگی از دندان اصلی را دست‌نخورده باقی می‌گذارد.

روکش های لمینت دندان ورقه های نازک و ظریف از جنس پرسلن هستند که برخلاف ترمیمی بودن روکش های تمام سرامیکی بیشتر جنبه زیبایی آنها مدنظر است. مواد ذوب شده پرسلن و چینی در لابراتوار دندانپزشکی مطابق قالب گرفته شده از سطح دندان ها ساخته می شوند و توسط بهترین دندانپزشک لمینت در تهران و متخصص زیبایی روی دندان های از قبل تراشیده شده و آماده شده توسط مواد چسبنده مخصوص و نور ماورا بنفش بر روی سطح دندان ها متصل می شوند. امروزه بسیاری از مردم برای برطرف کردن نواقص جزئی دندان های خود مثل فاصله دار  بودن یا بد رنگی و یا لب پریدگی های کوچک از روکش های لمینت دندان استفاده می کنند. لمینت ها انتخاب مناسبی برای سفید تر شدن و زیباتر شدن دندان ها و اصلاح طرح لبخند می باشند.

تفاوت کاربرد روکش های تمام سرامیکی و لمینت دندان

روکش تمام سرامیکی؛ در مواردی که جای خالی دندان های از دست رفته از طریق ایمپلنت یا بریج پر می شوند به عنوان تاج دندان استفاد می شوند، دندان های پوسیده و تخریب شده که از طریق مواد پرکننده قابل ترمیم نیستند به وسیله روکش های تمام سرامیکی ترمیم می شوند. دندانی که ترمیم شده است، میکروب به راحتی می تواند از طریق کانال به قسمت ریشه‌ دندان نفوذ کند. به همین دلیل احتمال عفونت و آبسه‌ دندان وجود دارد. روکش های تمام سرامیکی دندان راه نفوذ میکروب به سمت ریشه‌ دندان را می بندند. به طور کلی روکش های تمام سرامیکی تمام محیط و دور تا دور دندان را در بر میگیرد در واقع یک محافظ کلی برای تمام قسمت های تاج دندان است در حالی روکش های لمینت دندان فقط روی سطح دندان را می پوشانند و در مواردی که ساختار زیادی از دندان آسیب دیده باشد کاربرد ندارند.

مقایسه طول عمر روکش تمام سرامیکی و لمینت دندان

روکش تمام سرامیکی مانند لمینت دندان از ماندگاری و طول عمر خوبی  بر خوردار است و در صورت نگه داری و رعایت بهداشت مناسب هر کدام از این دو نوع روکش دندانی می توانند بالای ده سال دوام داشته باشند. در مواردی مثل عدم رعایت بهداشت اصولی دهان و دندان و بروز بیماری های لثه و مشکلات سلامتی ممکن است نیاز به تعویض روکش ها زودتر از تاریخ انقضا آنها صورت گیرد. بنابراین رعایت نکات ضروری بعد از انجام روکش ها هم در روکش های مقاوم سرامیکی و هم در لمینت ها موضوع بسیار مهمی می باشد.

دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک لمینت در تهران و سایر دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی دندان نکات لازم در مورد نگه داری و مراقبت از روکش های دندانی را برای بیماران خود توضیح می دهند و تاکید می کنند برای افزایش طول عمر روکش ها رعایت دستورات بهداشتی مانند دندان های طبیعی الزامی می باشد.

مقدار تراشیده شدن دندان در لمینت دندان و روکش تمام سرامیکی

مقدار تراش دندان در روکش های تمام سرامیکی بیشتر از روکش لمینت دندان است. در لمینت دندان ها فقط به میزانی که روکش ها بتوانند به درستی روی دندان نصب شوند تراشیده می شوند ولی مقدار تراش در روکش تمام سرامیکی حدود ۲ میلیمتر دور تا دور دندان می باشد. به طور کلی روکش تمام سرامیک در موقعیتی برای دندان پیشنهاد می شود که مینای دندان به دلیل پوسیدگی زیاد و یا شکستگی راهی  جز ترمیم با روکش نداشته باشد. اگر دندان ها از ساختار نسج سالم تری  برخوردار باشند استفاده از لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان یک انتخاب بهتر است.

با ما تماس بگیرید

تفاوت روکش و لمینت (فرق روکش با لمینت)

فرق اصلی بین روکش و لمینت دندان در میزان پوشش دندان اصلی است. لمینت‌ها لایه‌های نازکی هستند که فقط سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهند، درحالی‌که روکش‌ها کل دندان را می‌پوشانند. اگر نیاز به تقویت و ترمیم بیشتری باشد، روکش‌های دندان گزینه مناسبی هستند، چراکه علاوه بر بهبود ظاهر، قدرت و عملکرد دندان را نیز افزایش می‌دهند. در مقابل، لمینت‌ها بیشتر برای بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شوند.

اگر لمینت به‌جای روکش در مواردی که دندان نیاز به تقویت بیشتری دارد استفاده شود، ممکن است منجر به خرابی زودهنگام لمینت شود. خوشبختانه، اگر در آینده نیاز باشد، همیشه می‌توان لمینت را به روکش دندان تبدیل کرد.

همچنین در ادامه مقایسه روکش تمام سرامیکی و لمینت دندان باید گفت که روکش‌های سرامیکی نیز لزوماً بهتر از لمینت ها نیستند. هر دو روش گزینه‌های مناسبی برای زیبایی دندان‌ها هستند البته باید در نظر داشت که روکش‌ها توانایی جویدن و خوردن شما را ارتقا می‌دهند. درواقع استفاده از هر یک از این روش‌ها به وضعیت دندان و تشخیص دندان‌پزشک شما بستگی دارد. دکتر مانوشا امیری با سال‌ها تجربه در زمینه زیبایی دندان، بهترین مشاوره و خدمات را با مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهد.

جمع بندی

بنابراین روکش های تمام سرامیکی یکی از روش های ترمیمی و اصلاح طرح لبخند به همراه محافظت و نگه داری از دندان های آسیب دیده و جایگزینی برای دندان های از دست رفته می باشد. این در حالیست که لمینت دندان با هدف انحصاری زیبایی دندان برای برطرف کردن نواقص جزئی دندان ها به کار برده می شود. البته جنبه محافظتی روکش های لمینت دندان نباید نادیده گرفته شود.

همانطور که گفتیم روکش های تمام سرامیکی مانند لمینت ها نیاز به تراشیده شدن مینای دندان دارند چه بسا بیشتر از مقداری که برای لمینت تراش داده می شود.

در واقع لمینت دندان و روکش های تمام سرامیکی دو روکش متفاوت از هم همراه با کارایی و مزایای منحصر به فرد خود هستند که در مواردی مثل اصلاح طرح لبخند و محافظت از دندان ها با هم مشترک هستند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری ارائه دهنده انواع روش های ترمیمی و زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند شما مراجعین محترم می باشد. برای اطلاعات بیشتر و پاسخ سوالات خود می توانید از طریق مشاوره آنلاین با ما در همین مرکز در تماس باشید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین لمینت دندان در تهران و یا بهترین کامپوزیت دندان در تهران   و  بلیچینگ دندان در تهران را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید

 

۲.۸/۵ - (۶ امتیاز)