تراشیدن مینای دندان برای نصب روکش لمینت

یکی از روش های زیبایی و اصلاح طرح لبخند انجام روکش های لمینت می باشد که امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

به احتمال زیاد می دانید که تراش مینای دندان  در نصب روکش لمینت یکی از مهمترین مواردی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین مراجعه به بهترین دندانپزشک متخصص زیبایی و ماهر در ارائه این  نوع از روکش ها برای زیبایی لبخند و دندان های شما یکی از موارد مهم می باشد. انجام روکش لمینت دندان یکی از روشهای ظریف دندانپزشکی است و اگر به درستی انجام نشود قطعا با شکست همراه می شود. به این صورت که در صورت بیش از حد تراشیده شدن مینای دندان و یا کمتر از حد استاندارد آن روکش ها دچار شکستگی و افتادن از روی دندان می شوند.

خیلی از مراجعین ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری از ما می پرسند که چه مقدار از مینای دندان تراشیده می شود؟ و یا تراشیده شدن مینای دندان درد دارد یا خیر؟ و یا ابهامات دیگری در مورد تراشیده شدن دندان های خود دارند. به همین دلیل ما سعی کردیم در این مطلب تا جایی که ممکن است پاسخگوی اینگونه از سوالات شما عزیزان باشیم.

روکش لمینت دندان چیست؟

روکش لمینت لایه های ظریف همرنگ دندان هستند که جهت بهبود اصلاح طرح لبخند افراد طراحی شده اند. دندانپزشکان متخصص زیبایی با استفاده از روکش های لمینت نواقص جزئی دندان مثل تغییر یا لب پریدگی و یا فاصله بین دندان ها را بر طرف می کنند. لمینت‌ها علاوه بر مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله محافظت از دندان ها و پوشاندن ناهم ترازی و سایر عیوب دندان و در نتیجه یکدست کردن دندان ها.

روکش های لمینت‌ از جنس پرسلن (چینی)، هستند. لمینت های دندان پرسلن مقاومت بهتری نسبت به کامپوزیت رزین در برابر لکه ها دارند و به دلیل بازتاب نور بهتر طبیعی تر به نظر می رسند.

مراحل انجام لمینت دندان

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی بعد از معاینه و بررسی کامل دندان ها در صورت مناسب بودن شرایط فرد جلسه شروع روند نصب روکش ها تعیین می کنند. دندان ها برای نصب روکش های لمینت نیاز به آماده سازی دارند به این صورت که مقداری از مینای دندان تراشیده می شود و سپس بعد از قالب گیری روکش های موقت تا زمانی که روکش های پرسلن دائمی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شوند روی دندان ها نصب می شوند. بعد از حدود یک الی دو هفته روکش دائمی بوسیله چسب های مخصوص روی سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند.

آیا بدون نیاز به تراش دندان میتوان روکش لمینت را نصب کرد؟

بله. روکش های خیلی نازک و ظریفی هستند که برای نصب به دلیل نازک بودن نیاز به تراشیده شدن مینای دندان ندارند. این روکش ها به روکشهای لومینیرز معروف اند. لومینیزر یک برند از این نوع روکش های بدون نیاز به تراش دندان است و برند های دیگری هم از این نوع روکش وجود دارد.

نحوه تراش دندان برای نصب روکش لمینت

تراش دندان برای روکش لمینت در سطح رویی دندان و جهت کاهش ضخامت دندانهای طبیعی انجام می گیرد که مهمترین قسمت آماده سازی دندان برای روکش لمینت است و تاثیر زیادی روی نتیجه کار خواهد داشت. دندانپزشک متخصص زیبایی باید طوری تراش دندان ها را انجام دهد که بعد از نصب روکش های لمینت سرامیکی فرد احساس نکند یک جسم اضافی در دهان وجود دارد و از لحاظ ظاهری نیز دندان‌ها ضخیم و غیرطبیعی نباشند. نحوه تراش دندان باید طوری باشد که بعد از نصب لمینت سرامیکی لبه آن ها به راحتی قابل تشخیص نباشد و با سطح دندانهای مقابل نیز برخورد نداشته باشد. در طول مدت انتظار برای آماده شدن ونیر های لمینت اصلی باید از ونیر موقت روی دندان ها استفاده شود.

بهترین لمینت دندان در رشت

 

چه مقدار از مینای دندان تراشیده می شود؟

معمولا حدود ‏ نیم میلی متر از مینای دندان تراشیده می شود. تراش دندان  به اندازه ضخامت روکش لمینت سرامیکی بستگی دارد. دندانپزشک متخصص زیبایی هنگام تراشیدن دندان سعی می کند تا بیشترین میزان مینای دندان را برای بیمار حفظ کند. شکل، سایز و نواقص ظاهری دندان ها در نحوه تراش دادن دندانپزشک برای نصب روکش لمینت موثر است.در بعضی موارد برای تراز شدن دندان ها لبه های دندان نیاز به تراشیده شدن دارند تا از ارتفاع آنها کم شود. اگر دندان دچار پوسیدگی باشد به مقدار بیشتری تراش نیاز دارد. اگر دندان دارای روکش کامپوزیت باشد ابتدا روکش های قبلی به طور کامل از روی دندان ها تراش داده می شوند تا لمینت سرامیکی به خوبی با مینای دندان پیوند برقرار کند.

در مواردی که ساییدگی شدید در دندان وجود دارد معمولاً دندانپزشک با تراش دندان ارتفاع آنها را کم می‌کند تا سطح تماس دندانهای مقابل با یکدیگر کمتر شود. دندانپزشک متخصص زیبایی سعی می کند حداکثر تا جایی مینای دندان را تراش دهد که به لایه عاج دندان نرسد چون لمینت های سرامیکی در صورتی دوام و ماندگاری طولانی دارند که  با مینای دندان پیوند بخورند.

در موارد نادر دندانپزشک ممکن است تا یک و نیم میلی متر مینای دندان را بتراشد. در این صورت نحوه تراش دندان به صورت تهاجمی تر می شود و باعث می شود  ونیرهای لمینت ضخیم تری برای پوشش دادن دندانها ساخته شود. روکش لمینت ضخیم به درخشان تر و سفید تر نشان دادن دندان ها کمک می کند اما از طرف دیگر در صورتی که مینای دندان به طور کامل از بین برود و لمینت سرامیکی روی لایه عاج دندان نصب شود؛ طول عمر آن کاهش خواهد یافت.

آیا تراشیده شدن مینای دندان دردناک است؟

دندانپزشک متخصص می تواند دندان را بدون بی حسی تراش دهد اما به علت درد و ناراحتی احتمالی از تزریق داروی بی حسی برای بیمار استفاده خواهد کرد. دندان معمولاً نسبت به تراشیدن با دریل و همچنین اسپری آب سرد که باید برای تراش دندان مورد استفاده قرار بگیرد؛ حساس است و اگر نیاز باشد که روکش لمینیت زیر خط لثه قرار بگیرد نیاز به دستکاری در بافت های لثه وجود دارد که ممکن است برای بیمار درد و ناراحتی بیشتری ایجاد کند. به همین علت توصیه می شود که قبل از تراش دندان از تزریق بی حسی موضعی استفاده شود.

جمع بندی

همانطور که در موارد بالا توضیح دادیم سطح مینای دندان ها تراشیده می شود و به مینای دندان آسیبی نخواهد رسید. همچنین روکش لمینت به صورت کامل دندان را پوشش می دهد و هیچگونه درز و شکافی برای آسیب مینای دندان باقی نخواهد ماند. در بعضی موارد مثل بدفرمی یا بدرنگی سطح دندان تراش بیشتر بر روی دندان ها لازم است که تنها در این مواقع ممکن است مینای دندان ها نیز آسیب ببینند. نحوه تراش دندان بر اساس استانداردهای موجود و توافق بین تکنسین و دندانپزشک متخصص زیبایی به حفظ مینای دندان و افزایش درصد موفقیت انجام روکش لمینت کمک می‌کند.

و در نهایت انتخاب و مراجعه به دندانپزشک متخصص زیبایی با تجربه و ماهر در ارائه روکش های لمینت و کامپوزیت یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. افرادی که قصد انجام لمینت دندان در رشت و یا کامپوزیت دندان در رشت را دارند به خوبی میدانند که مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی در رشت میباشد و تمام مراجعینی که به این مرکز مراجعه کرده اند در نهایت از لبخند زیبا و درخشان خود راضی بوده اند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

Rate this post