آیا روکش لمینت و لومینیرز دو روکش متفاوت از هم هستند؟

امروزه اکثر افراد به دنبال مناسب ترین روش برای طرح اصلاح لبخند خود هستند. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی روش های موثر در اصلاح طرح لبخند مانند انجام روکش های تمام سرامیکی، روکش لمینت دندان و کامپوزیت دندان را به مراجعین خود پیشنهاد میدهد. این روکش ها برای رفع مشکلات ظاهری دندان ها مثل بدرنگی، بد فرمی، نامنظمی، کوتاهی دندان ها و فاصله بین آنها استفاده می شوند. یکی دیگر از روکش هایی که برای زیبایی دندان ها استفاده میشود روکش های لومینیرز هستند که احتمالا خیلی کمتر به گوشتان خورده است.

لمینیت دندان و لومینیرزها دو روش محبوب اصلاح طرح لبخند هستند. با این دو روش لبخند شما جذاب تر شده و نقایص دندان ها برطرف می شوند.

شاید شما برای یک انتخاب مناسب تر لازم است با تفاوت این دو روش اصلاح لبخند بیشتر آشنا شوید. تفاوت روکش لومینیرز و لمینت برای انتخاب بهتر روش اصلاح طرح لبخند و محافظت از دندان ها مسئله مهمی است که باید قبل از دریافت درمان های زیبایی و ترمیمی آگاهی داشته باشید.

ما در ادامه به توضیح هر کدام از این دو روش برای پی بردن به تفاوت های آنها می پردازیم:

روکش لمینت دندان چیست؟

لمینت ها لایه های ظریفی از جنس پرسلن هستند که بعد از آماده سازی دندان ها روی دندان ها نصب می شوند. روند آماده سازی دندان ها به این شکل است که ابتدا مقداری از مینای دندان تراشیده می شود سپس بعد از قالب گیری از دندان ها برای ساخت روکش های لمینت مطابق اندازه و شکل و طیف رنگی دندان ها به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شوند. بعد از آماده شدن روکش ها دندانپزشک متخصص زیبایی شما آنها را با چسب مخصوصی روی دندان های تراش خورده قرار می دهند.

روکش لومینیرز دندان چیست؟

به فرایند نصب لومینیرز دندان، روش نصب «بدون نیاز به آمادگی قبلی» یا ونیر بدون تراش می گویند که در آن نیاز چندانی به آماده سازی دندان، تراشیدن و تغییر دادن آن نداریم. برندهای زیادی هستند که مواد مورد نیاز برای این روکش های نازک را تهیه می کنند. یکی از این برندها  لومینیرز   (Lumineers)   است.

اما بیشتر افراد ونیرهای خیلی نازک را با این اسم می شناسند، به همین دلیل تا پایان این مطلب به جای روکش نازک از کلمه لومینیرز استفاده می کنیم. تکنیک بدون تراش را می توان با روکش های نازک دیگری هم انجام داد.

روکش های لومینیرز لایه ی خیلی ظریف و نازکی هستند که متخصص زیبایی دندان آنها را به صورت یکدست روی دندان ها قرار می دهد. روکش های لومینیرز به دلیل ظرافت فوق العاده خود زیبایی طبیعی چشمگیری به دندان ها می بخشند. همچنین ظریف بودن این روکش ها، آماده سازی دندان ها جهت نصب روکش را کاهش می دهند. آماده سازی دندان ها یکی از تفاوت های مهم روکش لومینیرز و لمینت محسوب می شود. دندانپزشک متخصص زیبایی در مرحله آماده سازی دندان ها برای نصب لومینیرز نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد چون لایه های نازک لومینیرز که به آن لمینیت بدون تراش یا No-prep نیز گفته می شود، ضخامت بسیار کمی دارند و ظاهر دندان ها را مصنوعی نشان نمی دهند.

تفاوت روکش های لومینیرز و لمینت دندان

همانطور که گفتیم لومینیرز هیچ نیازی به تراشیدن و آماده سازی قبل از نصب ندارند و به تبع آن از بی حسی خبری نیست. چیزی که در ارائه روکش های لمینت وجود دارد.

فرایند نصب لومینیرز در اولین جلسه سریع و راحت است ؛ دندانپزشک فقط سطح دندان ها را پولیش می دهد تا تمیز شوند و سپس برای ساخت مواد لومینیرز از روی دندان ها قالب می گیرد. در این روکش ها چون دندان تراشیده نمی شود در فاصله آماده سازی لومینیرز نیازی به نصب روکش های موقت وجود ندارد. ولی تا زمان آماده شدن روکش های لمینت در لابراتوار دندان های تراشیده شده به روکش های موقت نیاز دارند.

معمولاً لمینت در مقایسه با لومینیرز کمترین آسیب را به لثه می رساند. لومینیرز یا روکش هایی که نیاز به آماده سازی ندارند باعث التهاب لثه و قرمزی خواهند شد زیرا یک لایه باید به قسمت میانی دندان اضافه شود و احتمال تشکیل پلاک را افزایش خواهد داد.

روکش های لومینیرز ارزان تر از روکش های لمینت هستند.

 

شباهت های روکش لمینت و لومینیرز 

  • بهبود ظاهر دندان های شکسته و نامرتب
  • سفیدتر و روشن تر کردن دندان ها
  • اصلاح دندان های ترک خورده
  • بستن فاصله بین دندان ها
  • ارائه ظاهر طبیعی به لبخند
  • هر دو از مواد سرامیک ساخته شده‌اند
  • مقاومت و ماندگاری بالا
  • هر دو به صورت سفارشی برای بیماران ساخته می شوند.
  • غیر قابل رنگ پذیری

کدام روکش بهتر است لومینیرز یا لمینت؟

اگر به فکر زیباتر کردن لبخند خود هستید یا دنبال راهی برای بستن فاصله بین دندان ‌هایتان هستید می‌‌توانید به سراغ لومینیرز بروید. در بیشتر موارد در صورت نقص در بایت دندان ها و اکلوژن (هماهنگی بین دندان ها) می‌‌توانید از لومینیرز برای اصلاح لبخند خود استفاده کنید. در مواردی مثل مورد کراس بایت (جلو بودن دندان های جلویی) روکشهای لمینت تنها راهی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. چون در این حالت باید سطح بیرونی دندان آماده شود تا دندانپزشک متخصص زیبایی بتواند لبخند دلخواهتان را ارائه دهد. اما افرادی که دچار اپن بایت هستند (روی هم قرار نگرفتن دندان های بالا و پایین) روکش های لومینیرز مناسب هستند. همچنین برای پوشاندن لکه های روی دندان روکش های لمینت به دلیل ضخامت بیشتر مناسب تر هستند. دندانپزشک متخصص زیبایی در زمان انتخاب و ارائه هرکدام از این روکش ها به سلامت دندان‌ های فعلی، رنگ و مطابقت دندان‌ ها دقت می کند.

جمع بندی

همه افرادی که ظاهر دندان‌ های خود را دوست ندارند می‌ توانند کاندید مناسبی برای نصب لمینت و لومینیرز باشند. اما به طور کلی بهترین افراد برای نصب روکش لمینت و لومینیرز افرادی هستند که لثه و دندان آنها در سطح مناسبی از سلامت قرار دارد. البته دکتر مانوشا امیری برای کسانی که روکش لمینت دندان در رشت را انجام میدهند ابتدا به بررسی و معاینه شرایط دهان و دندان بیمار می‌ پردازد و بعد از اطمنیان از سلامت کامل دهان و دندان اقدام به نصب روکش لمینت یا لومینیرز یا هر روکشی که برای بیمار مناسب است می‌ کند. همچنین مینای دندان باید ضخامت مناسبی داشته باشد به این دلیل که تراشیده شدن آن تاثیری بر دوام و استحکام دندان نداشته باشد. بنابراین انتخاب بهترین دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی برای ارائه روکش های دندانی با نتایج عالی و دلخواه می تواند یک موضوع خیلی مهم باشد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)