پرسلین یک نمونه خاصی از سرامیک است که به طور معمول برای روکش دندان استفاده میشود. وقتی کسی به یک روکش سرامیک اشاره می کند موارد مورد بحث تقریبا به طور قطع پرسلین است. پس چرا برخی از مردم ادعا می کنند بین روکش های سرامیکی و پرسلین تفاوت وجود دارد؟ آنها به احتمال زیاد از واژه پرسلین به جای پرسلین ترکیب شده با فلز استفاده می کنند. در ادامه تفاوت روکش های سرامیکی و پرسلین دندانی را بررسی می کنیم.

روکش تمام سرامیک در رشت | دکتر مانوشا امیری

روکش سرامیکی چیست؟

معمولا روکش تمام سرامیک کاملا از پرسلین یا نمونه های دیگری از سرامیک ساخته می شود. مانند تمام موارد، روکش روی دندان خراب شده قرار میگیرد تا ظاهر، شکل یا ساختار آن را ترمیم کند. روکش تمام سرامیک برای کسانی است که ظاهر را اولویت قرار می دهند، یا برای دندان های جلویی اقدام می کنند گزینه بسیار محبوبی است. دلیل این مساله، ظاهر نزدیک به دندان های طبیعی آنها است. اگر شما از آلرژی به فلز رنج میبرید ممکن است روکش تمام سرامیکی را ترجیح دهید.

عمر روکش تمام سرامیک چقدر است؟

یکی دیگر از مزایای عمده روکش های تمام سرامیکی مقاومت بالا در برابر تغییرات دما است. برای مثال به یک کاسه پرسلین یا سرامیکی فکر کنید- زمان گرم شدن آن با محتوای داخل، نسبت به ظرف های فلزی بسیار طولانی تر است. این بدان معنی است که روکش های تمام سرامیکی می توانند حساسیت دما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در صورت استفاده از روکش های فلزی حساسیت به دما به سرعت قابل احساس است.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

با این حال این بدان معنا نیست که روکش های تمام‌سرامیک محکم ترین گزینه هستند. گرچه هنوز هم محکم به حساب می آیند، ولی یکی از گزینه های بسیار شکننده ای، به خصوص در مقایسه با فلزات هستند. همچنین یک روکش تمام سرامیک ممکن است باعث پوسیدگی بیشتر دندان های مجاور خود شود. به خصوص اگر آنها را بسایید.

تفاوت روکش های سرامیکی

روکش پرسلین ترکیب شده با فلز چیست؟

روکش PFM یا porcelain fused to metal بسیاری از جاذبه های زیبایی روکش تمام سرامیک را دارد، با این حال ماندگاری آن نسبت به روکش تمام سرامیک بسیار بیشتر است. قسمت داخلی روکش، بخشی که دندان اصلی را احاطه می کند، شامل یک لوله فلزی کوچک است که سپس توسط نمای بیرونی پرسلین که از نظر ظاهری مطلوب است پوشانده می شود.

مشکلات روکش دندان چیست؟ | عمر روکش دندان چقدر است؟

به دلیل ساخته شدن پایه از فلز، به طور کلی شما می توانید از یکپارچگی ساختاری بیشتر و کاهش احتمال شکستگی لذت ببرید. همچنین به طور همزمان، پوشش پرسلین ظاهر دندان را طبیعی و جذاب نشان میدهد.

همانطور که گفته شد روکش های PFM همیشه به اندازه روکش تمام سرامیک ها قانع کننده بنظر نمی رسند. برخی از افراد ممکن است لوله فلز را از میان پرسلین یا اطراف لبه های دندان ببینند. اگر لثه های شما تحلیل برود، ممکن است فلز باعث ایجاد خطوط تیره در اطراف دندان شما شود.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post