مثل هر درمان دیگری، استفاده از روکش دندان نیز ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. در ادامه این مطلب با مشکلات روکش دندان آشنا خواهیم شد. همچنین در مورد عمر روکش دندان و نگهداری از آن نیز نکاتی را خواهیم گفت. لازم به ذکر است که با انتخاب متخصص و دندانپزشک مناسب، و همچنین توجه به نکات دکتر دندانپزشک و نگهداری مناسب، می توانید از تمامی مشکلات ذکر شده در ادامه این مطلب تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

روکش تمام سرامیک توسط دکتر مانوشا امیری | انجام روکش دندان سرامیکی در رشت

احساس درد یا حساسیت: دندان تازه روکش شده ممکن است بلافاصله بعد از عمل حساس شود این مساله به این دلیل است که داروی بی حسی شروع به از بین رفتن میکند. اگر دندان روکش شده هنوز عصب داشته باشد، ممکن است نسبت به گرما و سرما حساسیت نشان بدهید. دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که با خمیردندان مخصوص دندان های حساس مسواک بزنید. درد یا حساسیتی که هنگام گاز گرفتن شما اتفاق می افتد به این معنی است که روکش خیلی بلند تر از دندان است. در این صورت با دندانپزشک خود تماس بگیرید. این مشکل به آسانی برطرف میشود.

مطلب مرتبط: روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

روکش خرد شده: روکش تمام پرسلین میتواند گاهی اوقات خرد شود. اگر این خرد شدگی کوچک باشد میتواند ترمیم شود و روکش میتواند در دهان شما باقی بماند. اگر خرد شدگی بزرگ باشد یا تعداد خرد شدگی زیاد باشد، ممکن است روکش دندان احتیاج به تعویض داشته باشد. برای جلوگیری از این نوع مشکلات روکش دندان ، روکش تمام سرامیک پیشنهاد می شود.

روکش لق: گاهی اوقات چسبی که روکش را نگه می دارد ممکن است زیر روکش از بین برود. این مساله نه تنها باعث لق شدن روکش میشود، بلکه باعث میشود باکتری ها به داخل آن نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان باقی مانده شود. اگر احساس کردید روکش شما سست شده، با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید.

افتادن روکش: روکش دندان در حقیقت میتواند از جای خود کنده شود. هنگامی که این اتفاق می افتد معمولا به دلیل قرار گرفتن نامناسب یا کمبود چسب است. اگر این اتفاق برای شما افتاد خیلی سریع به مطب دندانپزشکی خود مراجعه کنید. دندانپزشک ممکن است تا زمانی که بتوانید برای ملاقات بروید دستورالعمل های خاصی برای مراقبت از دندان و روکش به شما بدهد. دندانپزشک ممکن است بتواند دوباره روکش را در جای خود با چسب قرار بدهد. اگر روکش نتواند در جای خود قرار بگیرد باید روکش جدیدی ساخته شود.

مطلب مرتبط: مراحل روکش دندان چیست؟ | آماده سازی دندان برای روکش

واکنش حساسیت: فلزاتی که در ساخت روکش دندان استفاده میشود اغلب ترکیبی از چند فلز میباشد.شما ممکن است به فلز یا پرسلین که در ساخت روکش استفاده شده واکنش حساسیت نشان دهید.اگر چه این خیلی نادر میباشد.

خط تیره روی دندان روکش شده در کنار خط لثه: شما ممکن است یک خط تیره نزدیک به خط لثه دندان روکش شده ببینید. این طبیعی است. مخصوصا اگر روکش پرسلین ترکیب شده با فلز داشته باشید. این خط تیره فلز موجود در روکش است که نشان داده میشود.

هزینه روکش دندان
مشکلات روکش دندان چیست؟ | عمر روکش دندان چقدر است؟

تا چه مدت زمانی روکش دندان دوام دارد؟

به طور میانگین روکش دندان بین ۵ تا ۱۵ سال دوام می آورد. مدت دوام میتواند بستگی به مقدار فرسودگی روکش داشته باشد و اینکه شما به خوبی تکنیک های بهداشت دهان و عادت شخصی مربوط به دهان را پیروی کنید. این عادت های مربوط به دهان میتواند شامل موارد زیر بشود.

  • ساییدن یا محکم روی هم چفت کردن دندان ها
  • جویدن یخ
  • ناخن جویدن
  • باز کردن بسته بندی ها با استفاده از دندان

آیا دندان روکش شده به مراقبت خاصی نیاز دارد؟

دندان روکش شده به مراقبت خاصی نیاز ندارد. اگرچه دندان زیرین هنوز احتیاج به محافظت از پوسیدگی و بیماری لثه دارد. به همین دلیل شما باید عادت خوب بهداشت دهان را رعایت کنید. این عادات شامل مسواک زدن دندان دو بار در روز یا نخ دندان کشیدن یک بار در روز مخصوصا اطراف روکش ناحیه ای که لثه و دندان باهم برخورد دارند است. همچنین از گاز زدن سطح سفت با روکش پرسلین خودداری کنید( برای مثال جویدن یخ یا دانه های ذرت) تا از شکستگی پرسلین جلوگیری کنید.

مطلب مفید: جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

هزینه روکش دندان چقدر میشود؟

هزینه روکش دندان میتواند متفاوت باشد و بستگی به جایی که زندگی میکنید یا نوع روکشی که انتخاب میکنید دارد. به طور مثال روکش های پرسلین به طور معمول گران تر از روکش های طلا هستند که آنها هم نیز از روکش پرسلین ترکیب شده با فلز گران تر هستند.هزینه روکش دندان معمولا به طور کامل تحت پوشش بیمه نیست.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post