دندانپزشک شما ممکن است از بین انواع ونیر، یکی را پیشنهاد بدهد. کامپوزیت ونیر مستقیم، کامپوزیت ونیر غیرمستقیم، و پرسلین ونیر. در این مطلب با سه نوع مختلف ونیر به صورت کامل آشنا شده و مزایا و معایب هر یک را بصورت جداگانه بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که کامپوزیت ونیر همان لمینت یا ونبر از جنس کامپوریت است.

کامپوزیت ونیر  | دکتر مانوشا امیری | زیبایی دندان 

کامپوزیت ونیر مستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم از مواد رزین کامپوزیتی ساخته شده است و مستقیما روی دندان های شما به کار برده می شود. آماده شدن دندان های شما برای استفاده از این روش زمان زیادی نمی برد و دندانپزشک در زمان کمی برای این کار آماده می شود. همچنین ادامه پروسه این روش نیز زمانبر نیست.

روکش تمام سرامیک دندان 

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم ( لمینت ها )

تفاوت اصلی بین کامپوزیت ونیر مستقیم و غیر مستقیم ( لمینت ها ) روش به کار بردن آن است، نه ماده مورد استفاده از آن. در این روش نبز دندان های شما همانند کامپوزیت ونیر های مستقیم آماده می شود. اما کامپوزیت ونیر های غیر مستقیم به صورت سفارشی، در بیرون از دهان، در مطب دندانپزشکی شما یا در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته میشوند. شما تا زمان ساخته شدن ونیرهای غیر مستقیم ( لمینت ها ) مجموعه ای از روکش های موقت را دریافت خواهید کرد. در جلسه بعدی، لمینت های ساخته شده، با یک لایه چسب روی دندان های شما قرار میگیرند. لمینت ها در مقایسه با مدل مستقیم ( کامپوریت ونیر ) بهتر میتوانند در برابر فرسایش ایستادگی کنند و در برابر شکستگی بیشتر مقاوم هستند. اگرچه هزینه آنها بیشتر از کامپوزیت ونیر مستقیم است.

کامپوزیت ونیر چیست؟ | چه کسی می تواند از کامپوزیت ونیر استفاده کند؟

پرسلین ونیر

یکی دیگر از انواع ونیر، پرسلین ونیر ها هستند. پرسلین ونیر ها به صورت سفارشی از پرسلین برای دندان های شما ساخته میشوند. دندانپزشک از دندان شما یک نمونه میگرد تا با استفاده از این نمونه و قالب ها، ونیرهای شما در آزمایشگاه ساخته شود، روندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر زمان ببرد. در حالی که شما منتظر هستید یک سری از روکش های موقتی را برای استفاده دریافت خواهید کرد. در نتیجه از این نظر دقیقا مانند روکش های کامپوزیت غیر مستقیم  ( لمینت ) است. هنگام آماده شدن دندانپزشک لایه های نازک پرسلین را به جلوی دندان های شما میچسبانند و آن ها را به گونه ای شکل میدهد که تا انجایی که ممکن است طبیعی بنظر برسند.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

مقایسه انواع ونیر

در هر دو نوع از ونیر ها جنبه های مثبت و منفی وجود دارد. قبل از انتخاب مزایا و معایب هر کدام را با دقت بسنجید .

نکات مثبت کامپوزیت ونیر: ۱- هزینه کمتر ۲- اگر از ونیر مستقیم استفاده کنید روند استفاده از آن کوتاه تر میشود ۳- میتواند بسیاری از مشکلات زیبایی که شامل کجی دندان،تغییر رنگ و عیوب دیگر می شود را بپوشاند.

معایب کامپوزیت ونیر: ۱- مواد به کار برده شده در آن از پرسلین ضعیف تر است و اغلب ممکن است شکسته شود ۲- خیلی اوقات بیشتر از پرسلین ونیر نیاز به تعویض و ترمیم دارد

نکات مثبت پرسلین ونیر: ۱- دوام طولانی تر به دلیل مواد سخت تر ۲- سفارشی ساخته شده ۳- ظاهر طبیعی تری را فراهم میکند ۴- میتواند دندان هایی که لکه های تیر ه تری دارند و یا دندان هایی را که در وضعیت نادرست تری هستند را نسبت به کامپوزیت ونیر بیشتر اصلاح کنند

معایب پرسلین ونیر: ۱- گرانترین مدل ونیر ۲- فرآیند به کار بردن از آن به بیشتر از یک جلسه نیاز است ۳- پرسلین ونیر ممکن است از جا بیوفتد و ممکن است نیاز باشد دوباره روی دندان هایتان چسب بزنید


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان  و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post