شما به طور معمول برای آماده سازی روکش دندان دو بار با دکتر خود ملاقات خواهید داشت. در بعضی موارد ممکن است روکش دندان در مطب خود دندانپزشک ساخته شود. در ادامه با توضیح مراحل روکش دندان و آماده سازی دندان برای روکش همراه ما باشید.

روکش تمام سرامیک در مرکز زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری

اولین جلسه مراحل روکش دندان

در اولین جلسه دندانی که میخواهد روکش دریافت کند بررسی و آماده میشود.از دندان و استخوان اطراف آن اشعه ایکس گرفته می شود. دندانپزشک شما ممکن است قبل از فرآیند روکش، در صورت وجود موارد زیر دندان شما را عصب کشی کند:

  1. پوسیدگی دندان
  2. احتمال عفونت
  3. آسیب به پالپ دندان

پالپ بافت نرم داخل دندان های شما است که شامل عروق خونی، اعصاب و بافت های همبند میشود.

مطلب مرتبط: روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

دندانی که قرار است روکش روی آن قرار بگیرد، باید بالا و اطرافش تراشیده شود. این مساله باعث می شود فضایی بوجود بیاد که روکش روی آن قرار بگیرد. میزان دندانی که تراشیده میشود بستگی به روکشی که می گذارید دارد. روکش های دندانی تمام فلز نازک تر هستند و همانند روکش های تمام پرسلین یا پرسلین ترکیب شده با فلز نیازی به برداشتن دندان نیست. اگر مقدار زیادی از دندان شما به دلیل آسیب یا پوسیدگی از دست رفته باشد،  میتوانیم با پر کردن مواد دندان را بزرگتر میکنیم تا ساختار دندان برای روکش گذاشتن کافی باشد.

مراحل روکش دندان

بعد از تغییر شکل دندان از پوتی یا خمیر برای تهیه قالب و نمونه از دندانی که قرار است روکش دریافت کند استفاده میکنند. قالبی از دندان های بالا و پایین دندانی که قرار است روی آن روکش قرار بگیرد نیز ساخته میشود. این کار برای اطمینان از اینکه روکش تاثیری در میزان گاز گرفتن شما نداشته باشد انجام میگیرد.

مدل ها به یک آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده میشوند. آزمایشگاه روکش ها را می سازد و معمولا طی دو تا سه هفته آنها را به مطب دندانپزشکی برمی گرداند. در طی این اولین مراجعه به مطب دندانپزشک شما در حالی که هنوز منتظر روکش دائم هستید یک روکش موقت برای پوشاندن وحفاظت از دندان آماده شده میسازد.

جرم دندان و جرم گیری دندان

دومین جلسه مراحل روکش دندان

در معاینه دوم روکش دائمی روی دندان شما قرار میگیرد. ابتدا روکش موقت برداشته میشود و اندازه و رنگ روکش دائمی بررسی میشود. اگر همه چیز خوب بود، ممکن است دندانپزشک شما از یک بی حسی موضعی(داروی بی حسی ) برای بی حس کردن دندان استفاده کند و سپس روکش جدید به طور دائم در محل خود چسبانده میشود.

ساخت روکش در همان روز

اگر دندانپزشک شما تجهیزات لازم را داشته باشد میتواند روکش دندان را در همان مطب خود بسازد. این روش همانند روش قدیمی ساخت روکش دندان انجام می شود. اولین مرحله برداشتن پوسیدگی دندان و شکل دادن به آن است که بتواند کاملا در داخل تاج قراربگیرد. بعد از این مراحل، ساخت خود روکش شروع می شود که کمی متفاوت است. در همان روز عمل، یک دستگاه اسکن (wand) برای گرفتن عکس دیجیتالی از دندان درون دهان شما استفاده میشود. نرم افزار کامپیوتر از این تصاویر یک مدل سه بعدی از دندان ایجاد میکند.سپس طرح دیجیتالی به دستگاه دیگری (دستگاه میلینگ ) فرستاده میشود که شکل روکش را از بلوک سرامیکی تراش بدهند. این روش ساخت روکش دندان، طراحی به کمک کامپیوتر یا ساخت به کمک کامپیوتر(CAD/CAM) نامیده میشود. با این روش در کمتر از ۱۵دقیقه روکش دندان برای چسباندن در جای خود آماده میشود.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post