تراش دندان در روکش لمینت

 یکی از روش های پرطرفدار در اصلاح طرح لبخند و دندانپزشکی زیبایی روکش لمینت دندان است که در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در رشت و تهران انجام می شود. اگر بخواهیم روکش های لمینت دندان را نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند مثل روش ارتودنسی دندان مقایسه کنیم باید بگوییم که لمینت های دندانی از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه تر از روش ارتودنسی می باشند. بنابراین قیمت لمینت دندان می تواند یکی از عوامل موثر در انتخاب آن باشد. همچنین پروسه راحت و کوتاه مدت لمینت ها باعث محبوبیت این روش زیبایی دندان نسبت به سایر روش ها شده است. معمولا افراد نهایت در دو جلسه دندانپزشکی به لبخند دلخواه و دندان های لمینت شده خود دست پیدا می کنند.

یکی از سوالات پرتکراری که ما در مرکز تخصصی از سوی مراجعین خود مواجه می شویم میزان و نحوه تراشیده شدن دندان ها در انجام روکش های لمینت دندان می باشد. معمولا افراد در عین حال که به دنبال زیبایی دندان های خود هستند  به سلامت ساختار دندان های خود هم اهمیت می دهند و این یک امر طبیعی و لازم است.

مراحه آماده سازی دندان ها قبل از نصب روکش های لمینت دندان

روکش لمینت دندان برخلاف کامپوزیت ونیرها به صورت غیر مستقیم انجام می شوند. به این صورت که دندانپزشک در ارائه روکش کامپوزیت مواد را به صورت مستقیم روی دندان قرار می دهد و به شکل دلخواه صیقل می دهد. اما در روکش لمینت که در دو جلسه تکمیل می شود در جلسه اول آماده سازی دندان انجام می شود و در جلسه دوم لمینت های آماده شده روی سطح دندان نصب می شوند.

آماده سازی دندان قبل از نصب لمینت ها به اینصورت است که دندانپزشک به مقدار نیاز با توجه به مشکلی که دندان دارد مینای دندان را تراش می دهد. روکش های لمینت به دلیل ضخامت و به تبع آن مقاومت بیشتر به میزان بیشتر تراشیده شدن مینای دندان نسبت به کامپوزیت ها نیاز دارند. دکتر مانوشا امیری و سایر متخصصین مجرب زیبایی دندان با توجه به ضخامت روکش ها سطح روی دندان را به مقداری تراش می دهند که دندان ها بعد از نصب روکش ظاهر کلفت و غیر طبیعی نداشته باشند.

با توجه به تجارب به دست آمده متخصصین ترمیمی و زیبایی دندان معمولاً بین ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر از سطح جلوی دندان به تراش نیاز خواهد داشت که البته ممکن است در موارد مختلف این میزان تغییر کند. در واقع هر چه ضخامت روکش های لمینت سرامیکی بیشتر باشد، نیاز به مقدار بیشتری از تراش دندان وجود دارد و هر چه ضخامت روکش بیشتر باشد در برابر آسیب های احتمالی مقاومت بیشتر و طول عمر بیشتر خواهد داشت.

اما بهتر است بدانید که هر چه سطح دندان بیشتر تراشیده شود آسیب بیشتری به ساختار دندان وارد می شود. به همین دلیل بعد از انجام روکش لمینت هیچ دندانی نمی تواند بدون روکش باقی بماند چون تراش باعث شده که ساختار دندان ضعیف شود و نیاز به محافظت دارد. دکتر مانوشا امیری به دلیل تجربه و مهارت کافی که در زمینه انجام روکش های دندانی دارد به خوبی تشخیص می دهد که هر مورد از دندان ها به چه مقدار از تراش نیاز دارند و تا جایی که ممکن است از آسیب های احتمالی به ساختار دندان جلوگیری می کند تا فرد بتواند در عین حال که از زیبایی دندان های خود لذت میبرد دارای دندان های سالمی هم باشد.

معمولا حدود دو هفته یا شاید بیشتر طول بکشید تا روکش های لمینت در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شود و به مطب فرستاده شود به همین دلیل دندان های تراش خورده برای محافظت نیاز دارند که حتما روکش موقت داشته باشند. دکتر مانوشا امیری در فاصله تراش دندان تا آماده شدن روکش ها از روکش های موقت که قبلا اماده شده است برای دندان های بیمار خود استفاده می کند.

 

 

موارد استفاده از بی حسی در مراحل روکش لمینت دندان

مواد بی حسی موضعی دندانپزشکی معمولا در مرحله آماده سازی و تراش دندان به دلیل حساسیت زیاد بافت دندان‌ها و لثه استفاده می شود. در لمینت دندان چون مقدار بیشتری از سطح دندان تراشیده می شود ممکن است فرد کمی احساس درد را تجربه کند به همین دلیل دندانپزشک از مواد بی حسی موضعی برای جلوگیری از درد و ناراحتی استفاده می کند.

گاهی نیاز است تا لمینت ها زیر خط لثه قرار بگیرند، به همین دلیل دندانپزشک مقداری از بافت لثه را عقب می زند که در این صورت به طور حتم نیاز است تا لثه ها بی حس شوند.

البته احساس درد محدود می شود فقط به مرحله تراش دندان و بعد از آن در مراحل بعدی حتی بعد از نصب لمینت ها روی دندان و مرحله پولیش فرد هیچگونه درد و ناراحتی را تجربه نمی کند و می تواند به راحتی مانند دندان های طبیعی خود به غذا خوردن ادامه دهد. البته تمام نکات نگه داری و رعایت بهداشت دندان برای دندان های روکش شده الزامی می باشد.

امکان نصب لمینت بدون تراشیدن مینای دندان وجود دارد؟

یکی دیگر از سوالات پرتکرار مراجعین محترم ما این است آیا می توانیم دندان های خود را لمینت کنیم بدون اینکه مینای دندان تراشیده شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که امکان انجام روکش های لمینت  سرامیکی  به طور معمول بدون تراش مینای دندان وجود ندارد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواعی از لمینت ها مانند لمینت لومینیرز در بازار موجود می باشند که بدون تراش دندان، قابلیت اجرا و نصب را دارند.البته  لمینت های لومینیرز به دلیل نازک بودن و ضخامت کم، برای پوشاندن بدرنگی ها و لکه های شدید دندان ها مناسب نیستند و کارایی آنها محدود می شود به  برطرف کردن سایر ایرادات دندانی مانند ترک خوردگی و یکدست کردن دندان های شلوغ و نامنظم.

جمع بندی

بنابراین روکش های لمینت دندان به دلیل مزایای زیادی که برای برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان ها دارد و همچنین به دلیل ماندگاری و مقاومت بیشتر نسبت به روش های دیگر مثل کامپوزیت ونیرها توانسته اند طرفداران بیشتری را در بین مردم برای خود جلب کنند. اگر شما یکی از افرادی هستید که به فکر انجام روکش لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود می باشید بهتر است در انتخاب دندانپزشک و متخصص زیبایی خود دقت کنید. چون اگر دندان ها در مرحله آماده سازی بیشتر از مقدار لازم تراشیده شوند مشکلات و عوارض جدی برای سلامت دندان ها و نتیجه روکش ها در پی خواهند داشت.

دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در ارائه روکش های لمینت دندان و روکشهای تمام سرامیکی در رشت می باشد.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان  ، روکش کامپوزیت دندان   و  بلیچینگ دندان  را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)