تقریبا همه افرادی که خواستار انجام روکش لمینت دندان برای زیباتر شدن دندان ها و لبخند خود هستند این سوال را از ما می پرسند که ماندگاری و طول عمر لمینت دندان چقدر است؟ آیا نیاز است که زود به زود روکش لمینت را تعویض کنیم یا می توانیم برای سالهای طولانی به راحتی از آنها استفاده کنیم؟

روکش لمینت دندان به دلیل وجود مزایای زیاد برای اصلاح طرح لبخند مثل برخورداری از مقاومت و استحکام بالا، محافظت از دندان ها ، برطرف کردن مشکلات و ظاهر نامناسب دندان ها، داشتن ظاهر طبیعی و ماندگاری بالا محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرده است.

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی انواع روکش های تمام سرامیکی، روکش کامپوزیت و لمینت دندان در محیطی پیشرفته به تجهیزات روز دنیا ارائه می شود.

 

چرا روکش لمینت دندان پرطرفدار  است؟

افرادی که دچار مشکلات ظاهری دندان از جمله ایجاد فاصله بسیار زیاد بین دندان ها، ترک خوردگی دندانی، تغییر رنگ دندانی و لب پریدگی دندان هستند می توانند با استفاده از لمینت دندان ظاهر دندان خود ترمیم کنند. از مزایای منحصر به فرد این روش درمانی زیبایی این است که پس از نصب از زرد شدن دندان و روکش جلوگیری می شود زیرا قابلیت رنگ پذیری بسیار پایینی دارد، میزان درخشندگی و زیبایی بالایی دارد. استفاده از لمینت رنگ و شکل دندان ها را همانطور که می خواهید تغییر می دهد.

 

طول عمر لمینت  سرامیکی دندان چقدر است؟

به طور معمول روکش لمینت دندان، به دلیل استحکام خوبی که دارد در صورت مراقبت و نگه داری درست و اصولی بین ۱۰ تا ۲۰ سال می تواند ماندگاری داشته باشد. بنابراین چگونگی محافظت از روکش لمینت در طول عمر آن نقش مهمی دارد. هرچه مراقبت به صورت صحیح تر باشد می توانید انتظار ماندگاری بیشتری داشته باشید.

نوع کاربرد لمینت و سازگاری کاملی که با بافت لثه دارد هیچگونه حساسیت و مشکلی را برای لثه در زمان جویدن و صحبت کردن بوجود نمی آورد. عوامل زیادی در تعیین دقیق طول عمر لمینت موثر هستند بنابراین نمی‌توان برای آن زمان مشخصی تعیین کرد.

عوامل موثر در طول عمر لمینت دندان

سن بیمار، کیفیت و جنس لمینیت های سرامیکی و نحوه ساخت و نصب آن‌ها نیز در دوام و طول عمرشان موثر هستند.

جنس لمینت

یکی از عوامل مهم و موثر بر ماندگاری لمینت دندان، جنس مواد مورد استفاده است. در صورتی که دندانپزشک متخصص زیبایی مواد لمینت را از برند های با کیفیت و مرغوب انتخاب کند، روکش لمینت طول عمر بیشتری خواهد داشت.

مهارت و تجربه دندانپزشک در نصب لمینت

اگر تمایل دارید با استفاده از روکش لمینت دندان های خود را زیباتر کنید بهتر است به یک دندانپزشک متخصص زیبایی که از مهارت آن اطمینان دارید مراجعه کنید. چون روکش های لمینت در صورت درست انجام نشدن می توانند عوارضی از جمله جدا شدن از دندان،  شکستگی و لب پریدگی، آسیب به دهان و دندان و نیاز به تعویض داشته باشند بنابراین از مهم ترین اقدامات بعد از انتخاب روکش مناسب برای دندان های خود، دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی می باشد.

نصب لمینت نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد. چه بسا که در صورت عدم رضایت از نتیجه بیمار بخواهد روکش را تعویض کند که در اینصورت نصب مجدد لمینت می تواند منجربه ضرر فرد شود. همچنین در صورت عدم نصب درست روکش ها، امکان تمیز کردن صحیح دندان ها وجود نخواهد داشت و به تبع آن دندان ها و لثه دچار مشکلاتی می شوند که بر سلامت دهان و دندان و طول عمر لمینت تاثیر منفی دارند.

طول عمر لمینت دندان

سن بیمار

افرادی که در سنین بالا هستند معمولا به دلیل تحلیل بافت لثه، دندان های بلندتری نسبت به حالت عادی دارند. این اتفاق سبب می شود تا بین لثه و لمینت دندان فاصله ایجاد شود. فاصله ایجاد شده بر ظاهر لمینت ها تاثیر نامطلوبی خواهد داشت و زیبایی آن ها را تا حدودی کم می کند و ممکن است باعث کاهش ماندگاری لمینت ها روی دندان شوند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، می تواند منجربه  بیماری های لثه و پوسیدگی دندان شود. بافت لثه در صورت بیماری دچار عقب نشینی می شود و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها و روکش ها می شود که علاوه بر اینکه ظاهر بدی دارد، محلی برای تجمع باکتری ها و پلاک ها و در نتیجه پوسیدگی دندان می شود. در صورتی که دندان زیر لمینت دچار پوسیدگی شود، دیگر قابلیت نگهداری این روکش ها را نخواهد داشت و استحکام و ماندگاری لمینت ها، کاهش می یابد.

اقدامات موثر در افزایش طول عمر لمینت دندان

  • همانطور که گفتیم یکی از عوامل مهم در کاهش و افزایش طول عمر لمینت ها رعایت اصولی و مناسب بهداشت دهان و دندان می باشد. حداقل روزی دو بار دندان هایتان را مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
  • ترک عادات بد مثل دندان قروچه و یا باز کردن در قوطی و یا جویدن اجسام سفت
  • کاهش مصرف نوشیدنی ها و غذاهای رنگی و سعی کنید بعد از خوردن آن ها دندان های خود را با آب بشویید.
  • رعایت چکاپ منظم به دندانپزشکی
  • استفاده از نایت گارد و محافظ برای افرادی که عادت به دندان قروچه دارند
  • ترک استعمال سیگار و دخانیات
  • در شرایطی که احتمال ضربه به روکش وجود دارد مانند زمان ورزش کردن حتما از محافظ دندان استفاده کنید.

در صورت پایان عمر لمینت چه راهکاری وجود دارد؟

در صورتی که لمینت، از دندان جدا شده و یا دچار لب پر شدگی، ساییدگی و ترک خوردگی شود و به طور کلی تاریخ انقضای آن تمام شده باشد قابل تعویض می باشد. این روش درمانی زیبایی قابل بازگشت نمی باشد، زیرا دندانی که قبلا لمینت شده، به دلیل تراشیدگی که برای نصب لمینت بر روی آن ایجاد شده است، نمی تواند بدون محافظ باقی بماند و باید مجددا روکش لمینت یا سایر روکش ها بر روی آن انجام شود.

 

جمع بندی

روکش لمینت دندان یک روش زیبایی دائمی نمی باشد و همانگونه که در این مطلب اشاره کردیم، در صورت انجام مراقبت های لازم تا مدت زمان طولانی به صورت مطلوب و رضایت بخشی بر روی دندان ها باقی می ماند. قیمت لمینت دندان نسبت به سایر روکش های دندان مثل کامپوزیت بیشتر می باشد بنابراین بهتر است برای جلوگیری از هزینه های اضافه از ابتدا به یک دندانپزشک متخصص زیبایی ماهر و مطمئن مراجعه کنید تا بتوانید از دوام و ماندگاری لمینت های خود اطمینان داشته باشید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت  و  بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)