همانطور که می دانید روکش لمینت دندان یکی از روش های موثر دندانپزشکی زیبایی و اصلاح طرح لبخند می باشد. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی و سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی که دارای مهارت و تخصص کافی در زمینه ارائه انواع روکش های دندان از جمله روکش لمینت و روکش کامپوزیت دندان می باشند می توانند با انجام این روش های دندانپزشکی زیبایی  افراد را به لبخند مورد علاقه و رضایت بخش خود برسانند.

اما یکی از سوالاتی که ما در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری خیلی با آن مواجه می شویم این است که آیا اساساً روکش لمینت از دندان محافظت می کند یا دندان ها در زیر آن در معرض مشکلات و پوسیدگی قرار خواهند گرفت؟

ونیرهای پرسلین یا لمینت، دندان های طبیعی را خراب نمی کنند. به این دلیل که آنها به گونه ای طراحی شده اند که متناسب با دندان های طبیعی هستند.

در ابتدا برای اینکه بدانیم آیا روکش لمینت باعث خرابی و پوسیدگی دندان ها می شود یا خیر، چگونگی عملکرد آنها بر روی دندان را بررسی می کنیم:

لمینت دندان به صورت مستقیم روی مینای دندان نصب می شود و برای نصب لمینت به مینای دندان از مواد مخصوصی استفاده می شود که به هیچ وجه به دندان ها آسیب نمی رساند. این روکش دندانی همانطور که سطح دندان را می پوشاند در عین حال احتمال کمی وجود دارد که سبب ایجاد پوسیدگی دندان شود. اما بهتر است بدانید که روکش لمینت دندان سبب پوسیدگی دندان نمی شود ولی از دندان در برابر پوسیدگی هم محافظت نمی کند. یعنی باقی مانده ذرات ریز غذا در قسمت پشت دندان و همچنین قسمت جلویی دندان، باعث رشد باکتری ها و تشکیل پلاک ها می شوند و در نهایت پوسیدگی دندان و ایجاد حفره را به همراه دارند. این اتفاق می تواند برای هر فردی که چه روکش لمینت دندان داشته باشد چه نداشته باشد رخ دهد. ممکن است ذرات ریز مواد غذایی در امتداد قسمت جلوی لثه ،در فاصله بین روکش لمینت دندان و لثه، جمع شوند که می تواند به پوسیدگی ریشه های دندان و در بسیاری موارد به بیماری لثه منجر شود. اما یک نکته مهم وجود دارد و این است که روکش های لمینت دندان خطر بسیار کمی برای ایجاد حفره و پوسیدگی دندان دارند.

رابطه ی پوسیدگی دندان و لمینت دندان

ونیرهای پرسلین، دلیل اصلی ایجاد پوسیدگی دندان نیستند. روکش لمینت فقط لایه نازکی است که روی دندان ها را می پوشاند و از لحاظ ظاهری، باعث زیبایی دندان ها می شود. اما تاج دندان که زیر لمینت قرار دارد؛ به مرور زمان در اثر تجمع پلاک ها و باکتری ها دچار پوسیدگی می شود و باید ترمیم شوند.

علت گسترش پوسیدگی زیر لمینت دندان، عدم امکان دیده شدن دندان ها و تشخیص پوسیدگی از ظاهر آنها است. به همین دلیل بیمارانی که روکش لمینت نصب می کنند چون دندان های اصلی خود را نمی بینند چکاپ منظم دندانپزشکی را فراموش می کنند غافل از این که دندان های زیر روکش دچار پوسیدگی شده ‌اند. این افراد معمولاً زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که پوسیدگی به عصب دندان رسیده است. دندانپزشک مجبور است در این شرایط روکش را بردارد و درمان کانال ریشه را انجام دهد.

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از نصب روکش لمینت

همانطور که گفتیم لمینت دندان به صورت مستقیم روی دندان ها نصب می شود و اگر دندانپزشک متخصص زیبایی مهارت و تخصص کافی را در این زمینه داشته باشد جایی برای نگرانی درباره پوسیدگی دندان ها وجود ندارد. البته نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که لمینت دندان به هیچ وجه از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمی کند و نباید به منظور جلوگیری از پوسیدگی اقدام به لمینت کردن دندان ها کنید. در واقع می توان گفت این عمل هیچ تاثیر مثبت و یا منفی بر روی پوسیدگی دندان ها ندارد و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در هر شرایطی باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه ای داشته باشید.

 

آیا می توانیم بعد از لمینت کردن دندان ها از پوسیده شدن آنها جلوگیری کنیم؟

اگر بعد از نصب روکش لمینت بر روی دندان های خود به دستورالعمل‌های دندانپزشک متخصص زیبایی خود در خصوص مراقبت از دندان ها پایبند باشید می توانید به راحتی از پوسیدگی دندان های خود جلوگیری کنید:

  • متخصص به شما می گوید دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید تا ذرات غذا ما بین لمینت و دندان ها باقی نماند که عامل اصلی پوسیدگی در دندان ها هستند.
  • از دهانشویه های مناسب بدون الکل برای از بین بردن باکتری ها استفاده کنید.
  • خودداری از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های بسیار اسیدی.
  • مصرف شیرینی جات و شکلات را به حداقل برسانید و در صورت مصرف حتماً بلافاصله مسواک بزنید.
  • ترک و یا محدود کردن مصرف سیگار و مشروبات الکلی
  • در صورت بروز هر مشکل کوچکی در دندان یا لثه خود بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • چکاپ های منظم نزد دندانپزشک را برای کمک به حفظ سلامت دهان و دندان و افزایش دوام و طول عمر لمینت های سرامیکی فراموش نکنید.

جمع بندی

روکش های لمینت سرامیکی به خودی خود برای دندان ها ضرر ندارند اما در صورتی که دندان ها از سلامت خوبی برخوردار نباشند و یا فرد به بیماری پریودنتال و عفونت لثه دچار باشد و قبل از درمان این بیماری ها و برطرف کردن پوسیدگی دندان؛ تصمیم به انجام این روکش دندانی بگیرد؛ احتمال بروز مشکلات بسیار بیشتری بعد از ارائه روکش لمینت وجود خواهد داشت. ممکن است با پیشرفت پوسیدگی دندان زیر روکش لمینت نیاز به برداشتن روکش و درمان عصب کشی و استفاده از تاج دندان وجود داشته باشد. به علت بی خبر بودن از دندان های زیر روکش لمینت رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم توسط دندانپزشک می تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان افراد بسیار حائز اهمیت باشد.

دکتر مانوشا امیری برای ارائه روش زیبایی لمینت دندان در رشت ابتدا با معاینات و بررسی های دقیق سلامت دهان و دندان را به خوبی تشخیص می دهد و سپس شروع به نصب روکش لمینت دندان می کند. روکش های ارائه شده در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان در رشت همراه با نتایج عالی و یک لبخند درخشان ناشی از رضایت بیمار می باشد.

 

۵/۵ - (۴ امتیاز)