لمینت دندان متحرک

در جوامع امروز یکی از روش های پرطرفدار اصلاح طرح لبخند برای افرادی که به زیبایی ظاهر دندان های خود اهمیت می دهند روکش های لمینت دندان و کامپوزیت ونیرها هستند. لمینت و کامپوزیت دندان به دلیل مزایای زیادی که دارند از جمله راحت بودن پروسه کار نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند مثل ارتودنسی یا جراحی فک و… طرفداران زیادی را در گروه های مختلف جوامع از جمله جوانان و بازیگران به خود جلب کرده اند.

لمینت دندانی که نزد یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی ماهر انجام می دهید به صورت ثابت و بدون حرکت و دارای طول عمر و ماندگاری ۵ تا ۱۰ سال هستند. اما لمینت دندان متحرک چیست؟ آیا می تواند گزینه مناسبی برای اصلاح طرح لبخند باشد؟ چه عوارضی دارد؟

لمینت دندان متحرک چیست؟

حتما در آگهی های بازرگانی برنامه های ماهواره ای و یا تبلیغات اینترنتی شاهد تبلیغات گسترده و پرشور و حرارت لمینت متحرک دندان یا لمینت اسنپ اسمایل شده اید و شاید این تبلیغات توانسته اند توجه شما را به سمت خریداری و استفاده از لمینت های آسان متحرک جلب کنند. یکی از سوالاتی حتما ذهن شما را به خود مشغول کرده است می تواند این باشد که لمینت متحرک چیست و آیا می تواند یک انتخاب مناسب برای زیباتر شدن دندان ها باشد؟

بهتر است اینطور بگوییم که به ادعای تولید کنندگان آنها لمینت دندان نوعی روکش لمینت دندان موقت است که بصورت قالبی سفید رنگ بر روی دندان قرار میگیرد و ظاهر دندان را زیباتر می کند. یعنی دیگر نیازی به مراجعه دندانپزشک متخصص زیبایی و طی کردن مراحل انجام لمینت های دائمی ندارید و به راحتی فقط با یک سفارش لمینت های متحرک به شما تحویل داده می شود و روی دندان خود قرار می دهید. شما می توانید تنها با قرار دادن لمینت متحرک روی دندان‌هایتان  از شر زردی و مشکلات ظاهری دندان هایتان خلاص شوید!

این روکش ها یک پلاک متحرک می باشند که از یک نوع پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با تکنولوژی خاصی در لابراتوار مطابق با شکل و قالب هر دندان تهیه می شود. لمینت های متحرک در بازار وجود دارند که به شکل آماده و از پیش ساخته و با قیمت خیلی ارزان به فروش می رسد. علت نامیدن این روکش ها به عنوان لمینت این است  که کارایی آن مثل لمینت دندان دائم است،  یعنی پنهان نمودن عیب های دندان و زیباتر کردن دندان ها و متحرک بودن به این معنی است که دائمی نیست و از روی دندان برداشته خواهد شد. فقط زمانی که تصمیم دارید به مهمانی یا جلسه خیلی ضروری بروید آن را روی دندان خود می گذارید و هنگام غذا خوردن و شب، موقع خواب باید آن را از روی دندان بردارید.

معمولا بسیاری از افراد فریب این تبلیغات را نمی خوردند و می دانند این تبلیغات گسترده جهت فروش بیشتر محصولات تولید شده بی کیفیت شرکت های تولید کننده می باشد . تولید کنندگانی که به جای فکر کردن به سلامت و زیبایی دندان های مردم به فکر منفعت و سود خود هستند.

بهتر است بدانید که لمینت دندان متحرک می تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد که در ادامه بررسی می کنیم.

آیا لمینت دندان متحرک عوارض دارد؟

 بسیاری از دندانپزشکان حرفه ‌ای و متخصص استفاده از لمینت متحرک دندان را به خاطر عوارض زیادی که برای دندان‌های فرد ایجاد می‌کنند مضر می‌دانند و معتقد هستند افراد باید به جای این روش، از تکنیک‌های درمانی پیشرفته توسط دندانپزشک کمک بگیرند.

بنابراین لمینت دندان متحرک  توسط بسیاری از دندان‌پزشکان متخصص رد شده است و استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند.

از جمله عوارض ناشی از استفاده این نوع لمینت ها به صورت زیر است:

ممکن است استفاده از این لمینت ها باعث آسیب و شکستگی پلاک دندان ها شود و یا فرد نسبت به مواد تشکیل دهنده آنها آلرژی نشان دهد. استفاده مکرر از آنها یکی از عوامل پوسیدگی دندان است. راه حل مطمئنی در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن نمی باشد. در مدت زمان کوتاهی تغییر رنگ می دهند و زرد می شوند.

 همانطور که می دانید افراد در سایز و اندازه فک و دندان با هم متفاوت هستند و این لمینت های آماده نمی توانند برای همه افراد از لحاظ اندازه متناسب باشند.

خیلی از این لمینت ها نیز از مواد اولیه بی کیفیت ساخته شده اند به همین علت در زمان قرار گرفتن در آب گرم کاملا از یکدیگر باز می شود یا به شکل درست روی دندان قرار نمی گیرند.

لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل به هیچ وجه، یک روش درمانی واقعی نیست و نباید از آن انتظار برطرف کردن عیب و ایرادهای دندان‌هایتان را داشته باشید! این لمینت به عنوان یک روش زیبایی موقت کاربرد دارد.

بسیاری از افرادی که ظاهر دندان های خوبی ندارند اصولا از مشکلات مختلفی مثل پوسیدگی دندان و التهاب لثه رنج می‌برند، اصولا لمینت‌های متحرک دندان اصلا برای این دسته افراد مناسب نیست و آسیب ایجاد شده را تشدید نیز می‌کند.

این نوع لمینت به علت نوع ساختار و طراحی خود اصلا برای زمان خواب  مناسب نیست.

لمینت دندان متحرک، به شدت آسیب پذیر است و احتمال شکستگی در آن وجود خواهد داشت، لمینت متحرک دندان، ماندگاری زیادی ندارد.

 

 

دلیل انتخاب لمینت های متحرک به جای لمینت های دائمی؟

روکش های لمینت دندان دائمی توسط دندانپزشک متخصص و مجرب بعد از بررسی و معاینات لازم برای فرد ارائه می شود. یعنی دندانپزشک ابتدا مشخص می کند آیا دندان ها نیاز به روکش لمینت دارند یا روش های دیگری برای اصلاح طرح لبخند فرد لازم می باشد. بعد از تشخیص مناسب بودن این روش برای دندان های فرد نوبت به مراحل آماده سازی دندان ها ( تمیز کردن و تراشیدن مینای دندان و قالب گیری ) می باشد. روکش های لمینت دندان دقیقا به همان اندازه و سایز و رنگ دلخواه دندان های بیمار در لابراتوار دندانپزشکی با استفاده از مواد پرسلین با کیفیت و مرغوب تولید می شوند. یعنی در لمینت های دائمی هر فردی روکش های مخصوص و منحصر به فرد خود را نصب می کند. لمینت های سفارشی به صورت دائمی و با استفاده از سمان (مواد مخصوص چسبنده دندان) روی دندان ها نصب می شوند.

خیلی از افراد به دلیل اینکه هیچکدام از این مراحل را انجام دهند و می خواهند یک شبه به دندان های زیبای خود دست پیدا کنند لمینت های متحرک از پیش ساخته را انتخاب می کنند بدون اینکه توجهی به عوارض ناشی از آن داشته باشند. روش نصب لمینت های دندان متحرک آسان است. به اینصورت که ابتدا قالب ها به مدت ۳ دقیقه در آب جوش گذاشته می شوند تا نرم شوند و بعد از چند دقیقه خنک شدن روی دندان ها قرار می دهند و با کمی فشار محکم میشوند. بعد از یکی دقیقه از روی دندان ها بر می دارند و در آب یخ قرار می دهند تا به همان شکل دندان ها سفت شوند و بعد از سفت شدن آماده استفاده است.

لمینت های متحرک موجود در بازار به دلیل ارزان بودن نسبت به روکش های دائمی مورد توجه بعضی از افراد قرار می گیرد.اما این ارزان بودن به چه قیمتی؟ به قیمت آسیب رساندن به دندان ها.

آیا لمینت دندان متحرک مزایای هم دارد؟

همانطور که گفتیم ارزان تر بودن و راحت تر بودن و همچنین در دسترس بودن می تواند برای بعضی از افراد که به سلامت و دائمی بودن زیبایی طرح لبخند خود اهمیت نمی دهند مزیت محسوب شود.

اما افرادی که به ظاهر دندان های خود به صورت جدی و دراز مدت اهمیت می دهند همچنین در کنار ظاهر زیبا به سلامت و درمان مشکلات دندانی خود توجه می کنند روکش های دائمی لمینت دندان و کامپوزیت ونیر یکی از روش های بسیار مطمئن و بدون خطر برای آنها می باشند. علی رغم قیمت لمینت دندان دائمی نسبت به ارزان بودن لمینت های متحرک یک سرمایه گذاری بلند مدت برای سلامت و زیبایی دندان ها می باشند.

جمع بندی

دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک ترمیمی و زیبایی در رشت ارائه دهنده روکش های دندانی لمینت و کامپوزیت با نتایج فوق العاده رضایت بخش و طول عمر بالا می باشد.

دکتر مانوشا امیری به عنوان دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با تجربه و دلسوز برای بیماران خود استفاده از لمینت های دندانی متحرک را توصیه نمی کند. به عقیده دکتر مانوشا امیری درمان زیبایی دندن ها باید به صورت اصولی انجام شود.

برای مشاهده روکش های لمینت دندانی دائمی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری می توانید به گالری تصاویر در این سایت مراجعه فرمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)