در موارد مختلف از روکش دندان استفاده می شود. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان روکش دندان را در مواردی که ساختار دندان از بین رفته یا درمان کانال ریشه انجام گرفته است یا در بسیاری از موارد زیبایی و بهبود ظاهر لبخند  استفاده می کند. روکش های دندان انواع مختلفی دارند که در ترمیم و زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع روکش دندان، روکش دندان طلا است که سالهای طولانی مورد استفاده ی دندانپزشکی قرار گرفته است.

روکش تمام سرامیک در رشت | متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت

مواد تشکیل دهنده ی روکش دندان

سه نوع اصلی روکش دندان وجود دارند. روکش های فلزی، روکش های پرسلن و روکش پرسلن ترکیب شده با فلز. 

روکش دندان طلا نوعی از روکش دندان فلزی است. یه مورد از روکش دندان طلا به طور کامل از طلا یا آلیاژ طلا ساخته شده است. یک نوع دیگر از روکش طلا ترکیبی از طلا و پرسلن است. سه نوع آلیاژ برای ساخت این نوع روکش دندان استفاده می شود:

  • آلیاژ عیار بالا (فلز گرانبها) . این نوع از روکش حداقل از ۶۰ درصد  آلیاژ اصیل عالی تشکیل می شود که شامل طلا، پلاتین و پالادیوم است. روکش دندانی که از ترکیب این آلیاژ ها ساخته می شود باید حداقل ۴۰ درصد مواد تشکیل دهنده ی آن طلا باشد.
  • آلیاژ اصیل (فلز نسبتا قیمتی). آلیاژی که از ۲۵ درصد فلز گرانبها تشکیل شده است.
  • آلیاژ غیر اصیل (فلزات معمولی). کمتر از ۲۵ درصد دارای فلزات گرانبها و عالی هستند، این آلیاژ به طور کلی از ترکیبی از نیکل ، کروم و طلا ساخته می شود.

روکش دندان طلا

مزایای روکش دندان طلا

متخصص ترمیمی و زیبایی دندان می تواند به دلایل زیادی که وجود دارد روکش دندان طلا را پیشنهاد دهد. مثلا روکش های طلا در برابر نیرو و فشار های جویدن مقاومت زیادی دارند و اگر دندان دارای فرسودگی شدیدی باشد روکش طلا گزینه ی خوبی می تواند باشد.

همچنین روکش دندان طلا خیلی کمتر دچار شکستگی و آسیب دیدگی می شود و عمر طولانی به ترمیم دندان ارائه می دهند. اگر دندانی با روکش طلا بشکند، معمولا به دلیل این است که ساختار زیرین دندان دچار شکستگی یا پوسیدگی شده است. ولی ممکن است روکش دندان طلا شل شود، مخصوصا اگر غذاها و آب نبات هایی مصرف کنید که برای روکش دندان و بریج ضرر دارد. 

۵ نکته ای که باید درمورد روکش های پرسلین ترکیب شده با فلز یا PFM بدانید

همچنین روکش های دندان طلا  خیلی کمتر از روکش های دیگر دچار ساییدگی دندان ها می شوند. روکش دندان طلا معمولا همان میزان ساییدگی دندان های طبیعی نسبت به مینای دندان را دارند و برای افرادی که عادت به دندان قروچه و فشار دادن دندان ها روی هم دارند مناسب است.

روکش دندان طلا به رنگ طلایی زرد یا سفید هستند به همین دلیل بیشتر برای ترمیم دندان های آسیابی و عقب دهان مورد استفاده قرار می گیرد.  بعضی از افراد هستند که می خواهند از روکش طلا برای دندان های جلویی خود استفاده کنند که این امر معمولا بر مبنای مد و افراد گروه خاص اتفاق میوفتد.

حساسیت

قبل از ساخت روکش طلا مطمئن شوید که به فلز حساسیت ندارید بعضی از افراد به فلز حساسیت دارند مثل حساسیت به فلز نیکل و بهتر است در این حالت با متخصص زیبایی خود مشورت کنید. در این موارد باید از آلیاژ عیار بالا که فاقد نیکل یا سایر فلزات رایج است استفاده شود چون باعث حساسیت کمتری می شود.

درمان حساسیت دندان

قیمت

بسیاری از مراکز تخصصی ترمیمی و زیبایی قیمت پایه ای برای همه نوع از روکش هایی که به بیماران خود ارائه می دهند دارند. از آنجا که طلا یک آلیاژ بسیار گران است، روکش طلا ممکن است بیشتر از یک روکش پرسلن هزینه داشته باشد. گرانتر بودن هزینه معمولا مربوط می شود به آزمایشگاه سازنده ی روکش و ربطی به هزینه دندانپزشکی ندارد.

روکش طلا می تواند یک انتخاب عالی برای بیمارانی که لزوماً نگران لبخند سفید خود نیستند باشد. روکش طلا یک ترمیم جذاب است همراه با ماندگاری بالا. اگر دندانتان نیاز به روکش دارد برای انتخاب مناسب می توانید به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری جهت مشاوره و انجام روکش دلخواه و مناسب خود مراجعه کنید. دکتر مانوشا امیری بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان به افراد بسیاری که از لبخند خود راضی نیستند کمک نموده اند تا به لبخند زیبا و مورد علاقه خود دست یابند. 


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

۳/۵ - (۱ امتیاز)