یکی از درمان های زیبایی دندان که بین مردم خیلی رایج و محبوب است روش سفید کردن دندان است که روشی سریع و غیرتهاجمی و مقرون به صرفه برای زیباتر شدن لبخند می باشد. روش های سفید کردن درمان برای مرد و زن یکسان است، همچنین با توجه به بودجه ی مالی و زمان بیمار می تواند چه به صورت جلسه ی حرفه ای یک ساعته در مطب دندانپزشکی یا مراکز تخصصی زیبایی یا کیت سفید کننده ی خانگی که در داروخانه ها وجود دارد در دسترس باشد. معمولا استفاده از محلول سفید کننده ی دندان، باعث درخشندگی و سفیدی دندان و لبخند می شود. اما این روش نتیجه ی دائمی برای تغییر رنگ دندان ندارد.

سفید کردن دندان در رشت

در ادامه ی این مقاله همه ی عملکرد های مربوط به سفید کردن دندان، از جمله روند تغییر رنگ دندان، علت ایجاد لکه، روش های مختلف درمان و خطرات و هزینه های مربوط به آنها را بررسی می کنیم.

بلیچینگ در مقایسه با سفید کردن دندان. چه تفاوتی با هم دارند؟

بر طبق نظر FDA، اصطلاح بلیچینگ برای روشی است که دندان ها خیلی بیشتر از رنگ طبیعی خود سفید می شوند. محصولات پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید دارای خاصیت بلیچینگ هستند.

اصطلاح سفید کننده زمانی استفاده می شود که رنگ طبیعی خود دندان بر میگردد و آلودگی ها از سطح دندان پاک می شوند. بنابراین هر محصولی که برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود مثل خمیر دندان سفید کننده محسوب می شود. البته، اصطلاح سفید کردن خیلی بهتر از بلیچینگ است و بیشتر استفاده می شود حتی در توصیف محصولات حاوی بلیچینگ.

برای سفید کردن دندان ها در مطب و در اسرع وقت استفاده از بلیچینگ برتری دارد، چون قدرت پراکسید هیدروژن بالا و سریع است. در زمان استفاده برای بلیچ کردن دندان ها، غلظت پراکسید هیدروژن از حدود نه درصد تا چهل درصد متغیر است.

در سفید کردن خانگی استفاده از بلیچینگ برتری دارد به دلیل واکنش آرام تر پراکسید کاربامید که به پراکسید هیدروژن تجزیه می شود. پراکسید کاربامید حدود یک سوم پراکسید هیدروژن قدرت دارد. این یعنی اینکه هر پانزده درصد محلول کاربامید معادل تقریبی پنج درصد محلول پراکسید هیدروژن است.

بلیچینگ دندان در رشت

بررسی مینای دندان

معمولا خیلی از افراد در ابتدا دندان های سفید و درخشان دارند که به دلیل وجود سطح درخشان مینای دندان است. مینای دندان از تارهای کریستالی میکروسکوپی تشکیل شده است، که محافظ دندان ها در برابر عوارض جویدن، ضربه و اسید ناشی از قند هستند. اما با گذشت سالها مینای دندان فرسوده می شود، نازک تر می شود و رنگ زرد عاج که ماده اصلی دندان است نشان داده می شود.

وقتی ما در حال جویدن هستیم، عاج دندان آسیبی نمی بیند در حالی که میلیون ها ترک کوچک در مینای دندان ایجاد می شود. شکاف ها و ترک های بین تارهای بلوری مینای دندان به مرور زمان با لکه ها پر می شوند و در نهایت باعث می شوند که دندان ها ظاهر مات و بی رنگی داشته باشند. سفید کردن دندان لکه ها و زباله های روی دندان را از بین می برد و شکاف های پر شده ی مینای دندان را باز و شفاف می کند.

تغییر رنگ خارجی دندان در مقایسه با لکه ی خارجی

لکه های خارجی. لکه هایی که ناشی از مصرف نوشیدنی های تیره رنگ، غذاها و دخانیات روی سطح دندان هستند. لکه های سطحی خارجی جزئی هستند و می توان آنها را با مسواک زدن و نظافت پیشگیرانه ی دندان پاک کرد. لکه های خارجی سرسخت با روش سفید کننده های دندان از بین می روند. همچنین این لکه ها اگر ماندگار شوند می توانند به داخل عاج نفوذ کنند و اگر زودتر درمان نشوند، ریشه دار می شوند.

لکه های داخلی. لکه هایی که در قسمت داخلی دندان ایجاد می شوند. لکه های داخلی ناشی از ضربه، افزایش سن و مصرف دارو (مثل تتراسایکلین) و یا استفاده ی بیش از حد فلوراید است. در گذشته معتقد بودند که لکه های داخلی آنقدر مقاوم هستند که با روش های سفید کنندگی قابل درمان نیستند. اما امروزه، متخصصان زیبایی و ترمیمی معتقدند که حتی لکه های داخلی عمیق را می توان با روش های سفید کنندگی خانگی طی چند ماه یا حتی یک سال از بین برد. اگر همه ی موارد در سفید کردن دندان موثر نبودند، روکش دندان می تواند راه حل مناسب برای زیبایی و سفیدی دندان باشد.

علت لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان

سن

بین رنگ دندان و افزایش سن ارتباط مستقیمی وجود دارد. به مرور زمان دندان ها بر اثر ساییدگی و جمع شدن لکه ها تیره می شوند. در سنین نوجوانی روش سفید کنندگی دندان ها نتایج فوری و چشمگیری دارد. در دهه ی بیست زندگی افراد، زمانی که دندان ها شروع به زرد شدن می کنند ، سفید کردن دندان ها ممکن است به تلاش بیشتری نیاز داشته باشد. در دهه ی چهل، رنگ زرد تیره تر و متمایل به قهوه ایی می شود که نیاز به مراقبت بیشتر و ترمیم دارد. در دهه ی پنجاه، دندان ها دارای لکه های سرسختی هستند که از بین بردن آنها سخت است ولی غیر ممکن نیست.البته این را بدانید که ژنتیک نقش زیادی در سلامت دندانها دارد.

رنگ اولیه

 همه ی افراد دارای رنگ مادرزادی دندان هستند که شامل زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سبز متغیر است و به مرور زمان شدید تر می شوند. رنگ قهوه ای و زرد معمولا بیشتر از خاکستری و سبز به سفید شدن پاسخ می دهند.

دندان شیشه ایی و نازک

این یک ویژگی ذاتی و ژنتیکی در افراد می باشد که با افزایش سن بیشتر می شود. دندانهای مات و ضخیم روشن تر هستند و درخشش بیشتری دارند و بهتر به روش سفید کننده ها پاسخ می دهند. دندانهایی که نازک تر و شفاف تر هستند مخصوصا دندانهای جلویی رنگدانه ی کمتری برای سفید شدن دارند. برخی از متخصصان زیبایی و ترمیمی معتقدند که، دندان های نازک و شیشه ایی تنها موردی هستند که با هیچ نوع از روش های سفید کننده قابل اصلاح نیستند.

دندان درد
بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت

عادت های غذایی

 مصرف زیاد شراب قرمز، قهوه، چای، نوشابه، هویج، پرتقال و سایر نوشیدنی ها و غذاهای رنگ دار به مرور زمان باعث لکه دار شدن دندان ها می شوند. علاوه بر این، غذاهای دارای اسید مثل مرکبات و سرکه باعث فرسایش مینای دندان می شوند که باعث نازک تر شدن سطح دندان و بیرون آمدن رنگ زرد عاج دندان می شوند.

سیگار

 استعمال نیکوتین رسوبات قهوه ای ایجاد می کند که به آرامی در ساختار دندان نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ داخلی دندان می شود.

داروها / مواد شیمیایی

 استفاده از تتراسایکلین باعث ایجاد لکه های نواری خاکستری تیره یا قهوه ای می شود که از بین بردن آنها راحت نیست. مصرف بیش از حد فلوراید باعث فلوروز (تغییر رنگ با ظاهر شدن لکه های سفید کم رنگ روی دندان ها) می شود.

دندان قروچه

معمولا افرادی که استرس دارند عادت به دندان قروچه دارند که می تواند باعث ترک خوردگی و خرد شدن دندان ها شوند که قسمت های ترک خورده به مرور زمان تیره می شوند.

روش های سفید کننده ی دندان

سفید کنندگی در مطب

سفید کردن دندان ها در مدت زمان کوتاه، مهمترین مزیت سفید کردن دندان در مطب است. متخصص زیبایی دندان ژل پراکسید با غلظت نسبتاً بالا با محافظت لثه ها روی دندان ها میگذارد. معمولا پراکسید بر روی دندان ها به فاصله ی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای برای چند بار که حداکثر به یک ساعت می رسد روی دندان ها باقی می ماند. افرادی که لکه های شدیدی روی دندان های خود دارند بهتر است یک یا چند جلسه اضافه تر به مطب مراجعه کنند یا به آنها توصیه می شود که از روش سفید کنندگی خانگی استفاده کنند.

هزینه به طور متوسط برای هر فک ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان (شهریور ۱۴۰۰)

کیت های خانگی حرفه ایی با اخذ مجوز

بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که استفاده از کیت های سفید کننده ی حرفه ایی دندان در خانه می توانند به مرور زمان نتایج خوبی را ارائه دهند. اگر از کیت های خانگی ژل پراکسید با غلظت کمتر استفاده کنید یک ساعت یا بیشتر گاهی وقت ها یک شب باید روی دندان بمانند. هر چه درصد پراکسید کمتر باشد، باید مدت زمان بیشتری روی دندان ها باقی بماند.

محصولات بدون نسخه

ارزان ترین و راحت ترین گزینه برای سفید کردن دندان ها، بلیچینگ بدون نسخه شامل استفاده از کیت سفید کننده ی فروشگاه ها است که دارای ژل سفید کننده با غلظت کمتر از سفید کننده ها است. این ژل توسط یک ابزار در یک سایز بر روی دندان ها اعمال می شود که ممکن است فقط چند تا دندان جلویی را به خوبی سفید کند.

میزان نتیجه ی به دست آمده از سفید کننده های دندان

نتایج سلیقه ایی هستند، و در افراد متفاوت است. خیلی ها بلافاصله از نتیجه ی به دست آمده راضی و خوشحال می شوند، در حالی که ممکن است خیلی های دیگر از نتیجه راضی نباشند. قبل از شروع هر کدام از درمان های سفید کننده، از دندانپزشک خود بخواهید نتایج احتمالی نزدیک به واقعیت را و مدت زمان رسیدن به آن رابه شما بگوید.

راهنمای طیف رنگی

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان، معمولا قبل و بعد از سفید کردن، رنگ دندان توسط راهنمای رنگ بررسی می شود. این راهنما نمایشگرهای دستی با طیف گسترده ای از رنگ دندان هستند. همچنین دندانپزشکان از آنها در انتخاب تاج و سایر رنگ های ترمیم استفاده می کنند.

یک تنظیم کننده استاندارد در بین همه ی آنها راهنمای طیف رنگی کلاسیک Vitapan است. این راهنمای استاندارد رنگ شامل شانزده طیف رنگی است که از روشن تا تیره در چهار گروه رنگ مرتب شده است و بر طبق استاندارد جهانی رنگ دندان است.

خطرهای سفید کنندگی های دندان

اگر درمانهای سفید کننده دندان را بر طبق دستورالعمل انجام دهیم ایمن و مطمئن هستند. خطرات خاصی در ارتباط با سفید کردن وجود دارد که باید از وجود آنها اطلاع داشته باشید.

حساسیت

 سفید کردن دندان ها می تواند باعث افزایش موقت حساس شدن دندان ها به دما، فشار و لمس شود. این حساسیت معمولا در سفید کردن انجام شده در مطب که از سفید کننده ی با غلظت بالا استفاده می کنند بوجود می آیند. بعضی از افراد درد را به صورت تیر کشیدن دندان های جلویی خود تجربه می کنند. افرادی که دچار لک لثه، ترک های زیاد در دندان هایشان یا سوراخ های ناشی از ترمیم های معیوب هستند در معرض حساسیت بیشتری قرار می گیرند. حساسیت سفید کننده ها بیشتر از یک یا دو روز طول نمی کشند، اما گاهی ممکن است تا یک ماه ادامه پیدا کنند. در بعضی موارد متخصص زیبایی و ترمیمی دندان برای دندانهای حساس خمیردندان حاوی نیترات پتاسیم را توصیه می کنند.

سوزش لثه

 بیشتر از نصف افرادی که از سفید کننده های پراکسید استفاده می کنند، تا حدی دچار سوزش لثه می شوند که بخاطر غلظت سفید کننده یا تماس با ابزار کیت است که معمولاً تا چند روز طول می کشد و بعد متوقف می شود.

تکنیکالر دندان

ترمیم هایی مثل باندینگ، تاج دندان یا روکش تحت تأثیر سفید کننده قرار نمی گیرند و رنگ سفید خود را در حالی که دندان های اطراف سفید می شوند حفظ می کنند. این منجر به پدیده ی تکینکالر می شود.

ماندگاری نتیجه

متخصص زیبایی و ترمیمی دندان برای افزایش طول عمر و ماندگاری دندانهای تازه سفید شده توصیه های زیر را ارائه می دهد:

  • پیگیری سفید کردن در خانه. بلافاصله انجام شود یا حداقل یک بار در سال
  • از خوردن غذاها و نوشیدنی های تیره به مدت حداقل یک هفته بعد از سفید کردن اجتناب کنید.
  • مصرف نوشیدنی ها در صورت امکان با نی
  • رعایت عالی بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از غذا و قبل از خواب.

اخطارها

  • هیچ مقداری از بلیچینگ، سفیدی غیر طبیعی به دندانها نمی دهد.
  • اگر می خواهید ترمیم های سرامیکی انجام دهید و می خواهید مطمئن شوید که رنگ آن با رنگ دندان های سفید شده شما مطابقت دارد مهم است که بدانید نتیجه ی سفید شدن دندان ها تا دو هفته کاملا نشان داده نمی شود.
  • اگر باندینگ، روکش های پرسلن یا ترمیم های دیگر بخشی از برنامه درمانی شما هستند، نباید آنها را حداقل تا دو هفته پس از سفید شدن انجام دهید تا از اتصال مناسب، عملکرد و تطبیق رنگ مطمئن شوید.
  • لثه های فرو رفته ایی که معمولا سطح ریشه ی زرد رنگ خود را در خط لثه نشان می دهند به سختی سفید می شوند.
  • به زنان باردار یا شیرده توصیه می شود از سفید کردن دندان خودداری کنند.

هزینه ی سفید کردن دندان ها چقدر است؟

هزینه ی سفید کردن دندان ها معمولا از محصول به محصول و روش به روش دیگر بسیار متفاوت است.

بلیچینگ حرفه ای و دندانپزشکی با هزینه بلیچینگ هر فک در رشت ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان است. اما، این مزیت را دارد که توسط یک متخصص زیبایی و ترمیمی دندان با تجربه انجام می شود و شما از نتیجه ی کار مطمئن هستید.

از طرف دیگر نوارها و ابزار های سفید کننده ای وجود دارد که می توانید از داروخانه یا فروشگاه ها تهیه کنید. قیمت این محصولات متغیر است، و این روش برای کسانی که می خواهند فقط کمی لبخندشان بهتر شود و دنبال هزینه ی بالا نیستند می تواند مناسب باشد. و این مهم است که بدانید استفاده از سفید کننده های پراکسید ارزان تر و کم غلظت،می تواند نتایج به شدت متفاوتی داشته باشد.

اگر به دنبال روشی برای سفید کردن دندان ها بدون نسخه هستید می توانید از کیت های موجود در بازار استفاده کنید. هزینه ی این کیت ها که توسط دندانپزشک توصیه می شود با توجه به برند آن متغیر است و می تواند نتایجی مشابه آنچه توسط دندانپزشک ارائه می شود را به دست آورید.

یادتان باشد که روش های سفیدکننده نتایج دائمی ندارند، و اگر می خواهید لبخند سفید خود را حفظ کنید، باید به درمان آن ادامه دهید.

هزینه کامپوزیت در رشت هر واحد ۲/۰۰۰/۰۰۰
هزینه لمینت در رشت هر واحد از ۴/۰۰۰/۰۰۰
هزینه بلیچینگ هر فک در رشت ۲/۵۰۰/۰۰۰
هزینه بیلداپ در رشت (ترمیم دندان عصب کشی شده ) ۱/۵۰۰/۰۰۰ الی ۱/۸۰۰/۰۰۰
هزینه ترمیم دندان پوسیده در رشت ۱/۲۰۰/۰۰۰ الی ۱/۵۰۰/۰۰۰


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post