رعایت بهداشت دندان می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد و از بیماری لثه جلوگیری کند. بنابراین مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت منظم و همچنین سالی دوبار مراجعه به دندانپزشک برای انجام پاکسازی دندان می تواند خیلی مهم باشد.

جرمگیری دندان چیست؟

در بعضی موارد، دندانپزشک ممکن است برای دندان ها پاکسازی عمیق و حرفه ایی را تجویز کند. دندانپزشک با مشاهده ی  علائم زیر معمولا پاکسازی عمیق را توصیه می کند:

 • خونریزی لثه
 • فرسایش لثه
 • لق شدن دندان

روش پاکسازی عمیق جرمگیری لثه و پاکسازی ریشه نامیده می شود که روشی رایج است اما ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. در ادامه ی این مطلب در مورد پاکسازی دندان ها و عوارض آنها اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد.

تمیز کردن دندان های عمیق چیست؟

پاکسازی عمیق دندان می تواد پلاک و رسوب های جمع شده روی دندان ها را از بین ببرند، باعث کاهش التهاب لثه شده و سلامت لثه را بهبود بخشد. پلاک یک لایه ی چسبنده است که روی دندان ها ایجاد می شود. این لایه حاوی باکتری است و از باقی مانده ی ذرات غذا همراه با بزاق تشکیل می شوند. مسواک زدن می تواند پلاک هایی که روزانه روی دندان جمع می شوند را از بین ببرد اما نمی تواند تمام پلاک های بین دندان ها را پاک کند. پلاک های باقیمانده سفت و تبدیل به رسوب می شوند.

درمان حساسیت دندان

تجمع پلاک و رسوب می تواند منجر به بیماری لثه شود که در پی آن لثه ملتهب می شود. اگر التهاب لثه درمان نشود، می تواند به بیماری پریودنتیت پیشرفت کند که یک عفونت خطرناک است و باعث از بین رفتن استخوان های نگه دارنده ی دندان می شود.

نکات مثبت پاکسازی عمیق دندان ها

 1. بیماری لثه را متوقف می کند
 2. با بوی بد دهان مبارزه می کند
 3. از ریشه ی دندان محافظت می کند
 4. باعث بهبود لثه می شود
 5. از ریزش دندان جلوگیری می کند

عوارض منفی پاکسازی عمیق دندان ها

 1. درد و حساسیت جزئی
 2. می تواند باعث فرسایش لثه شود
 3. خطر عفونت بعد از عمل
 4. در موارد بسیار نادر، خطر آسیب عصبی

مزایای پاکسازی عمیق دندان

بیماری لثه معمولا باعث ایجاد فضاهایی بین دندان و لثه می شود فضایی بیش از ۵ میلی متر، که ممکن است به پاکسازی عمیق نیاز داشته باشد.

هرچه بیماری لثه پیشرفت کند، فضای بین لثه ها و دندان ها بیشتر می شود و باعث ضعیف شدن استخوان های پشتیبانی کننده از دندان ها می شود، و در نهایت منجر به لق شدن دندان یا از بین رفتن دندان می شود.

آیا استفاده از روکش دندان عوارض جانبی دارد؟ | عوارض روکش دندان

اگر تجویز دندانپزشک پاکسازی عمیق باشد، مزایای آن شامل موارد زیر است:

 • جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه
 • درمان عفونت فعلی و بهبودی
 • تمیز کردن دندان ها تا زیر خط لثه
 • از بین بردن بوی بد دهان ناشی از بیماری لثه
 • محافظت از ریشه ی دندان

مضرات پاکسازی عمیق دندان

اگرچه پاکسازی عمیق می تواند بیماری لثه را درمان کند، اما این روش خطرات خود را دارد. از معایب  آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می تواند باعث آسیب عصبی شود
 • اتصال مجدد لثه به دندان را تضمین نمی کند
 • ممکن است باعث عقب رفتن لثه ها شود
 • اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد، ممکن است خطر عفونت وجود داشته باشد
 • درد و حساسیت

درد و حساسیت شایعترین عوارض جانبی است. خطرات ناشی از پاکسازی عمیق معمولاً کم است و فقط حدود ۵ تا ۷ روز طول می کشد، اگرچه برای موارد پیشرفته، ممکن است به چند هفته ادامه یابد.

عوارض پوسیدگی و خرابی دندان

پاکسازی عمیق دندان ها به چه صورت است؟

پاکسازی عمیق دندان ها با تمیز کردن معمولی دندان متفاوت است. تمیز کردن منظم، پلاک و رسوب را از بالای خط لثه پاک می کند. ولی، در پاکسازی عمیق و حرفه ایی پلاک ها و رسوب ها از زیر خط لثه پاک می شوند.

بیماری لثه باعث ایجاد فاصله بین دندانها و لثه ها می شود، و دقیقا پلاک و رسوب در همین فضا تشکیل می شوند. تمیز کردن زیر خط لثه تجمع پلاک و رسوب را از بین می برد.

پاکسازی دندانتمیز کردن عمیق شامل جرمگیری لثه و پاکسازی ریشه است

جرمگیری لثه و پاکسازی ریشه معمولاً در طی دو یا چند جلسه انجام می شوند و هر جلسه می تواند ۱ تا ۲ ساعت طول بکشد.

جرمگیری لثه پلاک و رسوب را از زیر خط لثه خارج می کند و پاکسازی ریشه، پلاک و رسوبی که روی ریشه ی دندان ایجاد می شود را از بین می برد و فاصله ی فضای بین دندان ها و لثه ها را کاهش می دهد، و به لثه ها کمک می کند تا دوباره به دندان ها متصل شوند.

ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد

اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیفتد، ممکن است لازم باشد چند روز آنتی بیوتیک مصرف کنید چون ممکن است بعد از عمل پاکسازی خطر عفونت وجود داشته باشد. علاوه بر این، پاکسازی عمیق دندان گاهی اوقات می تواند باکتری را وارد جریان خون کند.

آیا پاکسازی عمیق دردناک است؟

جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه می تواند کمی درد داشته باشد، به همین دلیل از بی حسی موضعی استفاده می شود. بعد از اتمام کار ممکن است لثه ها کمی متورم و حساس شده باشند و خونریزی جزئی داشته باشید.

چگونه حساسیت بعد از عمل را کاهش دهیم؟

خوردن غذاهای نرم  برای چند روز پس از عمل می تواند به کاهش حساسیت کمک کند. همچنین باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های بسیار گرم یا سرد پرهیز کنید. مصرف داروهای مسکن مثل استامینوفن و ایبوپروفن و همچنین شستشو با آب نمک گرم می تواند باعث کاهش التهاب شود.

مسواک زدن و استفاده ی منظم از نخ دندان باعث بهبودی و کاهش التهاب  لثه می شود. حداقل دو بار در روز از مسواک نرم  و حداقل یک بار از نخ دندان استفاده کنید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post