ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که دندان های خود را جرمگیری کنید. به طور کلی جرمگیری دندان با انجام پاکسازی ریشه (روت پلنینگ) همراه است. و معمولا، این روش ها به عنوان پاکسازی عمیق شناخته می شوند. جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه به درمان بیماری مزمن پریودنتال (بیماری لثه) کمک می کند. عمق پاکسازی در این دو روش خیلی بیشتر از پاکسازی معمولی دندان است.

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه معمولا بیشتر از یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی انجام می شود و با توجه به شدت بیماری مزمن پریودنتال (لثه) و پسروی لثه ها ممکن است نیاز به بی حسی موضعی داشته باشید. جرمگیری و پاکسازی ریشه روش هایی هستند که سرپایی انجام می شوند و دوره ی بهبودی آنها معمولا چند روز طول می کشد.

در چه شرایطی جرمگیری توصیه می شود؟

اگر دندانپزشک علائم بیماری پریودنتال را مشاهده کند، جرمگیری و پاکسازی ریشه را توصیه می کند. این روش ها می توانند باعث جلوگیری از تاثیرات مضر بیماری پریودنتال و حفظ سلامت دهان و دندان باشند.

زمانی که باکتری های موجود در پلاک ها باعث بوجود آمدن بیماری پریودنتال و پسروی لثه ها می شوند فضاهای عمیقی بین لثه و دندان ایجاد می شود که باکتری ها در آنجا رشد می کنند در این حالت دیگر نمی توانید با مسواک زدن معمولی باکتری ها را از بین ببرید. به همین دلیل استفاده از نخ دندان در نقاطی که مسواک توانایی دسترسی به آن قسمت را ندارد خیلی مهم است.

کامپوزیت ونیر در رشت

اگر بیماری پریودنتال درمان نشود منجر به موارد زیر می شود:

 • از دست دادن بافت استخوان و لثه
 • از دست دادن دندان
 • دندانهای شل
 • جابجایی دندان ها

 بعضی از دلایل ایجاد بیماری پریودنتال:

 • بهداشت نامناسب دندان
 • سیگار کشیدن
 • سالخوردگی
 • تغییرات هورمون ها
 • تغذیه ی نامناسب
 • عوامل ژنتیکی
 • سایر بیماری های پزشکی

یک از علائم بیماری پریودنتال ایجاد فضاهای عمیق بین لثه و دندان است، اما علائم دیگری از این بیماری نیز وجود دارد:

 • خونریزی لثه
 • لثه های ملتهب، قرمز یا حساس
 • بوی بد دهان
 • تغییر در حالت ثبات دندان
 • تغییر در نحوه ی گاز زدن

روکش تمام سرامیک در رشت

جرمگیری دندان به چه صورت انجام می شود؟

جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه را می توان در مطب دندانپزشک به عنوان یک روش سرپایی انجام داد ولی ممکن است با توجه به شدت وضعیت بیمار در طی یک یا چند جلسه انجام شود. ممکن است دندانپزشک برای کاهش درد حین کار از بی حسی موضعی استفاده کند. اگر نگران درد هستید، این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در مرحله ی اول دندانپزشک ابتدا جرم گیری دندان را انجام می دهد. یعنی اول پلاک ها را از روی دندان ها و فضاهای عمیق ایجاد شده بین دندان و لثه را از بین می برد. در مرحله بعدی، دندانپزشک پاکسازی ریشه را انجام می دهد. دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص جرم گیری، ریشه ی دندان را صاف می کند تا دندان ها بتوانند به لثه ها متصل شوند.

جرمگیری دندان

ممکن است دندانپزشک با توجه به سلامت دندان و لثه، درمان اضافی را نیز توصیه کند و برای بهبودی زودتر استفاده از داروهای ضد میکروبی در دهان یا آنتی بیوتیک خوراکی برای شما تجویز کند. ممکن است دندانپزشک فرایندی تحت عنوان host modulation Trusted Source انجام دهد.که در این فرایند داروی اضافی مستقیماً در لثه شما تزریق می شود تا تاثیرات منفی بیماری لثه را برای مدت طولانی از بین ببرد یا احتمال عفونت بعد از عمل را کاهش دهد. معمولا از ابزارهای سنتی برای انجام عمل استفاده می شود، از جمله جرمگیرها و کورت ها. اما ابزارهای دیگری نیز برای جرم گیری دندان وجود دارد مانند لیزر و دستگاه های اولتراسونیک.

همچنین ممکن است دندانپزشک یک ضدعفونی کامل دهان را توصیه کند. طبق مطالعات انجام شده استفاده از ابزارها و روش های جدید برای جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه موثرتر از روش های سنتی نیستند.

جرم دندان و جرم گیری دندان

فواید جرمگیری دندان

جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه به عنوان یک درمان استاندارد طلایی  برای بیماری پریودنتال در نظر گرفته می شود. در سال ۲۰۱۵ با بررسی ۷۲ مقاله ژورنالی در مورد این روش معلوم شد که به طور متوسط ​​۵ میلی متر فاصله ی عمیق بین دندان ها و لثه ها را بهبود می بخشند که این کاهش فضا از خطر ابتلا به از دست دادن دندان، از بین رفتن بافت استخوان و لثه ی مرتبط با بیماری پریودنتال جلوگیری می کند.

خطرات جرمگیری دندان

جرم گیری دندان دارای کمترین خطر است. ممکن است بعد از انجام جرمگیری در معرض عفونت باشید، به همین دلیل احتمال دارد دندانپزشک یک آنتی بیوتیک یا دهان شویه مخصوص برای چند روز یا چند هفته تجویز کند. بعد از انجام جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه، در صورت داشتن درد شدید و تب حتما  با دندانپزشک خود تماس بگیرید. البته تا چند روز بعد از جرمگیری به دلیل حساس شدن لثه ممکن احساس درد و ناراحتی داشته باشید و عوارض جانبی آن معمولا در چند هفته برطرف می شود.اگر نشد حتما با دندانپزشک تماس بگیرید.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان

روند معمولی بعد از جرم گیری دندان

ممکن است جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه بیشتر از یک جلسه انجام شود و احتمالا دندانپزشک از شما می خواهد که جهت پی گیری و معاینه ی مجدد برای بررسی عفونت به مطب مراجعه کنید. اگر فضاهای عمیق کاهش پیدا نکرده باشند، امکان دارد دندانپزشک انجام روش دیگری را توصیه کند.

بعد از انجام جرمگیری دندان و پاکسازی ریشه باید مراقبت های روزانه ی دهان و دندان را رعایت کنید. مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از  نخ دندان به طور منظم همچنین رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است. برای جلوگیری از برگشت بیماری پاکسازی منظم خود را توسط دندانپزشک انجام دهید.

نتیجه گیری

جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه از روش های رایج برای درمان بیماری پریودنتال است. دندانپزشک شما می تواند این روش را سرپایی را در مطب خود با بی حسی موضعی یا بدون آن انجام دهد. جرمگیری و پاکسازی ریشه ممکن است در چندین مرحله انجام شود. و بعد از انجام آن عوارض جانبی آن برای چند روز تا چند هفته باقی می ماند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post