معمولا در معاینات دندانپزشکی استفاده از اشعه ی ایکس کاربرد زیادی دارد که خیلی هم می تواند برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم باشد. کار عکس برداری از دندان ها و لثه ی بیمار توسط اشعه ی ایکس انجام می شود و دندانپزشک با استفاده از تصویر های بدست آمده از اشعه ی ایکس مشکلات و بیماری های دهانی و دندانی مثل  پوسیدگی دندان، از بین رفتن استخوان های پشتیبان و دندان های آسیب دیده را تشخیص می دهد. اشعه ی ایکس به دقیق تر و جزئی تر شدن تشخیص و ارائه بهترین روش درمانی برای بیماری های دهان و دندان به دندانپزشک کمک می کند.

لمینت در رشت

بسیاری از بیمارانی که برای درمان بیماری خود به دندانپزشک مراجعه می کنند و نیاز به دریافت اشعه ی ایکس دارند نگران این موضوع هستند که آیا X Ray واقعا بی خطر است یا خطری برایشان وجود خواهد داشت. همچنین آیا انرژی های ساطع شده از اشعه ی ایکس برای سلامتی آنها می توانند مضر باشند؟ برای پاسخ به این نگرانی ها، کمی عمیق تر به این موضوعات می پردازیم و سعی می کنیم با ارائه ی اطلاعات در این زمینه مقدار زیادی از نگرانی هایتان را بر طرف کنیم.

اصلاح طرح لبخند در رشت

مقدار ایمنی بودن اشعه ی ایکس دندان

اشعه ی ایکس دندانپزشکی بسیار بی خطر است. تاجایی که انجمن دندانپزشکان آمریکا (ADA)  موافق بی خطر بودن آن است. اشعه ایکس شامل تشعشعاتی  است که سطح این تشعشعات در مقایسه با منابع تابش بشر و منابع طبیعی بسیار پایین است. تابش های منتقل شده در طول فرایند رادیولوژی دندان هیچ تفاوتی با تابش هایی که ما در زندگی روزمره در معرض آن هستیم ندارند. تابش های معمولی که ما در مجاورت آنها قرار می گیریم می تواند هنگام سوار شدن به هواپیما یا در مجاورت تلویزیون و ردیاب ها باشند.

۶ راه حل مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی

و در نهایت به این نتیجه می رسیم که، مزایای انجام اشعه ایکس دندان از خطرات آن بیشتر است. اما در هر صورت، مهم است که روش های اشعه ایکس با رعایت نکات ایمنی کافی، مخصوصا برای زنان باردار و کودکان انجام شود. یکی از نکات ایمنی، می تواند پوشیدن یک پیش بند سربی برای محافظت بیشتر بدن در برابر تابش ها در طی فرایند تصویر برداری باشد.

اشعه ایکس
آیا اشعه X دندانپزشکی خطرناک است؟ | خطرات X Ray

مزایای اشعه X دندانپزشکی

اشعه ایکس دندانپزشکی برای شناسایی مشکلات و مسائل مختلف در دندان ها، لثه، استخوان و ریشه ی دندان ضروری است. بدون استفاده از X Ray، بسیاری از مشکلات مثل پوسیدگی بین دندان ها، از دست دادن استخوان به علت وجود بیماری های لثه، تومورها ، و عفونت دندان ها و لثه ها نمی توانند تشخیص داده شوند، که عدم تشخیص این موارد می تواند منجر به مشکلات جدی تری برای فرد شود.

در واقع تصویر های بدست آمده از اشعه ی ایکس مشکل بوجود آمده را برجسته سازی می کند که از طریق معاینه ی معمولی بدست نمی آید تا دندانپزشک یا متخصص جراح بتواند اقدامات و درمان مناسب را انجام دهد. این تصاویر سه بعدی برای اقدامات دندانپزشکی مانند قرار دادن ایمپلنت دندان یا روکش پرسلن ضروری هستند.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می شود؟

استفاده از اشعه ایکس در کودکان، برای تشخیص مشکلات مربوط به فاصله ی دندان ها، یا ریشه و  استخوان دندان ها کمک می کند و اگر کودک نیاز به کشیدن دندان یا هرگونه اقدام و عمل دیگری داشته باشد، طبق اطلاعات ارائه شده ی تصویر انجام می شود. بنابراین اشعه ی ایکس می تواند اطلاعات مفیدی را ارائه  دهد که منجر به فواید و تاثیرات مثبت طولانی مدت سلامتی شود و این مزایا خیلی بیشتر از خطرات آن است.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post