شما نیز مانند همه خواهان لبخندی بی نقص هستید. اما از اینکه مجبور باشید در بزرگسالی به مدت ۱۸ ماه یا بیشتر از براکت ارتودنسی استفاده کنید خوشحال نخواهید شد. مطالعات نشان می دهد که حدودا ۷۰٪ از جمعیت ایالات متحده آمریکا، به نوعی به درمان ارتودنسی نیاز دارند. همانطور که گفته شد براکت های ارتودنسی گران هستند و می توانند احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس را در شما بوجود آورند. در این مطلب می خواهیم ۶ راه حل مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی را به شما معرفی نماییم.

مرتب کردن دندان ها در رشت | دکتر مانوشا امیری

براکت های ارتودنسی مخفی یا غیرقابل تشخیص

این دسته از براکت ها هنوز هم از نظر فنی براکت های ارتودنسی هستند. اما مردم نمی توانند آنها را در دهان شما تشخیص دهند و نمی فهمند که ارتودنسی دارید این براکت ها در پشت دندان قرار می گیرند و همین مساله آنها را از دید پنهان نگه می دارد. هنگامی که شما لبخند می زنید یا با شخصی صحبت می کنید آنها کاملا مخفی هستند.

مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی در رشت
مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی در رشت

اگر از یک متخصص ارتودنسی سوال بپرسید، ممکن است آن ها این بریس ها را پیشنهاد بدهند. توجه داشته باشید که این نوع ارتودنسی، برای هر دهان به صورت جداگانه و مخصوص آن ساخته می شود. این براکت ها با نام Lingual Braces نیز شناخته می شوند.

اگر در مورد استفاده از براکت های ارتودنسی فلزی قدیمی احساس خجالت زدگی دارید، براکت های ارتودنسی مخفی ناشناس گزینه مناسبی هستند که باید در نظر بگیرید. اگرچه Lingual Braces گران تر از براکت های ارتودنسی فلزی قدیمی هستند. اگر نگران این قضیه هستید می توانید یکی از این گزینه های دیگر را برای براکت های ارتودنسی در نظر بگیرید.

ریتینر ها

اکثر مردم بعد از اتمام درمان با براکت های ارتودنسی قدیمی، یک نگهدارنده دریافت می کنند. اگرچه بزرگسالانی که دندان هایشان مشکل زیادی ندارد و مشکلشان جزئی است، ممکن است فقط با یک نگهدارنده به نتایج دلخواه برسند. تا آنجا که از نظر زیبایی بتوان به آن دقت کرد، نگهدارنده Essix شفاف است و روی کل قوس دهان قرار می گیرد. این امر باعث میشود تا بسیار کمتر از براکت های ارتودنسی قدیمی قابل توجه باشند. این نوع وسیله ارتودنسی نیز به طور قابل توجهی ارزان تر از براکت ارتودنسی است.

ریتینر دندان در رشت
مرتب کردن دندان ها در رشت – ریتینر

اگر به دنبال پیشنهادهای دیگری برای براکت های ارتودنسی هستید، ریتینر یک گزینه جذاب است. اما به یاد داشته باشید که این روش درمانی تنها در صورت نیاز به کمترین اصلاح دندان ممکن است موثر واقع شود. واقعیت این است که تعداد موارد استفاده و جایی که این شیوه قابل اجرا باشد بسیار محدود است. اگر واقعا می خواهید دندان های خود را بدون براکت ارتودنسی صاف کنید، پس باید گزینه دیگری را در نظر بگیرید.

هدگیر (Headgear)

این نوع وسیله ارتودنسی به طور سنتی برای اصلاح ناهنجاری های فکی شدید استفاده می شود‌. هدگیر به دندان های فوقانی فک فشار می آورد. بسته به آنچه که مورد نیاز است، از هدگیر یا برای نگه داشتن دندان ها در یک موقعیت خاص استفاده می شود و یا اینکه آنها را در یک راستای مناسب حرکت می دهد. از آنجا که میتوان هدگیر را برداشت باید روزانه به مدت چند ساعت از آن استفاده شود تا به نتایج دلخواه برسید. متخصص ارتودنسی شما در این مورد راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

هدگیر در رشت
مرتب کردن دندان ها در رشت – هدگیر

هدگیر ممکن است روشی مناسب برای صاف کردن دندان ها بدون براکت ارتودنسی باشد. حقیقتا استفاده از هدگیر نیز به مانند ارتودنسی سنتی قابل مشاهده است و از این نظر برتری خاصی نسبت به آن ندارد. در اصل همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این روش درمانی بسیار قابل مشاهده تر از ارتودنسی سنتی است و بهتر است تنها برای ناهنجاری های فکی شدید استفاده شود. از همین رو این روش به شما پیشنهاد نمی شود و بسیاری از افراد به این روش درمانی علاقه مند نیستند.

ونیر دندان – روکش دندان و لمینت

دندانپزشکی زیبایی گزینه ی دیگری برای اصلاح لبخند فرد، بدون نیاز به براکت ارتودنسی نیز ارائه می دهد. یکی از این انتخاب ها، پرسلین ونیر (لمینت سرامیکی) یا پیوند دندان است. اگر شما براکت ارتودنسی نمی خواهید، این موارد گزینه های مناسبی برای بررسی هستند. ونیر ها پوسته های ظریف و محکمی هستند که به طور دائمی به جلوی دندان متصل می شوند. می توانید از آنها برای اصلاح دندان های کج ، تغییر رنگ یافته، نامرتب ، لب پریده یا دارای فاصله استفاده کنید. ونیر های دندان بسیار محکم هستند و در برابر لک شدن بسیار مقاوم هستند.

لمینت
لمینت دندان در رشت – دکتر مانوشا امیری

اگر به دنبال جایگزینی برای براکت های ارتودنسی هستید که در مدت زمان کوتاهی نتیجه بگیرید، روکش تمام سرامیک گزینه مناسبی است. این روش درمان بسیار قابل اعتماد است. اول اینکه لمینت ها دائمی هستند. دندانپزشک به منظور اتصال ونیر به دندان، مینای سطح را بر میدارد. این یک روش برگشت ناپذیر است و ونیر ها باید هر پنج تا ده سال یک بار تعویض شوند. اگر می خواهید دندان های خود را بدون براکت های ارتودنسی صاف کنید، می توانید راجع به این روش نیز فکر کنید.

ارتودنسی نامرئی

یکی از محبوب ترین روش های ارتودنسی، استفاده از ارتودنسی نامرئی است. این ارتودنسی ها از پلاستیک شفاف ساخته شده اند و به سختی قابل دیدن هستند. این ارتودنسی ها برای هر فرد بصورت جداگانه و مخصوص خود ساخته می شوند و نسبت به ارتودنسی های قدیمی بسیار سریعتر اثر خود را نشان می دهند. برای استفاده از ارتودنسی نامرئی، دکتر تصویری سه بعدی از دهان شما گرفته، سپس با توجه به نقشه دندان های شما و تصویر گرفته شده، و ارتودنسی نامرئی ساخته می شود.

اینویزلاین
مرتب کردن دندان ها در رشت – اینویزلاین یا ارتودنسی نامرئی

 

ترازکننده های ارتودنسی نامرئی به راحتی در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن قابل درآوردن هستند و نیاز است که شما بین ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز آنها را بر روی دندان های خود قرار دهید. لازم است که این الاینرها هر دو هفته یکبار تعویض شوند و الاینرهای جدیدی با توجه به موقعیت و پیشرفت ترازشدن دندان های شما، برایتان ساخته شود. تنها مشکل ارتودنسی نامرئی، نیاز بیشتر به مراجعه به دندانپزشک است.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post