دندان های ما نقش مهمی را در زندگی ما بازی می کنند. آنها به ما در جویدن و هضم غذا کمک می کنند به ما یاری می کنند تا واضح صحبت کنیم و همچنین به صورت ما شکل می دهند. لبخند همچنین فواید روزمره دیگری نیز دارد. لبخند سالم و زیبا میتواند به ما اعتماد به نفس بیشتری بدهد و همچنین بر زندگی اجتماعی ، شغل و روابط ما تاثیر بگذارد. به همین دلیل باید از سلامت دهان و دندان خود به بهترین نحو ممکن مراقبت کنیم. در ادامه به بررسی اهمیت لبخند سالم و زیبا می پردازیم.

مرکز ترمیمی و زیبایی دندان  | دکتر مانوشا امیری

حال بهتر است که ما به سلامت دهان و دندان خود نگاهی بیندازیم و در مورد اینکه چرا لبخند سالم خیلی مهم است بیشتر یاد بگیریم. همچنین نکاتی را در مورد نحوه بهبود و نگهداری آن به اشتراک بگذاریم تا دیگران نیز از آن استفاده کنند. سلامت دهان و دندان میتواند مزایای شگفت انگیز زیادی در تغییر زندگی داشته باشد. یک لبخند سالم میتواند ظاهر بصری، مثبت بودن ذهنیت ما و همچنین بهبود سلامت، نه تنها دهان، بلکه بدن را نیز تغییر دهد. اما دقیقا داشتن سلامتی دهان و دندان چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

اصلاح طرح لبخند 

نگهداری از دندان هایمان برای زندگی

با دو بار در روز مسواک زدن دندان هایمان ، حفظ رژیم غذایی کم قند و مراجعه منظم به متخصص دندانپزشکی میتوانیم به کاهش خطر بیماری هایی مانند پوسیدگی دندان و بیماری های لثه کمک کنیم که هر دو این مشکلات می توانند منجر به از دست دادن دندان شوند. تحقیقات نشان داده است که تعداد دندان های ما ارتباط مستقیمی با طول عمر ما دارد.

لبخند سالم و زیبا

مرتب کردن دندان ها

کسانی که در سن ۷۰ سالگی ۲۰ دندان یا بیشتر دارند، شانس زندگی نسبتا طولانی تری نسبت به کسانی که کمتر از ۲۰ دندان دارند خواهند داشت. از دست دادن دندان از طریق پوسیدگی دندان و بیماری لثه تقریبا به طور کامل قابل پیشگیری است و هیچ دلیلی وجود ندارد که با داشتن یک برنامه روزمره بهداشت دهان و دندان نتوانیم دندان های خود را برای زندگی نگه داریم.

کاهش خطر ابتلا به بیماری

هنگامی که ما به بیماری لثه مبتلا هستیم باکتری ها از دهان ما میتوانند وارد جریان خون شوند. سپس پروتئینی تولید میکند که باعث ضخیم شدن خون میشود که این بدان معناست که لخته ها بیشتر تشکیل میشوند و قلب مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود را نمیتواند بدست بیاورد و در نتیجه خطر حمله قلبی افزایش میابد. به همین ترتیب بیماری لثه همچنین میتواند باعث التهاب عروق خونی شود، از رساندن خون به مغز جلوگیری کرده و منجر به سکته مغزی بالقوه میشود. تحقیقات جدید همچنین نشان داده است که اگر ما مبتلا به بیماری لثه باشیم احتمال ابتلا به دیابت در ما بیشتر میشود.

سفید کردن دندان ها 

کاهش خطر سرطان و زوال عقل

با سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها احتمال ابتلا به برخی سرطان ها مخصوصا در بانوان و همچنین برخی از انواع زوال عقل را کاهش میدهیم. تحقیقات جدید که اطلاعات ۶۵۰۰۰ زن پس از یائسگی را از بین ۵۴ تا ۸۶ سال بررسی کرده است، نشان داد آنهایی که سابقه بیماری لثه دارند ۱۴٪ بیشتر در معرض سرطان هستند. از این تعداد مورد بررسی شده، از هر سه نفر یک نفر به سرطان پستان مبتلا میشود در حالی که خطر ابتلا به سرطان ریه ،مری، مثانه،صفرا و سرطان پوست نیز بسیار زیاد است. کسانی که لثه سالم دارند نیز ۷۰ درصد کمتر از کسانی که به مدت طولانی از بیماری لثه رنج میبرند دچار بیماری آلزایمر میشوند.

لبخند سالم و زیبا

بستن فاصله میان دندان ها

داشتن یک کودک سالم

زنان باردار با لثه های سالم، احتمال به دنیا آوردن کودک نارس یا کودک با وزن کم را تا سه برابر کمتر دارند. تحقیقات میگوید یک چهارم احتمال دارد که یک زن باردار مبتلا به بیماری لثه قبل از ۳۵ هفته زایمان کند. این مساله به این دلیل است که بیماری لثه، سطح مواد شیمیایی را که مسبب درد زایمان است را افزایش میدهد.

محافظت از ظاهرمان

تمیز و سالم نگه داشتن دندان هایمان میتواند به ما کمک کند تا از بوی بد دهان (هالیتوز) جلوگیری کنیم.بوی بد دهان بسیار رایج است و اغلب به دلیل تجمع پلاک بوجود می آید و این یک نشانه از بیماری لثه و پوسیدگی دندان است و بعلاوه باعث شرم و حس ناخوشایند میشود.

یکی دیگر از شرایط خیلی رایج که میتواند بر ظاهر ما اثر بگذارد لکه های دندان است. لک گرفتن دندان طبیعی است و در اثر پوسیدگی ایجاد میشوند و معمولا با سیگار کشیدن،یا نوشیدن زیاد چای ،قهوه،شراب قرمز مرتبط است.

اصلاح شکل و فرم دندان ها

دندان های حاوی لک معمولا خطرناک نیستند و تاثیر کمی بر سلامت دندان های ما دارند. با این حال داشتن دندان های لک دار میتواند زنگ خطری برای ما باشد تا در حفظ دندان هایمان برای داشتن لبخند سالم و زیبا کوشا باشیم. در بیشتر موارد ما می توانیم با تمیز کردن مرتب از بوجود آمدن لک جلوگیری کنیم. این در حالی است که ممکن است برای از بین بردن لکه های سرسخت به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنیم.

مراقبت از دندان ها و لثه ها


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post