با مراقبت از دندان ها و لثه ها، به صورت مناسب و درست، آنها میتوانند در طول زندگی سالم بمانند. هرچه دندان ها و لثه های شما سالم تر باشند خطر کمتری برای پوسیدگی دندان و بیماری لثه خواهید داشت.

چطور باید از دندان ها و لثه های خود مراقبت کنم؟

مراقبت از دندان ها و لثه ها پنج قدم اولیه دارد

 1. مسواک زدن
 2. نخ دندان کشیدن
 3. شست و شو
 4. تغذیه صحیح
 5. مراجعه به دندانپزشک

درمان های خانگی برای از بین بردن زردی دندان ها

نکاتی برای مسواک زدن دندان ها

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. اگر میتوانید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. به طور ایده آل ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن صبر کنید. این مساله اجازه میدهد که مینای دندان شما که هنگام غذا خوردن از اسید نرم شده است دوباره سفت شود و از طریق مسواک زدن از بین نرود. مسواک زدن پلاک ها، که غشای نازکی از باکتری ها که به دندان میچسبد هستند را از بین میبرد. هنگامی که باکتری های موجود در پلاک در تماس با غذا قرار میگیرند تولید اسید میکنند. این اسیدها منجر به ایجاد حفره میشوند.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

برای مسواک زدن:

 • به اندازه یک نخود خمیردندان حاوی فلوراید را روی سر مسواک قرار دهید( از مسواک نرم استفاده کنید)
 • مسواک را مقابل دندان در زاویه ۴۵ درجه جلوی خط لثه قرار دهید.
 • مسواک را درمیان دندان ها با استفاده از حرکت دورانی کوچک حرکت دهید. با این حرکت تمیز کردن دندان ها را هم زمان انجام دهید. نوک موهای برس مسواک را در مقابل خط لثه قرار دهید. از فشار دادن زیاد اجتناب کنید تا موهای مسواک صاف روی دندان قرار بگیرند. اجازه دهید موهای برس دسترسی به فضای بین دندان ها را داشته باشند.
 • سرتا سر بالای سطح دندان که برای جویدن استفاده می شود را مسواک بزنید. مطمین شوید که موهای برس به شیار ها و شکاف ها وارد شوند.
 • از همان حرکت دایره ای کوچک برای تمیز کردن قسمت پشتی دندان های بالا و پایین، طرفی که رو به روی زبان است استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن درون دندان های جلویی زیری، سر مسواک را زاویه داده و به سمت بالا و پایین زاویه را تغییر دهید. همچنین مسواک را به صورت دورانی بچرخانید.
 • برای تمیز کردن درون دندان های جلویی بالایی به همان روش قبل باید عمل کنید. با این تفاوت که نوک مسواک باید رو به سقف دهان شما باشد و حالا باید در حالت دورانی آرام مسواک بزنید.
 • زبانتان را به آرامی مسواک کنید. از عقب زبان به سمت جلوی آن مسواک را بکشید. سعی کنید که این کار باعث آسیب به زبان شما نشود و سابیده نشود. این روش باعث می شود که باکتری ها از روی زبان شما پاک شوند و تنفس شما تمیز تر و خوش بو تر شود.
 • بعد از دو تا سه دقیقه مسواک زدن دهان خود را با آب بشویید
 •  هر سه تا چهار ماه مسواک خود را با یک مسواک جدید جایگزین کنید

جرم دندان و جرم گیری دندان

نکاتی برای کشیدن نخ دندان

دندان ها را حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید. نخ دندان غذا ها و پلاک بین دندان ها، جایی که مسواک شما نمیتواتد به آن دسترسی داشته باشد را از بین میبرد. اگر پلاک بین دندان ها باقی بماند تبدیل به رسوب سخت میشود که فقط باید توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت از بین برود. از این رو نخ دندان یکی از مهم ترین موارد برای مراقبت از دندان ها و لثه به شمار می رود.

مراقبت از لثه ها

نخ دندان کشیدن

 • نواری حدود ۱۸ اینچ یا ۴۵ سانتی متر را از جعبه نخ دندان جدا کنید
 • نخ را در اطراف انگشت میانی هر دست بپیچید و یک قسمت یک اینچی را برای کشیدن نخ دندان باز بگذارید. ابتدا دندان های بالا را نخ دندان بکشید و سپس پایین
 • نخ دندان را در دهان خود قرار دهید و با استفاده از انگشتان اشاره نخ را بین دندان ها فشار دهید. مراقب باشید خیلی فشار ندهید تا لثه ها آسیب نبینند.
 • نخ را بالا و پایین مقابل دندان و بالا و اطراف خط لثه حرکت دهید. هنگام انجام صحیح این کار، نخ دندان باید به شکل c مانند اطراف دندان باشد.
 • بین هر دندان و همچنین پشت دندان های عقبی را نخ دندان بکشید
 • درصورت نیاز از قسمت تمیز نخ دندان استفاده کنید و نخ دندان استفاده شده را با پیچاندن دور انگشتتان بگیرید

آیا ایمپلنت های تیتانیومی بهتر از زیرکونیا هستند؟

نکاتی برای شست و شوی دهان شما

دهان شویه ها کارهایی بیشتر از تازه کردن نفس شما انجام میدهند. حداقل یک بار در روز با دهان شویه ضدعفونی کننده دهان خود را شست و شو دهید تا باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک و بیماری های اولیه لثه میشوند را نابود کنند. شست و شو با فلوراید میتواند از پوسیدگی دندان و حفره جلوگیری کند. برخی شست و شو ها میتوانند هر دو کار را با هم انجام دهند. فرقی نمیکند اگر قبل یا بعد از مسواک زدن شست و شو انجام دهید . دهان شویه را به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در دهان بچرخانید.

تغذیه مناسب برای سلامتی دندان

برای سلامتی خوب دندان غذاهای متنوعی بخورید اما مصرف غذاهایی که حاوی قند و نشاسته هستند را به حداقل برسانید. این غذاها بیشترین اسید ها را در دهان تولید میکنند و مدت طولانی تری در دهان باقی میمانند و بیشتر میتوانند به دندان ها آسیب برسانند. مکیدن آب نبات های سفت بشدت مضر هستند زیرا به مدت طولانی در دهان میمانند.

خوردن میان وعده های غذایی شیرین منجر به پوسیدگی دندان میشود، زیرا بیشتر افراد بعد از میان وعده مسواک نمیزنند. غذاهای میان وعده‌ای نشاسته ای مانند چیپس سیب زمینی به دندان میچسبند. از خوردن میان وعده های زیر اجتناب کنید:

۱- آب نبات، بیسکوییت،کیک ،کلوچه

۲-آدامس های حاوی قند

۳-کراکر، نان و چیپس

۴- میوه های خشک و کشمش ها

به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

حداقل هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای مراقبت از دندان ها و لثه ها، داشتن معاینه منظم و تمیزکردن حرفه ای مهم است. همچنین شما باید هنگام درد در دندان یا دهان خود یا خونریزی و تورم لثه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. شما همچنین میتوانید از دندانپزشک خود در مورد سیلانت دندان سوال کنید. سیلانت ماده‌ای است که برای پوشاندن سطح بالا و قسمتی از دندان که با آن می جویم استفاده میشود. این پوشش از دندان در برابر پوسیدگی محافظت میکند و معمولا دوام را بالا میبرد ولی فقط میتواند روی دندان های بدون پوسیدگی قرار بگیرد. این ماده معمولا روی دندان های بچه ها هنگامی که دندان های دائمی آنها درآمده باشد قرار میگیرد.

نکاتی برای شست و شو

طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، علاوه بر چهار مرحله بالا، شست و شو با دهان شویه های ضد باکتری باعث کاهش باکتری هایی که منجر به پلاک و بیماری لثه میشوند. شست و شوی دهان با فلوراید همچنین به کاهش و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک میکند. ADA شست و شوی دهان با فلوراید را برای کودکان ۶سال یا جوانتر توصیه نمیکند زیرا ممکن است آنها مایع دهانشویه را ببلعند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post