آبسه ها در دهان نسبتا رایج هستند و به دلایل مختلفی اتفاق می افتند. آنها میتوانند ناخوشایند باشند و درد قابل توجهی را برای بیمار به وجود آورند. آبسه ها میتوانند در نواحی مختلفی از دهان را که شامل دندان ، بافت لثه و بافت نرم اطراف روکش دندان میشود ظاهر شوند. به طور گسترده آبسه ها در دهان به عنوان آبسه دندانی شناخته می شوند ولی نمونه های معینی به روی لثه ها ( آبسه پریودنتال) یا بافت لثه ( آبسه لثه) نیز وجود دارند که بر روی این نواحی تاثیر می گذارند.

معرفی روش های جراحی پریودنتال لثه

در برخی موارد آبسه میتواند باعث پارولیس شود که بیشتر به عنوان جوش لثه شناخته میشود. جوش ها و آبسه ها بیماری های لثه نیستند با این حال این مشکلات میتوانند گسترش پریودنتیت را نمایان سازند.

با ما تماس بگیرید

جوش های لثه و آبسه های لثه :تفاوت در چیست؟

جوش های لثه خیلی رایج هستند ولی جوش لثه چیست؟ یک جوش لثه یا پارولیس یک برآمدگی از چرک است که روی بافت نرم لثه بوجود می آید اما جوش لثه شبیه چه چیزی است؟

جوش های لثه معمولا شبیه یک جوش کوچک در دهان است که نقاط تخلیه آبسه هایی هستند که در ریشه دندان بوجود می آیند.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

بنابراین چه عواملی باعث بوجود آمدن جوش لثه میشود ؟

هنگامی که عصب دندان از بین میرود (نکروز) بدن تعداد زیادی گلبول سفید را به نقطه ای که عصب از بین رفته ارسال میکند تا تلاش کند عفونت را از بین ببرد. هنگامی که سلول ها از بین میروند، سپس یک آبسه شکل میگیرد و در برخی موارد آنها میتوانند از میان بافت لثه شکاف خورده و به عنوان نقطه تخلیه آبسه جوش لثه را ایجاد کنند.

جدا از آبسه دندان، آبسه های لثه وجود دارند که میتوانند روی بافت نرم یا ناحیه اتصال لثه با دندان یا کیسه های پریودنتال اثر بگذارند.

به طور کلی آبسه ها میتوانند به عنوان یک مجموعه ای از چرک در بافت دهان توصیف شوند ولی آبسه های لثه متفاوت از آبسه های دندان هستند زیرا آنها در نتیجه عفونت ناشی از دندان از بین رفته بوجود نمی آیند بلکه به عنوان عفونت های باکتریایی مربوط به دندان زنده بوجود می آیند.

بهترین دکتر لمینت دندان در تهران

علائم

یکی از مهمترین نشانه ها درد است که اغلب ناگهانی ظاهر میشود که مشخصه آن درد عمیق و ضربان مانند است. علائم دیگر شامل موارد زیر میشود

  • سطح لثه ها به دلیل کشش غشا مخاطی روی آبسه براق می شود
  • قرمزی
  • متورم شدن
  • افزایش فشار در ناحیه آسیب دیده زیرا چرک تشکیل شده است
  • طعم بد در دهان و بوی بد که ممکن است به دلیل خالی شدن چرک مشاهده شود

دکتر مانوشا امیری

علائم جوش لثه

جوش های لثه در سایز مختلف هستند ولی معمولا به صورت واضح در لثه دیده میشوند. اندازه آن بستگی به عمق ایجاد شدن آن در دندان و پاسخ سیستم ایمنی بدن بیمار دارد.

آیا جوش لثه بدون درد است؟ بسیاری از جوش های لثه ماهیتی بدون درد دارند اما برخی میتوانند درد متوسطی ایجاد کنند. همچنین آنها میتوانند خود به خود ظاهر شوند و از بین بروند.

بهترین دکتر کامپوزیت دندان در تهران

نحوه درمان جوش لثه و آبسه لثه

درمان این دو مشکل با درمان چیزی که باعث به وجود آمدن آنها شده انجام می شود. در مورد جوش لثه، دندان مرده یا پوسیده باید پیدا شده و  مشکل آن حل شود. اگر وجود دندان واجب نباشد ممکن است کشیده شود. اگر علت اصلی درمان شود جوش لثه دوباره بوجود نمی آید.

بیشتر آبسه های لثه بعد از تمیز شدن کامل ناحیه با موفقیت و سریع درمان میشوند و چرک موجود در آبسه میتواند خارج شود یا اجازه خارج شدن پیدا میکنند. همچنین عفونت اصلی و اساسی باید درمان شود. به طور مثال باید از آنتی بیوتیک ها برای رفع و حل آن استفاده کنیم.

درمورد آبسه های بزرگ لثه آنها باید تخلیه شوند اما اگر جوش لثه در نتیجه بیماری پریودنتال اتفاق بیوفتد، بیماری باید درمان شود تا از تکرار عفونت جلوگیری شود. اگر آبسه به دلیل عفونت داخل دندان شروع شده باشد، باید تخلیه شوند و معمولا درمان عصب کشی انجام میشود.

نحوه جلوگیری

مانند اکثر شرایط دهان و دندان رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان به جلوگیری از عفونت و ایجاد جوش و آبسه کمک میکند. معاینات سالانه یا مکرر دندانپزشکی برای جلوگیری از شرایطی که میتواند منجر به آبسه ها و جوش های لثه شود توصیه میشود.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در تهران و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post