مینای دندان یکی از سخت ترین بافت هاست، اما فنا ناپذیر نیست. مینا هیچ سلول زنده ای ندارد و اگر متحمل آسیب شود قادر به ترمیم خود نیست. به عبارت دیگر مینای دندان برخلاف دیگر اجزای بدن انسان، که میتوانند خودشان را ترمیم کنند، وقتی از بین رفت برای همیشه از بین میرود. برای اطلاعات بیشتر در مورد جلوگیری از فرسوده شدن مینای دندان، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می شود؟

پیشگیری خارجی فرسوده شدن مینای دندان

ساده ترین راه پیشگیری از آسیب به مینای دندان اجتناب از میوه ها و نوشیدنی های قندی و اسیدی است. این نوع غذاها آسیب رسان ترین مواد برای مینای دندان شما هستند. هنگامی که این غذاها به دندان شما میچسبند، با باکتری ها واکنش برقرار کرده و منجر به تولید اسید لاکتیک می شوند که این اسید مواد معدنی سالم را از بین میبرد. این فرآیند باعث تجزیه مینای دندان میشود.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان | دکتر مانوشا امیری | زیبایی دندان در رشت

اگر شما غذای قندی میخورید، سعی کنید از آبنبات های خیلی سفت دوری کنید. خوراکی های سفت مانند قند، آبنبات چوبی یا یخ میتواند با ایجاد شکستگی یا خرد کردن به مینای دندان شما آسیب برساند. اگر نمی توانید این مساله را ترک کنید، سعی کنید به جای گاز گرفتن آب نبات آن را بمکید.

اگر نمی توانید غذاهای قندی یا اسیدی را کنار بگذارید، بهترین راه حل این است که به طور کامل دندان های خود را مسواک بزنید تا باعث جذب کلسیم و فسفات ها به دندان بشوید و مینای دندان محکم شود. در ادامه رایج ترین عوامل خارجی، که می توانند باعث تجزیه مینای دندان شوند را به شما معرفی خواهیم کرد:

فرسوده شدن مینای دندان

 1. نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های شیرین
 2. نوشیدنی های میوه ای که حاوی سطح بالایی از اسید هستند
 3. خوردن مقدار بیش از حد غذاهای نشاسته ای
 4. خوردن مقدار زیاد غذاهای قندی
 5. مصرف بیش از حد ویتامین سی
 6. ریفلاکس معده
 7. برخی داروها
 8. دهان خشک

اصلاح شکل و فرم دندان ها در رشت

پیشگیری داخلی فرسوده شدن مینای دندان

علاوه بر عوامل محیطی بیرونی، شما میتوانید توسط عوامل داخلی نیز به مینای دندان خود آسیب برسانید. برخی از رایج ترین دلایل آسیب رساندن به مینای دندان اصطکاک یا فرسودگی است. اصطکاک بیشتر در زمان خواب شما اتفاق می افتد.  شما ممکن است که در خواب، دندان هایتان را روی هم چفت کنید یا دندان قروچه کنید. ساییدگی فیزیکی مینای دندان هنگامی اتفاق می افتد که دندان های خود را بیش از حد محکم مسواک بزنید، از نخ دندان اشتباه استفاده کنید و یا اجسام سخت را گاز بگیرید.

سفید کردن دندان ها در رشت | بلیچینگ دندان در رشت

فکت جالب: بزرگترین دفاع در برابر فرسوده شدن مینای دندان، بزاق شما است. بزاق از مینای دندان به وسیله پوشاندن دندان در کلسیم، محافظت میکند. بزاق شما همچنین مواد زائد را از دهان پاک میکند و موادی را برای کمک به مبارزه با باکتری های دهان که میتوانند مینای دندان را از بین ببرند بوجود می آورد.

علائم فرسایش مینای دندان

 1. حساسیت به برخی غذاها و دما باعث ایجاد درد میشود
 2. تغییر رنگ زرد
 3. دندان ها ممکن است بیشتر زبر ،نامنظم، یا دندانه دار شوند
 4. ممکن است تو رفتگی در سطح دندان های شما ظاهر شود

در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post