اوپرکلوم نام قسمتی از بافت لثه است که از سطحی که برای جویدن در دندان استفاده می شود بالاتر است.به طور کلی اوپرکلوم در هنگام رشد و بیرون آمدن دندان اتفاق می افتد و در بیشتر مواقع با رویش کامل دندان خود به خود برطرف میشود.

بستن فاصله میان دندان ها

متداول ترین دندان های مستعد اوپرکلوم دندان های آسیاب ۱ ،۲ و ۳ و در هنگام رویش آنها هستند. سخت ترین مسئله برای سرو کار داشتن با یک اوپرکلوم هنگامی است که این مساله در دندان آسیاب ۳ اتفاق می افتد. سختی این مساله به دلیل سخت بودن دسترسی به این دندان است. اوپرکلوم هنگامی شکل میگیرد که دندان های آسیاب، که بافت لثه را می‌شکافند، بافت لثه به طور کامل از سطحی که برای جویدن در دندان استفاده می شود عقب نمی رود.

تراشیدن و شکل دادن مینای دندان

به دلیل خمیدگی لثه ها در پشت دهان، آن ها روی آخرین دندان های آسیاب دهان ایجاد میشوند. اگر شما متوجه تشکیل یک اوپرکلوم شدید، این ضروری است که ناحیه را تا حد امکان تمیز نگه دارید و به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

اوپرکلوم

چگونه یک اوپرکلوم را تمیز نگه داریم؟

اگر شما مشاهده کردید که روی سطحی که برای جویدن در دندان استفاده می شود، یک فلپ لثه دارید، مطمئن شوید که از ابزار مناسبی برای تمیز کردن آن استفاده میکنید. اولین مرحله این است که این موضوع را با دندانپزشک خود بررسی کنید زیرا گاهی اوقات اوپرکلوم ممکن است به دلیل آلودگی اتفاق بیفتد و به پریکورونیت تبدیل شوند که میتواند منجر به تورم و درد شدید شود.

سفید کردن دندان ها

دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از یک مسواک برقی حداقل دو بار در روز ، یک سولکا براش، که موی برس آن به اندازه ۱/۳ مسواک معمولی است و برای دسترسی به زیر اوپرکلوم استفاده می شود و همچنین دهانشویه ضد باکتری روزانه استفاده کنید.

راه های درمان

راه های درمانی برای یک اوپرکلوم بستگی به شدت اوپرکلوم دارد. اگر اوپرکلوم خفیف است و به نظر برسد که می تواند به خودی خود برطرف شود، توصیه میشود آن را تمیز نگه دارید و برای ارزیابی مجدد آن، چند ماه دیگر اقدام کنید. اگر اوپرکلوم بزرگ است و دندان آسیاب شما قادر به شکافتن کامل بافت نیست، ممکن است لازم باشد بافت را با چاقوی جراحی یا لیزر بردارید. فرآیند برداشتن اوپرکلوم آسان است و زمان بهبودی آن بسیار کم است. اگر اوپرکلوم روی دندان آسیاب ۳ رخ دهد، ممکن است دندان آسیاب فضایی برای قرار گرفتن در دهان نداشته باشد و نیاز به در آوردن آن باشد.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post