مراقبت خوب دندان قبل از پیدایش اولین دندان کودک شروع میشود. این که شما نمی توانید دندان ها را ببینید به این معنی نیست که آنها وجود ندارند. درواقع دندان ها در سه ماهه دوم بارداری شروع به شکل گیری می کنند. در زمان تولد، کودک شما ۲۰ دندان اصلی دارد که برخی از آنها به طور کامل در فک رشد کرده اند. در این مطلب می خواهیم در مورد مسواک زدن دندان کودکان اطلاعاتی را برای شما مطرح کنیم.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از دندان های کوچک و زیبای کودکانتان محافظت کنید.

۱- حتی قبل از اینکه کودک شما دندان درآورد، یک دستمال تمیز و مرطوب را روی لثه بکشید تا باکتری های مضر از بین بروند.

۲- هنگامی که کودک شما دندان درآورد، آنها را با مسواک مخصوص کودک مسواک بزنید. از آب و مقدار کمی خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید ( اندازه یک دانه برنج). از خمیردندان حاوی فلوراید خارجی که مهر پذیرش انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) همراه دارد، یا خمیردندان ایرانی با تاییدیه بهداشت و استاندارد استفاده نمایید. ( اگر شما از خمیردندان مخصوص کودک بدون فلوراید استفاده می کنید، از آن به همان مقدار کم گفته شده استفاده نمایید. این مساله به این دلیل است که شما باید مقدار خمیردندان بلعیده شده را به حداقل برسانید)

مراقبت از دندان ها و لثه ها

مسواک زدن دندان کودکان

۳- هنگامی که دو دندان کودک شما قابل لمس شود، میتوانید برای تمیز کردن بین آنها از نخ دندان استفاده کنید.

۴- کودک شما در حدود ۲ سالگی، باید هنگام مسواک زدن بیرون ریختن آب دهان را یاد بگیرد. از دادن آب به کودک برای قرقره کردن و بیرون ریختن آب دهان خودداری کنید. زیرا این امر باعث می شود که احتمال بلعیده شدن خمیر دندان بالاتر برود.

چگونه پر کردن دندان به بهداشت دهان کمک می کند؟

۵- کودکان ۳ سال و بالاتر باید از خمیردندان های حاوی فلوراید فقط اندازه یک نخود استفاده کنند.

۶- همیشه هنگام مسواک زدن بر کودکان زیر هشت سال نظارت داشته باشید زیرا احتمال دارد آنها خمیردندان را ببلعند.

حتی نوزادان هم می توانند دچار پوسیدگی دندان شوند. خواباندن نوزاد با بطری میتواند به دندان های نوزاد آسیب بزند. قند موجود در آب میوه، شیرخشک یا شیر که ساعت ها روی دندان نوزاد باقی می ماند و می تواند مینای دندان (لایه ای از دندان که در مقابل پوسیدگی دندان محافظت میکند) را از بین ببرد. این مساله می تواند منجر به پوسیدگی دندان توسط بطری کودک شود. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، دندان های جلویی می توانند تغییر رنگ دهند، سوراخ شوند و حفره دار شوند. ممکن است حفره شکل بگیرد و در موارد شدید ممکن است نیاز باشد دندان های پوسیده کشیده شوند.

درمان های خانگی برای از بین بردن زردی دندان ها


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post