همه ی ما می دانیم که روکش های دندانی لمینیت عیب و نقص های دندان ها را می پوشانند و ظاهری زیبا و درخشان به لبخند می دهند و در صورت مراقبت های لازم و کافی، روکش‌ها می‌توانند بیشتر از ۱۰ سال ماندگاری داشته باشند. اما ممکن است مواردی مثل آسیب‌دیدگی و مشکلات سلامت دهان و دندان شرایطی را بوجود آورند که نیاز به تعویض و برداشتن لمینیت دندان ایجاد شود. در بعضی موارد پیش می آید که شخص از لمینیت دندان انجام شده رضایت کافی ندارد و دوست دارد که بعد از مدتی لمینیت را از روی دندان هایش بردارد.

سوالی که در اینجا می خواهیم به بررسی پاسخ آن بپردازیم این است که آیا روکش دندان قابلیت تعویض یا برداشتن را دارند یا خیر؟ برداشتن لمینیت دندان یکی از دغدغه هایی است که افراد داوطلب گاهی به آن فکر می کنند و کلا پاسخ به این سوال که آیا برداشتن لمینیت دندان امکان پذیر است یا خیر، یک موضوع بسیار مهم در علم دندان پزشکی است.

چه زمانی نیاز به به برداشتن یا تعویض روکش دندان وجود دارد؟

برداشتن روکش لمینیت از سطح دندان با ابزارهای مخصوص دندانپزشکی امکان پذیر است. البته در بیشتر موارد اگر لمینیت ونیرها کیفیت بالایی داشته باشند و توسط دندانپزشک متخصص زیبایی مجرب نصب شده باشند، نباید دلیلی برای برداشتن روکش ها وجود داشته باشد. تجربه ثابت کرده است که روکش های دندانی که توسط دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی انجام می شود هرگز دلیلی برای برداشتن آنها وجود نخواهد داشت.

در موارد زیر که ممکن است گاهی وقت ها پیش بیاید روکش دندان برداشته می شود:

  • ترک یا آسیب دیدگی لمینیت: روکش‌های پرسلن ماندگاری بالایی دارند اما محدودیت هایی هم دارند و ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه ی ناشی از یک حادثه یا جویدن اجسام و غذاهای سفت ترک بخورند. در اینصورت روکش شکسته شده برای محافظت از دندان زیر باید تعویض شود.
  • پوسیدگی یا آسیب دیدگی دندان زیرین: روکش ها فقط قسمت جلوی دندان ها را می پوشانند و قسمت های دیگر دندان همچنان مستعد پوسیدگی دندان یا آسیب هستند. در این حالت برای ترمیم دندان زیرین باید روکش برداشته شود تا بتوان برداشتن لمینیت دندان را انجام داد.
  • شل شدن روکش های دندان: ممکن است به مرور زمان مواد چسبنده ی روکش ها خراب شود و باعث شل شدن روکش دندان شود. در اینصورت باکتری ها و پلاک ها می توانند در پشت روکش ها تشکیل شوند. دندانپزشک برای جلوگیری از آسیب یا پوسیدگی دندان های اصلی باید روکش را بردارد.
  • تفاوت رنگ دندان ها: روکش های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، اما دندان های طبیعی اطراف آنها به مرور زمان تغییر رنگ می دهند که باعث تفاوت کاملا واضحی بین دندان های طبیعی و روکش ها می شود. از آنجا که روکش ها را نمی توان سفید کرد، و سفید کردن دندان های طبیعی چون ممکن است باعث تفاوت بیشتر شود توصیه نمی شود. راهکار پیشنهادی این است که روکش ها تعویض شوند تا رنگ دندان ها یکدست شوند.

فرایند تعویض روکش های دندان

قبل از قرار دادن اولیه روکش ها، یک لایه ی نازک از مینای دندان تراشیده می شود تا روکش ها بتوانند به خوبی محکم شوند. بعد از تراشیدن مینای دندان، دندان همیشه باید توسط روکش محافظت شود، بنابراین فرآیند تعویض روکش باید خیلی سریع انجام شود.

اگر روکش پرسلن را به دلیل مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان تعویض می کنید باید قبل از قرار دادن روکش های جدید مشکلات موجود به طور کامل درمان شوند. اما اگر تعویض به هدف زیبایی انجام می شود، دندانپزشک متخصص زیبایی روکش های قدیمی را برداشته و در همان جلسه با یک مجموعه ی جدید جایگزین می کند.

لمینت

فرآیند برداشتن لمینیت دندان با برداشتن روکش های اصلی از روی دندان شروع می شود. هیچ فرم دهی جدیدی لازم نیست، اما دندان ها باید به طور کامل تمیز شوند تا مواد باندینگ و آلودگی ها از بین بروند. پس از تمیز کردن دندان‌ها، دندانپزشک متخصص زیبایی برای طراحی روکش های جدید مجموعه‌ای از تصاویر و قالب جدید از دندان ها تهیه می کند و بعد از ساخته شدن در لابراتوار ها به مطب فرستاده شده و روی دندان ها اعمال می شوند.

برداشتن لمینیت دندان

حالا به سوال اصلی خود برمی گردیم: آیا برداشتن لمینیت دندان امکان پذیر است؟

موردی که برداشتن لمینیت دندان را با مشکل مواجه می کند، مسئله ی تراشیدن مینای دندان هاست. این کار به دلیل اینکه لمینیت بر روی دندان ها به خوبی قرار گیرد، انجام می شود. اینکه چه مقدار از مینای دندان تراشیده شود بستگی به کار دندانپزشک متخصص زیبایی دارد. البته دندان هایی هستند که به دلیل پوسیدگی خیلی زیاد، پزشک مجبور به تراشیدن کامل مینای دندان می شود. با تراشیده شدن مینای دندان، برداشتن لمینیت دندان سخت می شود و اگر هم برداشته شود، نیاز است که از یک روش دیگر برای محافظت از مینای دندان استفاده شود. چون مینای دندان بدون محافظ می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورد.

بعضی از متخصصین زیبایی دندان هم هستند که راه برداشتن لمینیت دندان را با تراشیدن کمتر مینای دندان باز می گذارند. یعنی دندان را طوری تراش می دهند که در آینده برداشتن لمینیت امکان پذیر باشد. پس پاسخ این سوال که آیا برداشتن لمینیت دندان، کار امکان پذیری است یا خیر، می تواند تا حدودی بستگی به روش کار دندانپزشک و مشاوره ای که قبل از انجام لمینیت به فرد می دهد، داشته باشد.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در رشت قبل از انجام انواع روکش های زیبایی و ترمیمی دندان معاینات لازم در خصوص نیاز به درمان پوسیدگی ها و سایر مشکلات دندان را انجام می دهد و همچنین در خصوص نوع روکشی که باید مناسب شرایط باشد به بیمار خود مشاوره ی کامل و جامع ارائه می دهد تا بیمار با اطلاعات و آگاهی کامل روکش دندان خود را در مرکز انجام دهد و به لبخند ایده آل خود دست پیدا کند.

Rate this post
دکتر مانوشا امیری
 | Website

دکتر مانوشا امیری، متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی از دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دارای بورد تخصصی در دندانپزشکی زیبایی می‌باشد. انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت دندان، کامپوزیت دندان، اصلاح طرح لبخند و سفید کردن دندان ها از تخصص های اصلی دکتر مانوشا امیری است.