سیلانت های دندان پوشش های شفافی هستند که روی دندان ها اعمال می شوند. دندانپزشکان معمولاً این پوشش شفاف را روی سطح جونده دندان ها قرار می دهند. سطوح لینگوال (زبانی) دندان های جلویی هم می توانند این پوشش ها را داشته باشند. سیلانت های دندانی باعث جلوگیری از ورود باکتری ها و ذرات باقی مانده غذا به درون شیارها و سطح جونده دندان می شوند.

اگر نگران درد ناشی از ارائه این روش هستید بهتر است بدانید که این یک روش کاملا بدون درد و همچنین بدون عوارض و خطر است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیلانت ها از چه چیزی ساخته می شوند که می توانند محافظ دندان و مانع نفوذ باکتری ها به درون دندان شوند.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی علاوه بر انجام روکش های دندانی لمینت و کامپوزیت و تمام سرامیکی از آنجا که یک دندانپزشک مسئولیت پذیر در مقابل مراجعین و کاربران خود می باشد ابهامات و دغدغه های شما عزیزان را در زمینه های مختلف دندانپزشکی برطرف می کند. در این مطلب به موضوع جالب سیلانت ها می پردازیم.

مواد تشکیل دهنده سیلانت دندان

در هنگام استفاده از سیلانت ، دندانپزشک به سادگی از یک برس استفاده می کند و رزین مایع را روی سطح هر دندان می مالد. فقط چند ثانیه طول می کشد تا رزین خشک شود و سپس می توان دهان و دندان ها را شستشو داد. این روش سریع و بدون درد است که یکی از بزرگترین مزایای سیلانت های دندان است.

رزین ترکیب شده با پلی اسید

سیلانت رزین ترکیب شده با پلی اسید ترکیبی از سیلانت های رزین و گلاس آینومر است. این نوع از آن ها حتی آب را هم از خود عبور نمی دهند. مواد گلاس آینومر در طول زمان فلوراید آزاد می‌کنند و مزیت آنها این است که نسبت به مواد بر پایه رزین، حساسیت کمتری به رطوبت دارند. به همین دلیل ، زمانی که هدف کنترل رطوبت دندان باشد، مواد گلاس آینومر جایگزین مناسبی برای نوع رزینی هستند. رزین ‌های ترکیب شده با پلی اسید (کامپومرها) و گلاس آینومرهای ترکیب شده با رزین، مواد توسعه یافته‌ هستند که به عنوان سیلانت شیارها و حفره ‌های مینای دندان نیز استفاده می‌شوند.

رزین کامپوزیت

این نوع ترکیبی از سرامیک و یک مخلوط پلاستیکی است که همرنگ دندان های طبیعی هستند و برای افرادی که یکنواختی دندان ها برایشان مهم است گزینه بسیار خوبی است. دندانپزشکان از نور کیورینگ برای ثبات و محکم شدن این نوع از سیلانت روی دندان استفاده می کنند. سیلانت های رزین کامپوزیت می توانند از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت کنند. همچنین این نوع از سیلانت های دندان ماندگاری بالایی دارند به این صورت که یک فرد می تواند تا ده سال یا بیشتر آن را روی دندان خود داشته باشد.

سیلانت های دندانی از جنس رزین کامپوزیت ضد رطوبت هستند. به این صورت که رطوبت در هیچ صورتی به آنها نفوذ نمی کند و می تواند از ورود هرگونه آلودگی باکتریایی از طریق رطوبت جلوگیری کند. دندانپزشکان این نوع از سیلانت ها را هم برای دندان های شیری و هم دندان های دائمی توصیه می کنند.

سیلانت های دندان رزین کامپوزیت برای دندان های مولر دائمی (دندان ها خلفی) یک گزینه ایده آل هستند. دندان های پرمولر به دلیل داشتن شیار و مسئولیت بیشتر در جویدن غذاها دارای نواقص بیشتری در مینای دندان هستند. سیلانت دندان رزین کامپوزیت، ماندگاری و حفاظت بیشتری برای دندانهای آسیاب دارند. سیلانت های رزین کامپوزیت دندان نیز ماندگاری خوبی روی دندان ها دارند و از استحکام و ثبات خوبی برخورداند.

GLASS IONOMER ( گلس آینومر )

مزیت اصلی و بارز این نوع، آزادسازی طولانی مدت فلوراید است که موجب تقویت مینای دندان برای سالهای طولانی مدت می شود. سیلانت های GI همچنین خطر پوسیدگی دندان را تا حدود ۳۵ درصد کاهش می دهند. این نوع از سیلانت ها معمولا به محض رویش دندان های شیری کودک توسط دندانپزشک توصیه می کنند.

اهمیت

معمولا دندانپزشکان بعد از رویش دندان های دائمی، سیلانت های دندانی را توصیه می کنند. خیلی بهتر است که دندان های یک کودک شش ساله تا سن ۱۲ سالگی سیلانت داشته باشد. علاوه بر کودکان افراد نوجوان و بزرگسال هم می توانند از این شیاربندها برای حفظ دندان های خود استفاده کنند.

دندانپزشکان معمولاً سیلانت‌ها را روی دندان های خلفی که دسترسی به آنها هنگام تمیز کردن سخت تر می باشد اعمال می کنند که پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها را تا حد بسیار زیادی پایین می آورد و از آسیب های بعدی جلوگیری می کند، مانع ورود باقی مانده مواد غذایی و باکتری های موجود به داخل شیارهای دندان می شود که به سختی می توان آنها را از دندان خارج کرد و در نهایت به مرور زمان باعث به وجود آمدن میکروب ها و پلاک ها می شوند.

اگر بخواهیم مزایای این روش را به طور خلاصه عنوان کنیم به شرح زیر است:

  • محافظت در برابر پلاک و مواد غذایی
  • بدون درد و ناراحتی
  • پشتیبانی و مراقبت دندان ها
  • ماندگاری تا۱۰ سال
  • ترمیم و نگهداری آسان

جمع بندی

مواد مناسب تشکیل دهنده سیلانت های دندانی می توانند از دندان های شما در هر سنی در برابر پوسیدگی ها محافظت کنند. اگر شما یا کودکتان نیاز به این روش برای محافظت بیشتر دارد بهتر است در اولین فرصت با دندانپزشک خود در مورد ارائه این پوشش های موثر دندان مشورت کنید و مناسب ترین نوع سیلانت با توجه به دندان های خود انتخاب کنید.

مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت با محیطی آرام و مجهز به پیشرفته ترین امکانات دندانپزشکی و جدید ترین تکنیک های روز دنیا فرصتی مناسب را برای بهبود زیبایی و عملکرد دندان ها شما فراهم می آورد. مشاورین تخصصی ما در این مرکز پاسخگوی سوالات دندانپزشکی شما می باشند.

Rate this post