ترمیم دندان با کامپوزیت برای آسیب های ناشی از پوسیدگی و حفره ی دندان، مواد پرکننده ی رزین کامپوزیت به صورت قابل توجهی قابلیت استفاده دارند. دلیل اصلی این موضوع این است که پر کننده های رزین همرنگ دندان های طبیعی هستند، و می توان از آنها برای پر کردن سوراخ های دندان های جلو و عقب استفاده کرد. دلیل دوم این است که پرکننده های کامپوزیت جیوه ندارند. چون ممکن است در دراز مدت جیوه ها درون دهان اثرات خوبی نداشته باشند.

با وجود پیشرفت‌های اخیر در دندانپزشکی، چندین شیوه مختلف برای ترمیم دندان وجود دارد. این در حالی است که در گذشته پرکننده‌های آمالگام نقره سنتی تنها گزینه موجود بودند، امروزه در اکثر مطب‌های دندانپزشکی از کامپوزیت نیز استفاده می‌شود.

 

 

معمولا دندانپزشکان و متخصصین ترمیمی دندان پرکننده‌های رزین کامپوزیت را برای ترمیم دندان انتخاب می‌کنند. استفاده از مواد کامپوزیت برای پرکردن دندان دلایل زیادی دارد یکی از آنها همرنگ بودن این مواد با دندان های طبیعی است. همچنین یک متخصص زیبایی دندانپزشکی می تواند انواع مشکلات زیبایی از جمله ترک‌ها و شکستگی های دندان را با مواد کامپوزیت ترمیم کند. دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی در طی چندین دهه ی سابقه ی ارائه ی خدمات تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان از مواد رزین کامپوزیت متناسب با شرایط بیمار استفاده می کند.

برای اینکه بدانیم تفاوت مواد پرکننده ی قدیمی آمالگام با مواد کامپوزیت در چیست باید شناخت کافی در مورد مزایا و معایب هر کدام از این مواد پرکننده داشته باشیم.

مزایا و معایب مواد پرکننده ی آمالگام

مواد پرکننده ی آمالگام از انواع فلزات مانند: نقره، جیوه، روی و مس ساخته می‌شوند. این مواد با نام فیلینگ نقره یا فلز شناخته می‌شود. پر کردن با این مواد نسبت به کامپوزیت دندان، بسیار مقرون به صرفه‌تر و دارای ماندگاری بیشتری است. در صورت مراقبت های مناسب، فیلینگ آمالگام تا ۱۵ سال ماندگار است. از آنجا که از آلیاژ فلز استفاده می‌شود، پر کننده‌های آمالگام در برابر آسیب دیدگی مقاومت بیشتری دارند. بنابراین برای ترمیم نواحی گسترده ی پوسیدگی انتخاب بهتری هستند.

در سالهای اخیر به دلیل وجود جیوه در مواد پرکننده‌ آمالگام، از این مواد کمتر استفاده می شود. جیوه یک فلز سنگین است و ممکن است بعضی از افراد به آن حساسیت خاص یا آلرژی داشته باشند. یکی دیگر از معایب مواد پرکننده‌ ی آمالگام ظاهر آن است. هنگام خندیدن یا لبخند زدن، دندان‌های پر شده با نقره بیشتر جلب توجه می‌کنند. به مرور زمان، پرکننده‌های آمالگام باعث تیرگی دندان‌ و خاکستری رنگ می‌شوند که بر روی لبخند تاثیر منفی دارد.

مزایای کامپوزیت دندان

 

مزایای ترمیم دندان با کامپوزیت

۱. کمتر تراش خوردن دندان

برای قرار دادن پرکننده های آمالگام باید قسمت قابل توجهی از دندان طبیعی به همراه قسمت های پوسیده ی دندان برداشته شود که می تواند باعث ضعیف شدن ساختار کلی دندان شود. اما پر کننده های کامپوزیت خیلی کمتر نیاز به تراشیدن دندان دارند و اتصال آنها به دندان باعث محکم‌تر شدن دندان می‌شود.

۲. متصل شدن به دندان اصلی

یکی دیگر از مزایای مهم پرکننده های رزین کامپوزیت این است که به دندان اصلی می چسبند. پرکننده های رزین کامپوزیت در دو نوع آنله و روکش به صورت سفارشی در آزمایشگاه ساخته می شوند. زمانی که آنها از لابراتوار به مطب دندانپزشکی می رسند، دندان آماده سازی شده است و بلافاصه مواد را روی دندان قرا می دهند. آنلای سفت می شود و به دندان طبیعی می چسبد که باعث استحکام بیشتر دندان می شود.

۳. محکم شدن مواد کامپوزیت در یک مدت کوتاه

بعد از قرار دادن مواد پرکننده درون دندان از نور خاصی برای محکم شدن مواد استفاده می شود که به کوتاه شدن مدت زمان سفت شدن عامل پیوند کمک می کند. معمولاً این نوع از مواد فیلینگ (پرکردن) در کمتر از یک دقیقه کاملاً خشک و سفت می شوند.

۴. استفاده از مواد ترمیم دندان با کامپوزیت برای از بین بردن شکستگی و ترک دندان

دکنر مانوشا امیری در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان از رزین های کامپوزیت برای بر طرف کردن شکستگی ها و ترک های دندان استفاده می کنند. پیوند واتصال سریع، بادوام و همرنگ بودن پرکننده های رزین کامپوزیت با دندان، باعث ایده آل بودن مواد کامپوزیت برای ترمیم لب پریدگی ها و ترک های دندان ها می شوند. همچنین از مواد رزین کامپوزیت در روکشهای دندانی جهت زیباتر و سفید تر شدن لبخند استفاده می شود.

۵. حساسیت کمتر دندان

نسبت به پرکننده‌های آمالگام، دندان ها در موارد کمتری به رزین‌های کامپوزیت حساسیت نشان می دهند. به این دلیل که رزین به عنوان عایقی در برابر گرما و سرما به دندان ها کمک می کند. به هر حال ممکن است بلافاصله پس از قرار دادن مواد کمی حساسیت در دندان وجود داشته باشد.

۶. پرکننده های کامپوزیت قابلیت تعمیر را دارند

اگر دندانتان با پرکننده های کامپوزیت ترمیم شده اند، در صورت شروع تحلیل رفتن مواد می توانید آنها را ترمیم کرد. یعنی اگر دندانپزشک متوجه تخریب ساختار پرکردگی شود یا در اثر جویدن بیش از حد یا دندان قروچه، پرکردگی آسیب ببیند، دندانپزشک می تواند پرکردگی را ترمیم کند.

۷. جایگزینی مواد ترمیم دندان با کامپوزیت به جای مواد آمالگام

اگر در مورد اثرات احتمالی مواد سنتی آمالگام بر سلامتی خود نگران هستید، دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در کلینیک می تواند مواد آمالگام قدیمی را برداشته و آنها را با مواد پرکننده ی رزین کامپوزیت جایگزین کند. در اینصورت جیوه از داخل دهان شما خارج می شود و ظاهر بهتری به دندان هایتان می دهد.

 

لمینت

 

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری، مواد پرکننده های کامپوزیتی رنگی دندان را برای ترمیم پوسیدگی، حفره ها، لب پریدگی ها و شکستگی های دندان به جای مواد قدیمی آمالگام ارائه می دهد. رزین های رنگی دندان حاوی فلوراید هستند که به جلوگیری از پوسیدگی های بعدی در دندان های پر شده کمک می کند. شما می توانید در صورت نیاز ترمیم دندان های آسیب دیده ی خود به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا مراجعه کنید و از خدمات و تکنیک های دندانپزشکی به روز این مرکز بهره مند شوید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)