کامپوزیت یا لمینت دندان کدام برای اصلاح طرح لبخند مناسبتر است

دندانپزشکان متخصص زیبایی از جمله دکتر مانوشا امیری برای اصلاح طرح لبخند و زیباتر شدن و رفع نقص های جزئی مراجعین خود از روکش دندان لمینت و کامپوزیت استفاده می کنند. هر کدام از این روکش های لمینت و کامپوزیت دندان در واقع روشهای درمانی هستند که با استفاده از آنها دندان ها زیباتر، یکدست تر و سفیدتر نشان داده می شوند اما خیلی از مراجعین ما اولین سوالی که ذهنشان را مشغول کرده است این است که کدام یک از این دو روش لبخند و ظاهری طبیعی تر را برایشان ممکن می سازد؟ برای انتخاب هر کدام از این دو روش ابتدا دندانپزشک متخصص زیبایی معاینات لازم را انجام می دهد تا بتواند از سلامت دهان و دندان فرد مطمئن شود.

انتخاب ونیرهای دندان اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان ها و به دست آوردن یک لبخند طبیعی است. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ویژگی های مثبت هر یک از این دو روکش دندانی را بررسی کنیم.

رزین کامپوزیت و پرسلین رایج ترین مواد مورد استفاده در فرآیند ساخت روکش هستند. یک دندانپزشک متخصص زیبایی ماهر و مجرب با استفاده از آنها می تواند یک لبخند زیبا و جدید به فرد ارائه دهند.

هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب آنها به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

عوامل موثر بر طبیعی بودن روکش کامپوزیت و لمینت دندان

  • به طور کلی مهارت و تجربه دندانپزشک متخصص زیبایی در به کارگیری روکش های کامپوزیت و لمینت برای اصلاح طرح لبخند افراد و طبیعی به نظر رسیدن روکش ها نقش بسیار مهمی دارد. دکتر مانوشا امیری به عنوان دندانپزشک متخصص زیبایی یکی از بهترین و ماهر ترین متخصصین در زمینه ارائه روکش های کامپوزیت و لمینت دندان می باشد. مهارت دندانپزشک متخصص در مورد روکش های کامپوزیت که به طور مستقیم توسط دندانپزشک بر روی دندان ها قرار می گیرد و شکل داده می شوند، از اهمیت و حساسیت بیشتری نسبت به لمینت برخوردار می باشند به همین جهت تمامی افرادی که روکش کامپوزیت دندان و توسط دکتر مانوشا امیری انجام میدهند بعد از اتمام کار از داشتن لبخندی زیبا و درخشان احساس رضایت دارند.

 

یکی دیگر از عوامل موثر در طبیعی بودن نتیجه روکش ها طیف رنگی آنها می باشد.

به طورکلی روکش لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دارای طیف رنگی طبیعی تر میباشد و با وجود تراشیده شدن مینای دندان از مقاومت و ماندگاری خوبی برخوردار است. روکش کامپوزیت هم معمولا همرنگ دندان انتخاب می شود تا طبیعی تر به نظر برسد. به طور کلی باید گفت انتخاب رنگ در کامپوزیت کمی دشوارتر است و نتیجه نهایی روکش لمینت معمولا زیباتر از کامپوزیت است.

 

بهترین دندانپزشک کامپوزیت دندان

 

فرایند نصب روکش لمینت و کامپوزیت

روی زیبایی و طبیعی بودن طرح لبخند موثر است. دندانپزشک بعد از بررسی کامل دندان ها، ماده خمیری کامپوزیت را بدون اینکه برای تهیه آن نیازی به لابراتور باشد با توجه به رنگ دندان روی دندان قرار می دهد، سپس با طول موجی مخصوص و با تاباندن نور، خمیر را سفت نموده و فرم می دهد. بعد از اتمام کار، رزین باید جلا داده شود یا به عبارتی پولیش داده شود تا ظاهری طبیعی تر و شبیه به دندان داشته باشد. اما برای نصب لمینت سرامیکی، دندانپزشک یک لایه نازک از مینای دندان ها را تراش داده و سپس قالبگیری می نماید. قالب به لابراتور فرستاده می شود تا روکش لمینت دندان ساخته شوند.

  • اگر دندان ها دارای نقص های جدی و شدیدی باشند روکش لمینت می تواند ظاهری بهتری به دندان ها بدهد. مثل دندان هایی که به علت ساییده شدن، شکستگی و پوسیدگی بخش زیادی از آنها از بین رفته است و یا دندان هایی که مینای ضعیفی دارند.
  • در انجام روکش کامپوزیت تراش و قالبگیری نیاز نیست. به همین دلیل روکش های کامپوزیت قابل برداشته شدن هستند و اگر به صورت حرفه ای و با مواد با کیفیت استفاده شوند التهاب لثه یا بدبویی دهان وجود نخواهد داشت. ولی جنس لمینت از سرامیک و شیشه است که با دندان ها سازگاری کامل دارد و برعکس کامپوزیت که توسط دندانپزشک ساخته می شود؛ لمینت در لابراتوار طراحی و توسط دستگاه ساخته می شود.
  • روکش های لمینت از ظرافت بیشتری نسبت به مواد کامپوزیت برخودار هستند. و یکی دیگر از مواردی که سبب می شود لمینت دندان نسبت به کامپوزیت طبیعی تر باشد، برجستگی کمتر آن روی دندان ها است. به عبارتی مواد کامپوزیت باعث می شوند که دندان ها کمی برجسته تر به نظر رسیده و در اینصورت کامپوزیت از حالت طبیعی خارج شود. در مقابل، لمینت دندان بسیار نازک و در عین حال محکم می باشد. اما بهتر است بدانید مهارت دندانپزشک در ظرافت کار بسیار حائز اهمیت است. افرادی که برای انجام روکش لمینت دندان به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه میکنند از رضایت کامل پس از درمان برخوردارند.
  • طبیعی بودن رنگ دندانها در شفافيت آن است و هر چه رنگ روکش ها شفاف تر و عبور نور از كامپوزيت بيشتر باشد، دندانها طبيعى تر به نظر می رسند اما اگر رنگ كامپوزيت خيلى شفاف باشد، رنگ اصلى دندانها سايه مى اندازد و نمى توان بد رنگى دندانها رو به خوبی پوشاند. بنابراين اگر بدرنگى دندانها زياد باشد نمى توان انتظار انجام درمان كامپوزيت ونير با رنگى بسيار شفاف داشت.
  • روکش لمینت نسبت به رنگ پذیری حساسیت کمتری دارد ، اگرچه روکش های لمینت هم محدودیت خاص خودش را دارد و  باید سعی کنید میزان مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار رنگی مانند قهوه و چای را محدود کنید. مواد رزین کامپوزیت آسیب پذیرتر از لمینت ها هستند و به راحتی لکه دار می شوند. دندانپزشک متخصص زیبایی شما توصیه می کند رژیم غذایی خود را تنظیم کنید و از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی خودداری کنید.

جمع بندی

با توجه به موارد گفته شده در بالا، اینطور به نظر می رسد که روکش های لمینت ظاهر طبیعی تری به دندان ها می دهند، زیرا مواد تشکیل دهنده لمینت نور را شبیه مینای دندان طبیعی منعکس می کند. البته روکش های کامپوزیت هم بعد از انجام پولیش به شیوه درست می توانند طبیعی به نظر برسند.

در هر صورت، تنها راه تشخیص اینکه کدام روش برای شما می تواند مناسب تر باشد، نظر دندانپزشک متخصص زیبایی و اهداف زیبایی و خواسته های شخصی شما می باشد. به طور کلی، اگر کسی به دنبال یک روش مقرون بصرفه و در عین حال زیبا برای دندان های خود باشد، کامپوزیت دندان می تواند یک روش مناسب تر باشد. اما چنانچه نگران زیبایی و طبیعی تر بودن می باشید، ونیرهای پرسلین یا لمینت می توانند نتیجه خارق العاده ای را برای اصلاح لبخند شما داشته باشند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان، روکش کامپوزیت دندان و  بلیچینگ دندان را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۴.۸/۵ - (۲۲ امتیاز)